Zavřít reklamu

Steve Jobs odváděl v Applu dobrou práci. Tak moc dobrou, že ho magazín Fortune ocenil titulem „CEO desetiletí“. Ocenění přišlo jen čtyři měsíce poté, co Jobs úspěšně podstoupil transplantaci jater.

Magazín Fortune, který se zaměřuje převážně na podnikání, vyjádřil Jobsovi uznání především za transformaci nejedno průmyslové odvětví. Ocenění ale získal Jobs také pro svůj lví podíl na strmém vzrůstu cupertinské společnosti, a to i přes veškeré dílčí neúspěchy a těžkosti.

To, jak moc Jobs vlastně pro Apple znamená, bylo mnohým jasné již v roce 1997, kdy se po mnoha letech opět postupně vrátil do vedení společnosti. Jako ředitel si vedl opět výborně a jeho přínos pro firmu mohl svět ocenit již po deseti letech, která strávil u kormidla. Že byl Jobs pro Apple záchranou, bylo ale nad slunce jasné již mnohem dříve – revoluční iMac G3 se stal velice rychle hitem, postupem času udělal díru do světa také iPod spolu společně s iTunes. Obrovský úspěch zaznamenal také operační systém OS X a další novinky, jež vzešly z jablečné dílny pod taktovkou Steva Jobse. Souběžně s prací v Applu dokázal Jobs také přispívat ke zdárnému chodu společnosti Pixar, jejíž úspěch z něj posléze udělal miliardáře.

V době, kdy se magazín Fortune rozhodl Jobse za jeho přínos patřičně ocenil, připravoval Steve vydání svého posledního skvělého produktu: iPadu. O iPadu sice v té době veřejnost nic netušila, některým ale již začínalo být jasné, že se musí připravit na představu, že Jobs již brzí nemusí v čele jablečné společnosti stát. Šeptanda o zdravotním stavu spoluzakladatele Applu se začala výrazněji šířit v létě roku 2008, kdy se Jobs ukázal na tehdejší konferenci. Jeho výrazně pohublou postavu nebylo možné přehlédnout. Vyjádření Applu byla velmi nejednoznačná: podle jednoho prohlášení trpěl Jobs některou z běžných chorob, podle dalšího byla zase na vině hormonální nerovnováha. Sám Jobs vydal v průběhu roku 2009 interní prohlášení, v němž uvedl, že jeho zdravotní problémy jsou komplexnější, než se původně předpokládalo.

Fortune svým oceněním nechtěně složil Jobsovi jakousi předsmrtnou poctu: v oslavném článku, který v kontextu zmíněných okolností získal tak trochu hořkosladký nádech, zveřejnil mimo jiné i sérii fotografií, zachycujících Jobse v průběhu let, a sesumíroval i ty nejvýznamnější momenty v jeho kariéře. Ocenění bylo pochopitelně především oslavou Jobsových úspěchů, působilo ale zároveň jako jakási připomínka toho, že se v Applu blíží konec jedné éry.

Fortune Steve Jobs ceo of decade FB

Zdroj: Cult of Mac

.