Zavřít reklamu

Před pár dny se nám konečně do redakce Jablíčkáře podařilo zajistit nejnovější MacBooky s čipy M1. Konkrétně máme k dispozici MacBook Air M1 s 512 GB SSD a naprosto základní 13″ MacBook Pro M1. Vzhledem k tomu, že jsou si tyto modely letos v mnohém podobné, tak jsme se rozhodli, že se s vámi podělíme o všemožné testy a srovnávací články, ve kterých dost možná zjistíte, zdali je pro vás správným modelem Air, anebo 13″ Pro. Kromě testů se samozřejmě můžete těšit i na plnohodnotné recenze. Pokud byste se o těchto modelech chtěli dozvědět něco konkrétního, tak se rozhodně s dotazem nebojte navštívit diskuzi pod články – rádi otestujeme vše, co by vás mohlo zajímat.

V tomto prvním porovnávacím článku jsme se rozhodli, že vedle sebe postavíme Air M1 a 13″ Pro M1 v testu výdrže baterie. Apple konkrétně při představení Airu s M1 uvedl, že výdrž baterie při standardním používání atakuje 15 hodin a při sledování filmů až 18 hodin. Vůbec poprvé se stalo, že se ještě lepší výdrží při představení pochlubil 13″ MacBook Pro s M1. U něj konkrétně hovoříme o 17 hodin výdrže při klasickém používání a 20 hodin při sledování filmů. Pravdou ale je, že jsou tato čísla často uměle nafouklá – k měření může docházet například se sníženým jasem obrazovky, zároveň také s vypnutou Wi-Fi, Bluetooth, apod. Co si tedy budeme nalhávat, s o něco nižší výdrží baterie prostě a jednoduše musíme počítač – k internetu jsme připojeni prakticky pořád a v osvětlené kanceláři je plný jas naprostou nutností.

My jsme se v redakci rozhodli, že MacBooky s M1 podrobíme testu výdrže baterie při sledování filmu, ale bez umělého nafukování. Pro oba dva MacBooky byly podmínky naprosto stejné. Prostřednictvím služby Netflix jsme v plné kvalitě a v režimu celé obrazovky streamovali seriál La Casa De Papel, oba dva jablečné počítače byly připojené ke stejné 5GHz Wi-Fi síti a bylo u nich ponecháno aktivní Bluetooth. Zároveň byl nastaven jas na nejvyšší úroveň, v předvolbách systému jsme deaktivovali funkci, která automaticky lehce snižuje jas po odpojení nabíječky. Stav baterie jsme kontrolovali vždy po půl hodině, zařízení byla po celou dobu umístěna v místnosti s klasickou pokojovou teplotou. A jak teda oba revoluční počítače z dílny Applu v testu baterie dopadly?

výdrž baterie - air m1 vs. 13" pro m1

Jak už jsme zmínili výše, tak vůbec poprvé v historii má 13″ MacBook Pro uvedenou lepší výdrž než MacBook Air. Pokud se ptáte, zdali se tato informace potvrdila, tak je odpověď v tomto případě kladná. Z počátku měření se mohlo zdát, že ve výdrži bude naopak lepší MacBook Air s M1. Po třech hodinách se ale oba dva MacBooky sešly na 70 % baterie, a poté už se karty obrátily ve prospěch 13″ MacBooku Pro s M1. Postupem času se rozdíly mezi výdrží obou dvou strojů prohlubovaly. MacBook Air s M1 se konkrétně vybil po necelých devíti hodinách provozu, 13″ MacBook Pro s M1 vydržel o hodinu déle. I přesto, že Air nakonec vydržel o hodinu méně, tak se pořád jedná o naprosto úctyhodný výkon, který byste u konkurence hledali jen marně. Ať už se tedy rozhodnete jakkoliv, tak věřte, že nebudete mít problém ani s výdrží Airu s M1, ani s výdrží 13″ Pro s M1.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mě by zajímalo porovnání přesné spotřeby. Měl jsem půjčený Air M1 512GB a byl jsem schopný ho provozovat i při náročných procesech, jako například export videa z FinalCutu při nabíjení z externího disku, který dodává max. 15W. Zajímalo by mne jak je nam tom Macbook pro M1. Kolik bere při stejných činnostech. Kolik si energie si veme např. touchbar u pročka.

