Zavřít reklamu

Apple u svých počítačů započal novou éru, když přešel od procesorů Intel na Apple Silicon. Nynější vlastní řešení nabízí podstatně vyšší výkon při zachování energetické úspornosti, z čehož se radují prakticky všichni uživatelé těchto zařízení, podle kterých jde o perfektní posun vpřed. V loňském roce nás Apple navíc dokázal překvapit další změnou související s čipy Apple Silicon. Čipu M1, který tepe v základních Macích jako MacBook Air (2020), 13″ MacBook Pro (2020), Mac mini (2020) a 24″ iMac (2021), se totiž dočkal i iPad Pro. Aby toho nebylo málo, tak to cupertinský gigant letos posunul ještě o něco dál, když do nového iPadu Air nasadil stejný čipset.

Zajímavější o to je, že se prakticky ve všech zařízeních jedná o jeden a ten samý čip. Nejprve totiž jablíčkáři očekávali, že například v iPadech se bude sice skutečně nacházet M1, jen s o troškou slabšími parametry. Zkoumání v praxi ale hovoří o opaku. Výjimkou je akorát již zmiňovaný MacBook Air, který je k dispozici ve verzi s 8jádrovým grafickým procesorem, zatímco u zbytku najdeme 8jádrový. S čistým svědomím lze tedy říct, že po stránce výkonu jsou na tom některé Macy a iPady úplně stejně. Navzdory tomu je mezi nimi rozsáhlá propast.

Nekončící problém operačních systémů

Mezi jablíčkáři se totiž již od časů iPadu Pro (2021) vede rozsáhlá diskuze na jediné téma. K čemu má vlastně tento tablet tak vysoký výkon, když jej absolutně nedokáže využít? A po jeho bok se nyní postavil i zmiňovaný iPad Air. Ve finále tato změna dává víceméně smysl. Apple své iPady totiž propaguje tak, že dokážou spolehlivě nahradit i Mac a mnohem víc. Jaká je ale realita? Diametrálně odlišná. iPady se totiž spoléhají na operační systém iPadOS, který je značně limitující, nedokáže využít plný potenciál hardwaru zařízení a navíc si vůbec nerozumí s multitaskingem. Není se tedy čemu divit, když se na diskuzních fórech šíří pochybnosti o tom, k čemu by takový tablet vůbec měl být dobrý.

Kdybychom si pro srovnání vzali například iPad Pro (2021) a MacBook Air (2020) a podívali bychom se na specifikace, víceméně nám vyjde iPad jako vítěz. Tím se nabízí otázka, proč je v realitě MacBook Air podstatně populárnější a prodávanější, když jejich ceny mohou být zhruba stejné? Vše se odvíjí od toho, že jedno zařízení je plnohodnotným počítačem, zatímco druhé je pouhopouhým tabletem, který nelze tak dobře využívat.

iPad Pro M1 fb
Takto Apple prezentoval nasazení čipu M1 do iPadu Pro (2021)

Podle současného nastavení je patrné, že Apple bude v podobném duchu pokračovat i nadále. Předběžně tedy můžeme počítat s nasazením čipů M2 do iPadů Pro i Air. Jenže bude to vůbec k něčemu dobré? Vůbec nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se Apple tímto pomalu chystal na podstatnou revoluci operačního systému iPadOS, který by po letech přinesl plnohodnotný multitasking, horní menu bar a řadu dalších potřebných funkcí. Než se ale něčeho podobného dočkáme, uvidíme v portfoliu jablečné společnosti podobná zařízení, mezi kterými se bude nacházet stále větší propast.

.