iWant

Z historie Applu: První výstřely v bitvě se Samsungem

iWant

Válka Apple vs. Samsung se stala jakousi stálou součástí našich životů, kterou už vnímáme jen velmi zřídka. Vzpomínáte si ale, jak a kdy tento letitý spor vlastně začal?

Soupeři i spolupracovníci

První výstřely v nekonečné bitvě Apple vs. Samsung padly již v roce 2010. Tehdy tým výkonných pracovníků společnosti Apple suverénně navštívil sídlo společnosti Samsung v jihokorejském Soulu“, kde se rozhodli zástupcům konkurenčního výrobce smartphonů sdělit, v čem spočívá jejich obvinění. Tím odstartovali válku, které padlo za oběť již mnoho práce, času, úsilí i peněz. Válku dvou rivalů, kteří jsou ale zároveň spolupracovníky.

4. srpna roku 2010 vkročila do čtyřiačtyřicetipatrového sídla společnosti Samsung v jihokorejském Soulu skupinka odhodlaných mužů z Applu a odstartovala spor, který nejspíš bude v různých podobách hořet tak dlouho, dokud budou existovat obě jmenované firmy. Na počátku všeho stál smartphone Samsung Galaxy S, o kterém odborníci z jablečné společnosti usoudili, že je produktem čirého pirátství, a rozhodli se proto jednat. Někdo by mohl namítnout, že u smartphonu tehdy nešlo vymyslet nic jiného, než hlavní tlačítko, dotykovou obrazovku a zaoblené hrany, Apple však tento design – ale nejen design – považoval za porušení duševního vlastnictví ze strany společnosti Samsung.

Steve Jobs zuřil – a zuření byla jedna z činností, v nichž vynikal opravdu excelentně. Jobs spolu s tehdejším provozním ředitelem Timem Cookem vyjádřili své znepokojení tváří v tvář prezidentovi Samsungu Jayi Y. Leeovi, nedostalo se jim ale uspokojivé odpovědi.

Zdroj: Androidpolice

My porušujeme patenty? Vy porušujete patenty!

Po týdnech opatrného našlapování, diplomatických tanečků a zdvořilostních frází se Jobs rozhodl, že je na čase přestat se Samsungem jednat v rukavičkách. K prvnímu z klíčových jednání došlo v konferenční místnosti ve výškové budově, kde Samsung sídlil. Zde se Jobs a Cook setkali s hrstkou inženýrů a právníků ze Samsungu v čele s viceprezidentem společnosti Seungho Ahnem. Po úvodních zdvořilostech se slova ujal Chip Lutton, spolupracovník Applu, a spustil prezentaci s názvem „Využívání patentů Applu u smartphonů Samsungem“, v níž byly zdůrazněny body, jako je použití gesta „pinch to zoom“ a dalších prvků nejen uživatelského rozhraní. Protože se prezentace nesetkala s patřičnou odezvou ze strany Samsungu, Lutton vyslovil verdikt:“Galaxy je kopií iPhonu“.

Zástupci Samsungu byli tímto obviněním pohoršeni a kontrovali argumentem, že jejich společnost má své vlastní patenty. A že je vlastně docela možné, že Apple některé z nich svévolně porušil. Rozhořel se spor o to, kdo komu co ukradl, přičemž obě strany byly skálopevně přesvědčené o své pravdě. Začala zběsilá výměna vzájemných obvinění, argumentů, oboustranné žaloby o absurdní finanční částky a popsání milionů stran papíru právními dokumenty, rozsudky a rozhodnutími.

V rámci epizody „Samsung vrací úder“ v nekonečné sáze „Apple vs. Samsung“ se jihokorejský gigant rozhodl na oplátku odhalit patenty, k jejichž porušení došlo ze strany společnosti Apple. Rozhořela se bitva, ve které to ani jedna ze soupeřících stran rozhodně nehodlá jen tak vzdát.

Obvyklý podezřelý, obvyklý postup?

Tato strategie nebyla ničím, co by bylo pro Samsung netypické. Zarytí odpůrci jihokorejského výrobce elektroniky dokonce tvrdí, že je Samsung mistrem v neustálých žalobách, kterými častuje své konkurenty, aby sám získal větší podíl na trhu pro své „levnější klony“. Těžko říci, kolik pravdy na tomto jízlivém tvrzení je. Mezi současnými smartphony od Samsungu a od Applu byste oproti minulosti příliš mnoho společných znaků nenašli, respektive řada technologií je u moderních smartphonů samozřejmostí a nemusí jít nutně o cílené kopírování – a v dnešní době, kdy je trh elektronikou zcela přesycen, je opravdu čím dál těžší přijít s něčím převratným a stoprocentně originálním.

 

Nejen legenda, ale i historické záznamy z nejrůznějších soudních procesů tvrdí, že ignorace patentů konkurence není pro Samsung nic neobvyklého, a spory s tím spojené zahrnují většinou stále stejné taktiky, které jihokorejský gigant použil proti Applu: žaloba „na oplátku“, zpoždění, odvolání, a v případě hrozící porážky konečné vyrovnání. „Ještě jsem se nesetkal s patentem, o jehož použití by nepřemýšleli, bez ohledu na to, komu patří,“ uvedl Sam Baxter, patentový advokát, který kdysi jeden z případů, v nichž figuroval Samsung, řešil.

Samsung se pochopitelně proti podobným nařčením brání a tvrdí, že jeho odpůrci mají sklon zkreslovat jeho realitu přístupu k patentům. Pravdou ale je, že protižaloba v případě, že je proti společnosti vzneseno obvinění, je u Samsungu více než častá. Celkový počet produktů, kvůli kterým se Apple se Samsungem soudil u okresního soudu v kalifornském San José, nakonec přesáhl číslo 22. Soudem nařízené vyrovnání selhalo a ani v následujících měsících nedošli oba rivalové k uspokojivému řešení.

Nekonečný příběh

Od roku 2010, kdy byla bitva Apple vs. Samsung zahájena, padl již nespočet obvinění nejrůznějšího druhu, a to z obou stran. Přestože na poli dodávek se zdá, že se obě společnosti dokáží dohodnout, historie vzájemných obvinění hovoří rozdílně. Co si o jejich nekončeném lítém boji myslíte vy? Dokážete si představit, že by jednou mezi oba rivaly nastal klid zbraní?

 

Zdroj: VanityFair, Cultofmac