Zavřít reklamu

Nejdříve přišel App Store pro iOS, a protože sklidil patřičný úspěch, vytvořil Apple v roce 2010 i Mac App Store. Přestože první zmíněný pořád roste, druhý spíše skomírá. Ukazuje to nicméně i nový průzkum. Velké překvapení to ale být vlastně nemusí. Jak odhalila společnost AppFigures ve své analýze, počet nových aplikací odeslaných do Mac App Store od začátku letošního roku neustále klesá. V lednu 2021 bylo v Mac App Store vydáno více než 400 nových aplikací, v červnu toto číslo kleslo na méně než 300 nových aplikací. Předpověď na srpen pak říká, že mělo být publikováno jen něco kolem dvou stovek nových aplikací. Ve srovnání s předchozími lety je tak zřejmé, že vývojáři příliš nejeví zájem distribuovat své tituly pro Mac prostřednictvím Mac App Store.

V roce 2020 publikovali vývojáři v Mac App Store průměrně 392 nových aplikací měsíčně, přičemž ani v nejslabších měsících nekleslo číslo pod 300 nových titulů. V roce 2021 se ale zatím průměrný počet nových aplikací ustálil na čísle 343, přičemž s obdobím léta klasicky nastává propad, který pokračuje až do října. Nyní je však počet publikovaných aplikací v Mac App Store nižší než v předchozích letech, kdy by se měl během srpna pohybovat jen něco kolem dvou stovek nových titulů. Dá se navíc očekávat, že propad bude ještě pokračovat. Důvodů to může mít několik.

new-mac-apps-2020-2021

 

Distribuční síť

Je třeba rozlišovat mobilní a desktopové platformy. Mac App Store tak není pro mnohé uživatele vůbec místem, kde by měli nové aplikace a hry hledat. Ty si totiž mohou stáhnout přímo u vývojářů nebo v dalších distribucích (Steam atd.). Pokud se nebudeme bavit o Apple Arcade, prakticky každý vývojář nabízí macOS aplikaci i v rámci svých stránek. Pro mnohé je tak jednodušší jít na web aplikace, odkud provedou stažení. 

Zkušební verze a zlevněné balíčky 

Mnozí vývojáři také už v minulosti vyjádřili svou nespokojenost s Mac App Store, protože v něm postrádali snadný způsob, jak nabídnout zkušební nebo zlevněné balíčky svých titulů. Nelíbí se jim ani systém hodnocení a recenzí od uživatelů, který je příliš složitý a Applu trvá dlouhou dobu, než je uveřejní.

Čip M1 

Toto není důvod, jako spíše jisté překvapení. Nejen Apple ale i analytici do jisté míry předpokládali, že vývojáři budou své stávající iOS aplikace publikovat i ve verzi pro macOS v počítačích s čipem M1, to samozřejmě skrze Mac App Store. K tomuto trendu ale prakticky nedošlo, protože jen málo původních iOS aplikací je nyní v Mac App Store pro „emjedničky“ k dispozici. Dá se ale předpokládat, že je tomu ze zištného důvodu.

Apple měl s Mac App Storem jasnou vizi. Samozřejmě by byl nejraději, kdyby se veškerý obsah pro jeho počítače instaloval z něho. Jenže macOS není iOS. Vývojáři tak nemají potřebu platit Applu poplatky za prostor v jeho obchodě, když jim stejně dobře funguje distribuce vlastní. Nové tituly tak v obchodě Applu distribuovat, aby se dostaly mezi lidi, jednoduše nemusí. To je přesně opačná situace než v případě App Storu pro iOS. Kvůli tomuto systému je také aktuálně rozehráno mnoho tahanic. Vývojáři by tak byli nejraději, kdyby mohli i na mobilní platformy (tedy i Android) distribuovat obsah i ze svého webu. Výhoda je zjevná – pro vývojáře by to znamenalo zbavení se nutných poplatků.

Přichází jiná doba? 

Osobně ke své práci nepotřebuji žádnou širokou galerii aplikací. Když se ale podívám na ty, které mám ve svém MacBooku nainstalované, z Mac App Store pochází jediná, a tou je jednoduchý titul k přichytávání oken Magnet. Ostatní tituly jsem vždy instaloval z webu vývojáře. Apple o tomto trendu jistě ví, proto také brání svůj iOS App Store zuby nehty. Kdyby totiž polevil a alternativní distribuci povolil, je jisté, že by pokles postihl i jeho a tím také obří zisky, které společnosti plynou z provizí.

Je ale ještě jednou třeba zmínit, že mobilní platformy a ty desktopové fungují prostě jinak, stejně tak uživatelé těchto zařízení. V případě iPhonu si tak nedokáži představit, že bych hledal aplikace někde mimo App Store, na Macu však ale zase nemám důvod, hledat je v Mac App Store. V každém případě uživatel je stejně až ten poslední, který o něčem může rozhodnout. Doufejme tedy, že EU bude mít trochu rozumu a nebude slepě následovat Jižní Koreu, která už minimálně v případě koupě obsahu v iOS aplikacích rozhodla proti Applu. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.