Zavřít reklamu

Před pár dny se nám konečně do redakce Jablíčkáře podařilo zajistit nejnovější MacBooky s čipy M1. Konkrétně máme k dispozici MacBook Air M1 s 512 GB SSD a naprosto základní 13″ MacBook Pro M1. Vzhledem k tomu, že jsou si tyto modely letos v mnohém podobné, tak jsme se rozhodli, že se s vámi podělíme o všemožné testy a srovnávací články, ve kterých dost možná zjistíte, zdali je pro vás správným modelem Air, anebo 13″ Pro. Kromě testů se samozřejmě můžete těšit i na plnohodnotné recenze. Pokud byste se o těchto modelech chtěli dozvědět něco konkrétního, tak se rozhodně s dotazem nebojte navštívit diskuzi pod články – rádi otestujeme vše, co by vás mohlo zajímat.

V tomto prvním porovnávacím článku jsme se rozhodli, že vedle sebe postavíme Air M1 a 13″ Pro M1 v testu výdrže baterie. Apple konkrétně při představení Airu s M1 uvedl, že výdrž baterie při standardním používání atakuje 15 hodin a při sledování filmů až 18 hodin. Vůbec poprvé se stalo, že se ještě lepší výdrží při představení pochlubil 13″ MacBook Pro s M1. U něj konkrétně hovoříme o 17 hodin výdrže při klasickém používání a 20 hodin při sledování filmů. Pravdou ale je, že jsou tato čísla často uměle nafouklá – k měření může docházet například se sníženým jasem obrazovky, zároveň také s vypnutou Wi-Fi, Bluetooth, apod. Co si tedy budeme nalhávat, s o něco nižší výdrží baterie prostě a jednoduše musíme počítač – k internetu jsme připojeni prakticky pořád a v osvětlené kanceláři je plný jas naprostou nutností.

My jsme se v redakci rozhodli, že MacBooky s M1 podrobíme testu výdrže baterie při sledování filmu, ale bez umělého nafukování. Pro oba dva MacBooky byly podmínky naprosto stejné. Prostřednictvím služby Netflix jsme v plné kvalitě a v režimu celé obrazovky streamovali seriál La Casa De Papel, oba dva jablečné počítače byly připojené ke stejné 5GHz Wi-Fi síti a bylo u nich ponecháno aktivní Bluetooth. Zároveň byl nastaven jas na nejvyšší úroveň, v předvolbách systému jsme deaktivovali funkci, která automaticky lehce snižuje jas po odpojení nabíječky. Stav baterie jsme kontrolovali vždy po půl hodině, zařízení byla po celou dobu umístěna v místnosti s klasickou pokojovou teplotou. A jak teda oba revoluční počítače z dílny Applu v testu baterie dopadly?

výdrž baterie - air m1 vs. 13" pro m1
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jak už jsme zmínili výše, tak vůbec poprvé v historii má 13″ MacBook Pro uvedenou lepší výdrž než MacBook Air. Pokud se ptáte, zdali se tato informace potvrdila, tak je odpověď v tomto případě kladná. Z počátku měření se mohlo zdát, že ve výdrži bude naopak lepší MacBook Air s M1. Po třech hodinách se ale oba dva MacBooky sešly na 70 % baterie, a poté už se karty obrátily ve prospěch 13″ MacBooku Pro s M1. Postupem času se rozdíly mezi výdrží obou dvou strojů prohlubovaly. MacBook Air s M1 se konkrétně vybil po necelých devíti hodinách provozu, 13″ MacBook Pro s M1 vydržel o hodinu déle. I přesto, že Air nakonec vydržel o hodinu méně, tak se pořád jedná o naprosto úctyhodný výkon, který byste u konkurence hledali jen marně. Ať už se tedy rozhodnete jakkoliv, tak věřte, že nebudete mít problém ani s výdrží Airu s M1, ani s výdrží 13″ Pro s M1.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

Diskuze k článku

  Mě by zajímalo porovnání přesné spotřeby. Měl jsem půjčený Air M1 512GB a byl jsem schopný ho provozovat i při náročných procesech, jako například export videa z FinalCutu při nabíjení z externího disku, který dodává max. 15W. Zajímalo by mne jak je nam tom Macbook pro M1. Kolik bere při stejných činnostech. Kolik si energie si veme např. touchbar u pročka.

  Řešit touchbar z pohledu spotřeby je onou „nesmrtelnosti chrousta“ v porovnání s tím, že na střih videa tam prostě nedáte 32GB RAM
  , nepřipojite větší množství monitorů. To když jste u těch „náročných“ procesů na Airu…

  Mam jak 2020 MBP13″ s 32GB, tak i 2012 iMaca 21″ s 16G – vetsinu delam na iMacu (Fcp, Affinity, Compress, Motion…) – 8 let je deli.. Takze cemu zde presne rikame ‚narocne operace‘ ? USB-c hub na tom MBP mam, monitor i TB Lacie drive take pripojim a stejne jsem si nejak zvykl na iMac a nejak se ho nemuzu vzdat. Pred 1/2 rokem jsem prodal MBP15″ 2015 – namisto iMaca :) Uznavam, ze spotreba touchbaru je malicherna – ale zaroven pridavam, ze periferie a honba za vykonem je v mem podani na stejne urovni…

  „Pravdou ale je, že jsou tato čísla často uměle nafouklá“

  To samozřejmě jsou ale pořád méně než u konkurence. Když si vzpomenu na svůj firemní Elitebook tak udávaná výdrž byla „až“ 13 hodin. Reálně jsem se nikdy nedostal přes 5.
  Tehdy jsem měl ještě non-retina Macbook 13 a ten se s udávanou výdrží až 7 hodin dokázal na tuhle hodnotu dostat (pokud jsem opravdu jel ve spořícím módu, tzn snížený jas, vypnutou wifi – typicky poslouchání hudby ve vlaku- tak jsem se dostal i na víc).

  Teďka mám nový Elitebook (s Ryzenem) a 4 roky starý Macbook 13 (touchbar). Elitebook uvádí „až“ 16 hodin výdrže na baterku, macbook „až“ 10 hodin. A zatímco Macbook doma odpojím od nabíječky a celý den mi v práci funguje tak u Elitebooku bez nabíječky ten den prostě nepřežiju.

  A to podotýkám, že nejsem žádný poweruser, typická práce je Outlook, PDF a web (+ youtube na pozadí), vyjímečně otevřu word nebo excel. U macbooku ještě minimalizované okno s velkým množstvím záložek (abych nemusel zavírat to, co mám rozečtené doma).

  Upřímně si myslím, že tohle je důvod, proč se uchýlili k tomu nafukování. Dokud to nedělali tak to vypadalo, že Macbooky na baterku nic nevydrží (když konkurence papírově nabízela výrazně víc). Což je teda škoda, protože to v očích uživatelů dost sráží.

  Apple udává u Macbooku Air až 18 hodin při sledování Apple TV stejně tak u Macbooku Pro 20 hodin při sledování Apple TV, myslím že by stálo za to otestovat oba ještě jednou, ale při sledování Apple TV.

celý text

Čtěte více