Zavřít reklamu

Je tomu již nějaký ten pátek, co proběhla poslední Keynote, na které mimo jiné byly představeny i nové iPady a Apple Watch. Apple se tentokrát u jablečných hodinek uchýlil k vydání dvou verzí, konkrétně vlajkových Apple Watch Series 6 a levnějšího bratříčka Apple Watch SE. Nám se ty levnější podařilo ulovit do redakce a v následujících řádcích recenze se dozvíte, jaký tento produkt je a kterým uživatelům se vyplatí.

Balení

Nebudu vás zbytečně trápit obsahem balení. V bílé podlouhlé krabici se nachází dvě menší krabičky, v první najdete řemínek, ve druhé pak samotné hodinky, několik manuálů a nabíjecí kabel. Adaptér, jak již Apple na minulé Keynote avizoval, chybí, z čehož budou ekologové jistě nadšeni, uživatelé s malým počtem elektronických zařízení však nikoli. Z preciznosti, s jakou se Apple při balení hodinek popasoval, budou první vlastníci jablečných smart watch spokojeni, pro majitele již několikátých hodinek se však nejedná o žádné překvapení. Další nepřekvapující fakt je ten, že je produkt nabízen ve 40 a 44 mm variantě, co se pak týče samotných specifikací, hodinky by se daly označit za takový hybrid mezi Apple Watch Series 4 a 5.

Displej se nijak nezměnil

Je poměrně známý fakt, že Apple displeje u svých produktů umí, a ne jinak tomu je i u nových hodinek. Najdete zde Retina OLED panel, který nabízí 324 × 394 pixelů v případě námi testované 40 mm verze a 368 × 448 pixelů, pokud se rozhodnete pořídit 44 mm velikost. Vzhledem ke svému zrakovému znevýhodnění bohužel věrnost podání barev, čitelnost na přímém slunci nebo celkové používání displeje nových Apple Watch SE objektivně zhodnotit nemohu, pokud jste však zkoušeli Apple Watch Series 4, je naprosto totožný. Produkt jsem ukazoval svým známým a z kvalit displeje rozhodně rozporuplné pocity neměli, spíše naopak byli překvapeni, že i na tak malé obrazovce se poznámky, zprávy nebo dokonce i webové stránky prochází poměrně dobře.

apple watch se recenze
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

I jako uživatel se zrakovým handicapem bych ale jednu výtku k displeji našel. Apple do hodinek bohužel nepřidal Always On, který bych sice i já, i mnozí jiní vlastníci Apple Watch měli z důvodu úspory energie baterie vypnutý, nicméně opravdu nevidím problém ve přidání jedné funkce navíc, která může být pro některé rozhodujícím faktorem k tomu, zda Apple Watch SE pořídit či ne. Design zůstal naprosto totožný jako v případě Apple Watch Series 4 a 5, což rozhodně Applu nemohu vyčítat, jelikož i iPhony SE jsou vpodstatě recykláty svých starších předchůdců. V České republice se prodávají hodinky klasicky v hliníkovém provedení, jediné, co vás možná překvapí je fakt, že v zahraničí kromě ocelových s LTE konektivitou neseženete titanovou, keramickou ani Hermès edici. To je však pochopitelné vzhledem ke skupině, na kterou Apple se svými hodinkami cílí.

Procesor, senzory i funkce jsou srovnatelné s TOP modely

V nových hodinkách tepe procesor Apple S5 použitý i v minulé generaci Apple Watch, který svým výkonem naprosto dostačuje prakticky pro všechny činnosti, které na nich budete vykonávat. Vnitřní paměť činí úctyhodných 32 GB, za což by si Apple zasloužil pochvalu v případě, že by neomezoval uživatele ve velikosti nahrávaných skladeb. Tento krok ze strany kalifornského giganta stále nedokáži pochopit, obzvláště, když aplikace pro watchOS zabírají nesrovnatelně méně místa než ty v iOS, a opravdu netuším, co byste museli dělat, abyste 32 GB zaplnili bez toho, aniž byste do hodinek stahovali hudbu.

Z dostupných senzorů zde najdete barometrický výškoměr, gyroskop, akcelerometr, senzor pro měření srdečního tepu a kompas. Jelikož mými předchozími hodinkami byly Apple Watch Series 4, jedinou novinkou pro mě byl právě kompas, který jsem samozřejmě okamžitě vyzkoušel. Je sice pravda, že je poměrně dobře využitelný při orientaci v prostoru, pokud na hodinkách využíváte navigaci, osobně mě však trochu mrzí, že po roce, kdy jej do tehdy nových Apple Watch Series 5 kalifornský gigant implementoval, jej nedokázali vývojáři využít v jiných aplikacích. Dále zde najdete vylepšenou detekci pádu, opět převzatou z 5. generace hodinek, která funguje překvapivě spolehlivě. Nesnažil jsem se o žádné tvrdší pády, téměř vždy je však dokázaly hodinky zaznamenat, což u Apple Watch Series 4 rozhodně neplatilo.

