Zavřít reklamu

V dubnu roku 2010 si pozornost laické i odborné veřejnosti získal server Gizmodo. Web zaměřený zejména na technologické novinky totiž zveřejnil fotografie neznámého prototypu iPhonu 4, který rozebral na jednotlivé součástky. Lidé tak získali neobvyklou příležitost podívat se do vnitřností připravovaného smartphonu ještě dříve, než spatří oficiálně světlo světa. Celý příběh by vlastně mohl fungovat jako protialkoholová agitka – prototyp iPhonu 4 totiž omylem zapomněl na barovém pultu tehdy sedmadvacetiletý softwarový inženýr z Applu Gray Powell.

Majitel baru neváhal a nález oznámil na patřičná místa, přičemž o nejbližší policejní stanici nešlo ani náhodou. Redakce časopisu Gizmodo přístroj odkoupila za 5 tisíc dolarů. Zveřejnění příslušných fotografií se neobešlo bez náležitého rozruchu, jehož součástí byla i reakce Applu. Prototyp iPhonu 4 na první pohled vypadal jako iPhone 3GS, po rozebrání se ale ukázalo, že se uvnitř přístroje skrývá větší baterie, telefon jako takový byl o poznání hranatější a tenčí. Snímky se objevily na veřejnosti 19. dubna 2010, tedy zhruba jeden a půl měsíce předtím, než byl smartphone oficiálně představen Stevem Jobsem na WWDC.

Redakce magazínu Gizmodo musela čelit neoficiálním obviněním z porušení zákona, největší kontroverzi ale vyvolala agresivní reakce společnosti Apple na únik. Týden po zveřejnění příslušného článku vtrhli do bytu redaktora Jasona Chena policisté. Razie byla provedena na žádost Rapid Enfocement Allied Computer týmu, kalifornské organizace, vyšetřující zločiny v oblasti technologií. Apple byl členem řídícího výboru pracovní skupiny. Redaktor v době zátahu nebyl doma, takže se jednotka do jeho bytu dostala násilím. V průběhu zásahu došlo k zabavení několika pevných disků, čtyř počítačů, dvou serverů, telefonů a dalších předmětů z Chenova bytu. Chen ale zatčen nebyl.

Policejní zátah iniciovaný Applem vyvolal vlnu nevole, řada lidí ale namítala, že server Gizmodo neměl zařízení od majitele baru vůbec kupovat. Ozývaly se hlasy, podle kterých byla reakce Applu přehnaná a neopodstatněná. Ještě před skandálem s únikem fotografií iPhonu 4 došlo na popud společnosti Apple ke zrušení tehdy populárního webu Think Secret zaměřeného na úniky a spekulace. Jon Stewart z pořadu The Daily Show vyjádřil veřejně své obavy z moci a vlivu, kterými Apple disponuje. Veřejně vyzval Apple k tomu, aby zavzpomínal na rok 1984 a svůj tehdejší reklamní spot, namířený proti fenoménu „Velkého bratra“. „Podívejte se do zrcadla, lidi!“, hřímal.

Gray P0well kupodivu o své místo ve firmě nepřišel a na vývoji iOS softwaru pracoval až do roku 2017.

screenshot 2019-04-26 v 18.39.20

Zdroj: Cult of Mac

.