Zavřít reklamu

Včera se objevily na internetu fotografie údajného balení iPhone 5S, které publikoval čínský server C Technology. Na obrázku zařízení je vidět to, s čím se počítá déle, tedy nezměněný design proti předchozí generaci telefonu. Lze si ale všimnout drobného rozdílu, a to šedivého kruhu kolem tlačítka Home. O stříbrném kroužku jsme se mohli poprvé dozvědět před měsícem z úst novináře z Fox News.

První spekulace vedly k přesvědčení, že se jedná o signalizační kroužek, tedy jakousi náhradu za notifikační diodu, kterou měly například některé komunikátory ještě v době Windows Mobile. Podobný způsob osvětlení v okolí kruhového tlačítka jsme mohli vidět u HTC Touch Diamond, nejednalo se však o tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku, ale o směrový ovladač. Podle všeho se však nebude jednat o žádný způsob podsvícení, jak doufá grafik Martin Hajek na svých renderech.

Ve skutečnosti by onen stříbrný kroužek měl souviset se snímačem otisků prstů, který má být součástí iPhone 5S. Napovídají tomu informace z nově objeveného patentu Applu, který si společnost zaregistrovala v Evropě. Kroužek á být vyroben z kovu, který bude moct snímat elektrický náboj mezi prstem a součástkou, tedy stejně jako kapacitní displej. Tato technologie dává smysl vzhledem ke spojení čtečky otisků s tlačítkem Home.

Tlačítko totiž slouží převážně k ukončování aplikací, ve chvíli, kdy však chcete použít tlačítko o ověření totožnosti, například při platbě, je třeba eliminovat nechtěné stisknutí a návrat z aplikace zpět na domovskou obrazovku. Díky kapacitnímu kroužku bude telefon vědět, že uživatel drží prst na tlačítku pro ověření identifikace a dočasně hlavní funkci tlačítka vypne.

Co je zajímavé, součástí patentu jsou i další senzory zabudované v tlačítku. Jmenovitě NFC a optický senzor pro přenos dat. O NFC se kolem iPhone mluví již delší dobu, zatím však nic nenaznačuje tomu, že by Apple chtěl skutečně tuto technologii využít, naopak součástí iOS 7 bude funkce iBeacons, která představuje podobné možnosti za použití Bluetooth a GPS. Patent rovněž popisuje speciální dokovací systém, který iPhone nepřipojuje pomocí konektoru, ale právě kombinací NFC a optického senzoru. NFC zde souží pro aktivaci a spárování, optické senzory se pak mají postarat o přenos dat. Dock má mít speciální tvar tak, aby senzory byly v jedné linii a přenos tak mohl proběhnout.

I když má zmíněný patent širší využití, Apple zdaleka nemusí využít všechny zmíněné technologie. Pokud je na výše uvedené fotografii skutečně ukázané pravé balení iPhone 5S, můžeme s jistotou říct, že nový telefon bude mít čtečku otisků prstů. To nicméně vzhledem k posledním zprávám ohledně NSA a sledování nemusí v lidech vyvolat velkou důvěru…

Zdroje: PatentlyApple.com, CultofMac.com, TheVerge.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  To opravdu očekáváte, že s podobnými změnami přijde „esková“ verze? Pokud něco takového Apple opravdu vymýšlí, nechá si to spíš pro 6..

  samozřejmě, že takové změny čekáme od „eskové“ verze. Nebo si myslíte, že se Apple vytasí s novým iPhonem s tím, že bude mít akorát nový procesor? Tak to pardon :D Je to právě naopak. Aby se eskové verze daly vůbec nazvat koupitelnými, tak takové změny obsahovat musejí, viz siri v 4S…. Jinak by se eskové verze nemusely vůbec vydávat

  každopádně čtečka na otisky prstů je „masakr“. Velký odstup od konkurence a zase Apple jako jediný dokázal, že i v dnešní době se dá stále hardwarově významně inovovat a nabídnout něco úplně nového. A hlavně je to významné odlišení od iPhonu 5C :)

  Další ovce. Čtečka otisků u mobilu není nic tak neobvyklého, viz Čína.

  Čtečku otisku nemají jen čínské telefony. Nabídla ji např. Motorola Atrix apod. A je to v rámci mobilů pěkná doba zpět. Nicméně, pokud se bude čtečka nacházet v Home Buttonu, pak musíme uznat „ovečky-neovečky“ že to apple přece jen kousek posune a nabídne čtečku v příjemných místech, narozdíl od dob, kdy se čtečka nacházela na zádech telefonu apod.

  Apple přichází furt s něčim novym co už je. Protože na to jiný společnosti přišli dřív, a nechali si to patentovat, jako je to u Intel a AMD (proto je amd o krok pozadu) musí Apple vymejšlet jiný způsoby „jak na to“. Stejně tak jako novej Mac Pro, vzaly dva nařachaný PC a dali to do odpadkáče, jediná pěkná věc – chlazení. Inovace leda v Americe…

celý text

Čtěte více.