Zavřít reklamu

Chytré hodinky Apple Watch jsou součástí portfolia produktů společnosti Apple již několik let. Představení jejich první (respektive nulté) generace proběhlo v září roku 2014, kdy Tim Cook Apple Watch označil za “novou kapitolu historie Applu”. Na jejich uvedení do prodeje si ale uživatelé museli počkat až do dubna roku 2015.

Sedm dlouhých měsíců čekání se ale nakonec přece jenom vyplatilo. 24. dubna roku 2015 si někteří šťastlivci mohli konečně na zápěstí připnout zbrusu nové chytré hodinky od Applu. Historie Apple Watch ale sahá ještě dále než k rokům 2014 a 2015. Sice se nejednalo o první produkt postjobsovské éry, byl to ale historicky první produkt od Applu, jehož produktová linie byla zahájena po Jobsově smrti jako úplná novinka. Nositelná elektronika, jako byly různé fitness náramky nebo chytré hodinky, byla v té době na vzestupu. „Začínalo být jasné, že se technologie přesouvá na naše těla,“ uvedl Alan Dye, který působil v Applu v oddělení pro lidské rozhraní. “Přišlo nám, že přirozeným místem, které má své historické opodstatnění a význam, je zápěstí,” dodal.

Na prvních konceptech budoucích Apple Watch se údajně začalo pracovat zhruba v době, kdy byl vyvíjen operační systém iOS 7. Po návrzích “na papíře” přišel pomalu čas na práci s fyzickým produktem. Apple najal řadu expertů na chytré senzory a dal jim za úkol přemýšlet nad chytrým zařízením, které se ovšem bude výrazně lišit od iPhonu. Dnes známe Apple Watch především coby doplněk pro fitness a zdraví, v době vydání jejich první generace na ně ale Apple částečně pomýšlel také coby na luxusní módní doplněk. Verze Apple Watch Edition za 17 tisíc dolarů nakonec ale nedosáhla takového úspěchu, jaký se původně předpokládal a Apple se nakonec se svými chytrými hodinkami vydal jiným směrem. V době navrhování Apple Watch se o nich mluvilo také coby o “počítači na zápěstí”.

Apple nakonec své Apple Watch oficiálně představil světu 9. září roku 2014 v průběhu Keynote, na které se představil také iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Akce se konala ve The Flint Center for the Performing Arts v kalifornském Cupertinu – prakticky na stejném pódiu, na kterém v roce 1998 Steve Jobs představil iMac G3 a v roce 1984 historicky první Macintosh. Sedm let po představení první generace jsou Apple Watch stále považovány za průlomový a revoluční produkt, u kterého Apple neustále usiluje o další a další inovace. K pokroku dochází zejména po stránce zdravotních funkcí – nové modely Apple Watch umí snímat záznam EKG, sledovat spánek a spoustu dalších věcí. V souvislosti s budoucími generacemi Apple Watch se spekuluje například o neinvazivních metodách měření krevního cukru nebo o měření krevního tlaku.

 

.