  Řešit touchbar z pohledu spotřeby je onou „nesmrtelnosti chrousta“ v porovnání s tím, že na střih videa tam prostě nedáte 32GB RAM
  , nepřipojite větší množství monitorů. To když jste u těch „náročných“ procesů na Airu…

  Mam jak 2020 MBP13″ s 32GB, tak i 2012 iMaca 21″ s 16G – vetsinu delam na iMacu (Fcp, Affinity, Compress, Motion…) – 8 let je deli.. Takze cemu zde presne rikame ‚narocne operace‘ ? USB-c hub na tom MBP mam, monitor i TB Lacie drive take pripojim a stejne jsem si nejak zvykl na iMac a nejak se ho nemuzu vzdat. Pred 1/2 rokem jsem prodal MBP15″ 2015 – namisto iMaca :) Uznavam, ze spotreba touchbaru je malicherna – ale zaroven pridavam, ze periferie a honba za vykonem je v mem podani na stejne urovni…

  „Pravdou ale je, že jsou tato čísla často uměle nafouklá“

  To samozřejmě jsou ale pořád méně než u konkurence. Když si vzpomenu na svůj firemní Elitebook tak udávaná výdrž byla „až“ 13 hodin. Reálně jsem se nikdy nedostal přes 5.
  Tehdy jsem měl ještě non-retina Macbook 13 a ten se s udávanou výdrží až 7 hodin dokázal na tuhle hodnotu dostat (pokud jsem opravdu jel ve spořícím módu, tzn snížený jas, vypnutou wifi – typicky poslouchání hudby ve vlaku- tak jsem se dostal i na víc).

  Teďka mám nový Elitebook (s Ryzenem) a 4 roky starý Macbook 13 (touchbar). Elitebook uvádí „až“ 16 hodin výdrže na baterku, macbook „až“ 10 hodin. A zatímco Macbook doma odpojím od nabíječky a celý den mi v práci funguje tak u Elitebooku bez nabíječky ten den prostě nepřežiju.

  A to podotýkám, že nejsem žádný poweruser, typická práce je Outlook, PDF a web (+ youtube na pozadí), vyjímečně otevřu word nebo excel. U macbooku ještě minimalizované okno s velkým množstvím záložek (abych nemusel zavírat to, co mám rozečtené doma).

  Upřímně si myslím, že tohle je důvod, proč se uchýlili k tomu nafukování. Dokud to nedělali tak to vypadalo, že Macbooky na baterku nic nevydrží (když konkurence papírově nabízela výrazně víc). Což je teda škoda, protože to v očích uživatelů dost sráží.

  Apple udává u Macbooku Air až 18 hodin při sledování Apple TV stejně tak u Macbooku Pro 20 hodin při sledování Apple TV, myslím že by stálo za to otestovat oba ještě jednou, ale při sledování Apple TV.

  Údaje o výdrži jsou jako vždy přehnané. MacBook Air mi vydrží při pracovním vytížení (maily, Whats app, Numbers, Pages, Safari) a zápletku muzice stažené předtím přes Mjusic kolem 10 hodin. Je obrovský rozdíl používat aplikace podporující přímo M1 čip (Affinity, Vectornator apod.) a ty, jež běží přes Rozettu (Corel CAD, SketchUp). Ty druhé vysávají MacBook celkem dost rychle.

  Každopádně si myslím, že koupě Macbooku Air nebo Pro s M1 je v současné době jeden z nejvýhodnějších nákupů osobního počítače vůbec napříč všemi platformami. Nestalo se mi, že by se mi Air nějak zasekl nebo jsem měl pocit zpomalení při současném používání Auto cadu, úpravě fotek, prohlížení webu, pouštění filmů přes Apple TV.

celý text

Čtěte více.