Zavřít reklamu

Minulý týden jsme se dočkali představení herní konzole PlayStation 5. „Pětka“ se svým designem i funkcemi výrazně liší od první generace, kterou řada lidí dodnes považuje ve světě herního průmyslu za přelomovou. Pojďme si v dnešním článku ve stručnosti zavzpomínat na představení a začátky první generace této populární konzole.

Ještě před příchodem PlayStation první generace byly na trhu k dostání především herní konzole na cartridge. Výroba těchto cartridgí ale byla časově i finančně poměrně náročná, a kapacity a schopnosti cartridgí navíc pomalu přestávaly stačit zvyšujícím se požadavkům hráčů a pokročilým funkcím novějších her. Postupně se hry začaly čím dál častěji vydávat na kompaktních discích, které skýtaly mnohem více možností ohledně mediální stránky her a splňovaly i náročnější požadavky na objem dat.

Společnost Sony svou herní konzoli vyvíjela řadu let, a pro její vývoj vyhradila specializovanou divizi. PlayStation první generace byla uvedena v Japonsku uvedena do prodeje 3. prosince roku 1994, v září následujícího roku se dočkali i hráči v Severní Americe a Evropě. Konzole se prakticky okamžitě stala hitem, který ve své době zastínil i konkurenční Super Nintendo a Sega Saturn. V Japonsku se v průběhu prvního dne prodeje podařilo prodat 100 tisíc kusů, PlayStation se také stala první herní konzolí, jejíž prodeje v průběhu času překročily milník 100 milionů prodejních kusů.

Hráči si na první PlayStation mohli zahrát tituly jako WipEout, Ridge Racer nebo Tekken, později přišel například Crash Bandicoot a různé závodní a sportovní hry. Na konzoli bylo možné spustit nejen disky s hrami, ale také hudební CD a o něco později – s pomocí příslušného adaptéru – také CD s videoobsahem. Z prvního PlayStationu byli nadšeni nejenom spotřebitelé, ale také odborníci a novináři, kteří si pochvalovali například kvalitu zvukového procesoru nebo grafiku. PlayStation měl představovat rovnováhu mezi kvalitním výkonem, snadnou ovladatelností a dostupnou cenou, což pro designéra Kena Kutaragiho představovalo podle jeho vlastních slov poměrně náročnou výzvu. Cena ve výši 299 dolarů se při slavnostním uvedení konzole setkala s nadšenou odezvou ze strany publika.

V roce 2000 vydala společnost Sony PlayStation 2, jejíž prodeje v průběhu let dosáhly 155 milionů, v témže roce spatřila světlo světa také PlayStation One. Šest let po vydání druhé generace přišla PlayStation 3, v roce 2013 PlayStation 4 a v letošním roce PlayStation 5. Konzole od Sony je mnohými považována za zařízení, které výrazně změnilo herní svět.

Zdroje: Gamespot, Sony (via Wayback Machine), Lifewire

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více