Jinými slovy, pokud pořizujete Apple Watch SE někomu staršímu, s vysokou pravděpodobností dokáží po pádu do bezvědomí přivolat záchrannou službu a oznámit vám, že se dané osobě něco stalo. Nechybí ani poměrně kvalitní mikrofon a reproduktor, pokud vám tedy nevadí působit trochu jako James Bond, hovory se dají vykonávat víceméně komfortně. Co zde naopak nenajdete je senzor pro měření EKG, který se nachází již v Apple Watch Series 4, a ten pro měření kyslíku v krvi – tím disponuje pouze nejnovější Series 6. Ruku na srdce, kolikrát jste však v praktickém životě využili EKG kromě prvního týdne, kdy jste si jej pro zajímavost zkoušeli? Já osobně nikdy, a předpokládám, že s měřením kyslíku v krvi by tomu nebylo jinak. Tím rozhodně nechci říci, že jsou senzory zbytečné, zdravý člověk je ale využije jen těžko.

apple watch se recenze
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Výdrž, aneb kdy už se, Apple, polepšíš?

Apple Watch jsou mým nesmírně oblíbeným produktem a každodenním společníkem, považuji se tedy spíše za náročnějšího uživatele. Můj den s hodinkami začínal kolem 7:00, kdy jsem asi 25 minut používal navigaci, 20 minut prohlížel webové stránky, 15 minut cvičil, vyřídil několik hovorů, odpověděl na poměrně velké množství zpráv a cestování v MHD prokládal streamování hudby do sluchátek prostřednictvím Spotify. Samozřejmě nesmím opomenout pravidelné kontroly času a notifikací, kterých málo nebylo. Asi v 21:00 si hodinky vyžádaly nabíječku s kapacitou 10%, musíte však uznat, že jsem jim moc vydechnout nedal. Pokud jste tedy podobně náročný uživatel, jednodenní výdrž bude poměrně na hraně, v případě občasného sportu a kontroly notifikací 1 den zvládnete bez problému. Pro uživatele, kteří hodinky mají spíše jako notifikátor, nebude činit problém odkládat produkt na nabíječku až po dvou dnech.

Pokud bych svými hodinkami nechtěl měřit kvalitu spánku, asi by mi jednodenní výdrž nijak nevadila, upřímně ale nevím, kdy mají středně nároční až nároční uživatelé hodinky nabíjet, jestli si chtějí spánek měřit. Apple na svých stránkách uvádí, že Apple Watch vydrží 18 hodin provozu, to jinými slovy znamená, že je musíte buď úplně nabít před spaním nebo je chvíli nabíjet v noci a chvíli ráno. Konkrétně Apple Watch SE se však nabíjí zhruba 2 hodiny, a ne každý si je schopen tento čas před spaním vyhradit. Druhá možnost vás nutí vstávat o něco dříve než byste museli, což pro mě komfortní není, a myslím, že se mnou i jiní uživatelé budou souhlasit.

apple watch se recenze
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Co je však daleko problematičtější je použití při delších túrách nebo cyklovýletech. Chcete si vyjít na celý den s kamarády a pomocí aplikace Cvičení zaznamenávat aktivitu? Bohužel, máte smůlu. Někdo by sice mohl namítnout, že Apple cílí úplně na jinou skupinu uživatelů, a že horší výdrž je vykoupena velkým množstvím funkcí, které Apple Watch koncovému zákazníku nabídnou, osobně ale moc nechápu, proč tedy Apple nevydá edici speciálně pro sportovce, když i nyní se jeho hodinky prodávají jako na běžícím páse? Dalším neduhem, za který ale nemůže ani tak Apple jako čeští operátoři, je chybějící LTE konektivita pro jablečné hodinky v našich končinách. Ve chvíli, kdy totiž hodinky chcete využít zejména k měření aktivity, nepotřebujete velké množství aplikací a nevlastníte například produkty chytré domácnosti, asi vás více nadchnou sportovně laděné produkty. iPhone totiž i tak musíte mít neustále u sebe, a pokud pro vás peněženka, hudební přehrávač, sportovní tracker i ovladač chytré domácnosti na zápěstí není zase tak velké zjednodušení a spíše vám vadí výdrž na jedno nabití, argumenty ke koupi oproti hodinkám z portfolia jiných výrobců se vám budou hledat jen těžko.

Zhodnocení a závěr

Apple Watch SE jsou opravdu skvělým produktem pro milovníky chytrých hodinek od Applu, ale i pro uživatele, kteří do tohoto světa teprve vstupují. Kvalitní displej, plynulý chod systému, většina užitečných funkcí pro měření aktivity i zajištěná podpora aktualizací jsou argumenty, které mnoho lidí dokáží nalákat. Absence Always-On displeje sice zamrzí, stále se však jedná o cenově dostupný kousek za bezmála 8 000 Kč. Navíc právě Always-On displej mnozí nevyužijí, o EKG a senzoru pro měření kyslíku v krvi to platí dvojnásob. Pokud patříte do cílové skupiny Apple Watch, osobně si myslím, že z hlediska poměru ceny a výkonu jsou Apple Watch SE tou pravou volbou, jestli však netoužíte po telefonování, psaní zpráv, ovládání chytré domácnosti nebo skvělé integraci v ekosystému a zároveň vás děsí ne příliš vysoká výdrž, Apple Watch SE, ale ani jiné hodinky z dílny kalifornského giganta vás nepotěší.

Upgrade se pak vyplatí v případě, že máte Apple Watch Series 3 a starší Jestliže vlastníte Series 4, tak záleží na tom, zda máte opotřebovanou baterii, anebo či je výdrž podobná jako při koupi. Samozřejmě, že můžete sehnat v doprodeji nebo bazaru Apple Watch Series 5, v případě těch bazarových je však možné, že bude baterie již trochu opotřebovaná a už i tak nízká výdrž bude ještě výrazně horší. Celkově na mě Apple Watch SE zapůsobily velice dobrým dojmem a pro fanoušky chytrých hodinek od Applu je mohu jedině doporučit.

.