Zavřít reklamu

V listopadu roku 2020 se Apple pochlubil vůbec prvními Macy, které byly osazeny čipem z rodiny Apple Silicon. Řeč je samozřejmě o MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. Cupertinská společnost výkonem těchto nejnovějších kousků lidem doslova vyrazila dech, a to nejen jablíčkářům. Ve výkonnostních testech totiž i drobeček jako Air dokázal porazit 16″ MacBook Pro (2019), který stojí v základní konfigurace více jak dvakrát tolik.

Nejprve se komunitou šířily obavy o tom, že si tyto nové kousky s čipem na jiné architektuře neporadí s žádnou aplikací, kvůli čemuž platforma následně zanikne. Apple tento problém naštěstí vyřešil spoluprací s vývojáři, kteří postupně vydávají své aplikace přizpůsobené pro Apple Silicon, a řešením Rosetta 2, jež dokáže přeložit aplikaci napsanou pro Macy s Intelem a normálně ji spustit. Velkou neznámou byly v tomto směru hry. Při představení celého přechodu na Apple Silicon jsme mohli vidět provizorní Mac mini s čipem A12Z z iPadu Pro, na kterém bezproblémově běžel titul Shadow of the Tomb Raider z roku 2018. Znamená to, že Macy nyní nebudou mít žádný problém s hraním her?

Hraní na Macu

Všichni samozřejmě víme, že jablečné počítače nejsou žádným způsobem přizpůsobené pro hraní her, v čemž jednoznačně vítězí klasické PC s Windows. Dosavadní Macy, především tedy vstupní modely, ani nedisponují dostatečným výkonem, a tudíž samotné hraní přináší spíše více bolesti než radosti. Dražší modely si samozřejmě už s nějakou tou hrou poradí. Je ale nutné zmínit, že pokud byste chtěli například počítač na hraní her, tak byste postavením vlastního stroje s Windowsem značně ušetřili vaší peněžence i nervům. Na operační systém macOS navíc ani není k dispozici dostatečné množství herních titulů, protože se vývojářům zkrátka nevyplatí hru uzpůsobovat pro tak malou část hráčů.

Hraní na MacBooku Air s M1

Takřka okamžitě po představení čipu M1 se začalo spekulovat o tom, zdali se výkon skutečně natolik posune, že bude možné Macy konečně využít i na občasné hraní počítačových her. Jak jistě všichni víte, v benchmarkových testech tyto kousky značně rozdrtily i podstatně dražší konkurenci, což opět vyvolalo řadu otázek. Vzali jsme proto v redakci nový MacBook Air s M1, který nabízí osmijádrový procesor, osmijádrovou grafickou kartu a 8 GB operační paměti a rozhodli jsme se laptop otestovat rovnou v praxi. Konkrétně jsme se věnovali hraní her po dobu několika dní, kdy jsme vyzkoušeli World of Warcraft: Shadowlands, League of Legends, Tomb Raider (2013) a Counter-Strike: Global Offensive.

M1 MacBook Air Tomb Raider

Samozřejmě si můžete říct, že se jedná o poměrně nenáročné herní tituly, které už tu s námi nějaký ten pátek jsou. A máte pravdu. Na tyto hry jsem se každopádně zaměřil z prostého důvodu, kterým je srovnání s mým 13″ MacBookem Pro z roku 2019, který se „pyšní“ čtyřjádrovým procesorem Intel Core i5 s frekvencí 1,4 GHz. Ten se právě v případě těchto her dost zapotí – ventilátor běží neustále na maximálních otáčkách, rozlišení musí být znatelně sníženo a nastavení kvality obrazu nastaveno na minimum. O to větším překvapením bylo sledovat, jak si M1 MacBook Air s těmito tituly hravě poradí. Všechny výše zmiňované hry běžely bez sebemenších problémů na minimálně 60 FPS (snímků za sekundu). Žádnou hru jsem ale neměl spuštěnou na maximální detaily v nejvyšším rozlišení. Je nutné si totiž uvědomit, že se stále jedná o vstupní model, který není ani vybaven aktivním chlazením v podobě ventilátoru.

Použitá nastavení ve hrách:

World of Warcraft: Shadowlands

V případě World of Warcraft byla kvalita nastavena na hodnotu 6 z maximálních 10, přičemž jsem hrál v rozlišení 2048×1280 pixelů. Pravdou je, že při speciálních úkolech, kdy se na jednom místě sejde 40 hráčů, kteří soustavně sesílají různá kouzla, jsem pocítil úpadek FPS zhruba na hodnotu 30. V takových situacích je zmiňovaný 13″ MacBook Pro (2019) už kompletně nepoužitelný a možná vás překvapí, že podobně je na tom i 16″ MacBook Pro v základní konfiguraci s dedikovanou grafickou kartou, u kterého FPS klesnou na ±15. Tento titul je navíc bezproblémově hratelný i na maximální nastavení a rozlišení 2560×1600 pixelů, kdy se FPS pohybují kolem 30 až 50. Za tímto bezproblémových chodem pravděpodobně stojí optimalizace hry ze strany Blizzardu, jelikož World of Warcraft běží kompletně nativně na platformě Apple Silicon, zatímco níže popsané tituly musí být překládány skrze řešení Rosetta 2.

