Zavřít reklamu

Společnost Apple představila 7. června roku 2010 na své vývojářské konferenci WWDC operační systém iOS 4. Jednalo se v mnoha směrech o opravdu významnou změnu – iOS 4 byl prvním operačním systémem pro iPhone, který měl v názvu “iOS” namísto “iPhoneOS”. Přinesl spoustu novinek v podobě funkcí pro produktivitu, komunikaci a další oblasti.

Operační systém iOS 4 znamenal obrovský krok dopředu jak pro samotnou společnost Apple, tak i pro její zákazníky. V roce 2010 se toho u Applu odehrálo opravdu dost – přišel iPhone 4, který se od svých předchůdců výrazně lišil, a rok 2010 byl také rokem iPadu a iOS 4. Právě uvedení iPadu bylo jedním z důvodů přejmenování na iOS – mobilní operační systém od Applu už neměl být určený pouze pro iPhony. iOS 4 byl zároveň posledním operačním systémem, který představil Steve Jobs.

Uživatelé si v této novince mohli užívat funkce, jako byla třeba kontrola pravopisu, kompatibilita s Bluetooth klávesnicemi nebo nová pozadí pro plochu. Jednou z nejvýznamnějších novinek byl ale bezesporu příchod multitaskingu. Majitelé smartphonů od Applu získali v iOS 4 možnost spuštění více aplikací na pozadí – bylo možné například poslouchat hudbu při současném prohlížení webu nebo psaní zpráv. Mezi jednotlivými spuštěnými aplikacemi mohli uživatelé snadno a rychle přepínat. Aplikace bylo možné na ploše uspořádat do složek, nativní aplikace Mail se dočkala podpory více účtů najednou. Fotoaparát získal funkci zaostření klepnutím, fotografie zase dostaly podporu geolokací pro snazší uspořádání.

V operačním systému iOS 4 si svou premiéru odehrála také funkce FaceTime, díky které mezi sebou mohli majitelé Apple zařízení komunikovat prostřednictvím audio i video hovorů. Zejména video hovory se setkaly s velmi nadšenou odezvou v komunitě sluchově handicapovaných uživatelů. Vzhledem ke stále rostoucí popularitě elektronických knih nebylo divu, že Apple v iOS 4 představil také platformu iBooks. Další novinkou byla aplikace Game Center, jejíž úkolem bylo vytvořit a udržet komunitu hráčů, ta se ale nikdy stoprocentně neuchytila.

.