M1 MacBook Air World of Warcraft

League of Legends

Velice oblíbený titul League of Legends se dlouhodobě řadí mezi nejhranější hry vůbec. U této hry jsem opět využil stejné rozlišení, tedy 2048×1280 pixelů a hrál jsem na střední kvalitu obrazu. Musím uznat, že jsem byl až příjemně překvapen celkovou svižností hry. Ani jednou jsem se totiž nesetkal s byť jen jedním sebemenším zásekem, a to ani v případě takzvaných team fightů. Ve výše přiložené galerii s nastavením si můžete povšimnout, že hra v době pořízení screenshotu běžela na 83 FPS, přičemž významný pokles jsem ani jednou nepostřehl.

Tomb Raider (2013)

Zhruba před rokem jsem si chtěl připomenout vcelku oblíbenou hru Tomb Raider a jelikož jsem zrovna neměl přístup ke klasickému desktopu, využil jsem dostupnosti tohoto titulu na macOS a zahrál si ho rovnou na 13″ MacBooku Pro (2019). Kdybych si příběh nepamatoval z dřívějška, tak bych ze samotného hraní pravděpodobně ani nic neměl. Obecně to na tomto laptopu totiž neběží vůbec dobře a bylo znovu potřeba znatelně ubrat na kvalitě a rozlišení, abych vůbec získal nějakou hratelnou podobu. To ale není případ MacBooku Air s M1. Hra totiž ve výchozím nastavení, tedy s vysokou kvalitou obrazu a vypnutou vertikální synchronizací, běží na necelých 100 FPS bez jakýchkoliv obtíží.

Jak obstál MacBook Air v benchmarku Tomb Raider:

Zajímavou zkouškou bylo zapnutí technologie TressFX v případě vykreslování vlasů. Pokud si pamatujete vydání této hry, tak jistě víte, že jakmile první hráči tuto možnost aktivovali, setkali se s obrovským poklesem snímků za sekundu a v případě slabších desktopů byla hra rázem kompletně nehratelná. O to více mě překvapily výsledky našeho Airu, který při aktivním TressFX dosáhl na průměrných 41 FPS.

Counter-Strike: Global Offensive

U Counter-Striku: Global Offensive jsem se setkal s řadou obtíží, které se pravděpodobně dají přisoudit špatné optimalizaci. Hra se mi nejprve spustila v okně, které bylo větší než obrazovka MacBooku a nešla měnit jeho velikost. Tím pádem jsem musel aplikaci přesunout na externí monitor, tam se prokliknout do nastavení a vše upravit tak, abych se vlastně dostal ke hraní. Ve hře jsem se následně setkal se zvláštními záseky, kvůli kterým byla hra značně nepříjemná, jelikož se vyskytovaly zhruba jednou za 10 sekund. Zkusil jsem tedy snížit rozlišení na 1680×1050 pixelů a najednou byla hratelnost o poznání lepší, avšak záseky úplně nevymizely. Každopádně snímky za sekundu se pohybovaly od 60 do 100.

M1 MacBook Air Counter-Strike Global Offensive-min

Je M1 MacBook Air stroj na hraní?

Pokud jste se v našem článku dočetli až sem, tak vám musí být jasné, že MacBook Air s čipem M1 není rozhodně nikterak pozadu a dokáže si poradit i s hraním her. Určitě bychom ale tento produkt neměli zaměňovat se strojem, který je přímo na počítačové hry stavěný. Stále se totiž jedná především o pracovní nástroj. Jeho výkon je ale natolik úžasný, že se jedná o parádní řešení například pro ty uživatele, kteří by si rádi jednou za čas nějakou tu hru přeci jen zahráli. Osobně se do této skupiny řadím i já a neuvěřitelně mě mrzelo, že pracuji na laptopu za x tisíc korun, který si poté ani neporadí se starou hrou.

Zároveň mě tento posun nutí se zamyslet nad tím, kam Apple samotný výkon chystá posunout v letošním roce. Neustále se internetem šíří nejrůznější informace o chystaném 16″ MacBooku Pro a redesignovaném iMacu, které by měly být osazeny nástupcem čipu M1 s ještě větším výkonem. Je tedy možné, že vývojáři začnou vnímat jablíčkáře jako příležitostné hráče a budou vydávat hry i pro macOS? Na odpověď k této otázce si pravděpodobně budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

.