Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se stále častěji hovoří o příchodu nové generace MacBooku Air. Ten se posledního vylepšení dočkal koncem roku 2020, kdy byl konkrétně jedním ze tří počítačů, které jako první dostaly první čip Apple Silicon, konkrétně M1. Právě tímto se raketově zvýšil výkon v porovnání s předem používanými procesory od Intelu, přičemž stejně tak se tento model může radovat z nemalé chvály adresované výdrži baterie. Co ale přinese nová řada?

Když Apple vloni představil přepracovaný 14″ a 16″ MacBook Pro (2021), mnoho lidí dokázal překvapit přítomností Mini-LED displeje s technologií ProMotion. Po stránce kvality se tak dokázal výrazně přiblížit například OLED panelům, přičemž nabízí i adaptivní obnovovací frekvenci až do 120 Hz. Není tedy divu, že jablíčkáři začali spekulovat, zdali se podobné změny nedočkáme i v případě MacBooku Air.

MacBook Air s Mini-LED displejem

S příchodem Mini-LED displeje by výrazně stoupla kvalita zobrazení a s jistotou lze říct, že drtivou většinu jablíčkářů by podobná změna jednoznačně potěšila. Na druhou stranu to není tak úplně jednoduché. Je totiž nutné pochopit zásadní rozdíly mezi jablečnými laptopy, konkrétně mezi modelem Air a Pro. Zatímco Air v portfoliu jablečné společnosti figuruje jakožto takzvaný základní model pro běžné uživatele, Pro je toho opakem a je určen výhradně pro profesionály. Ostatně proto nabízí podstatně vyšší výkon a je také podstatně dražší.

Když vezmeme tohle rozdělení v potaz, stačí se zaměřit na nejzásadnější benefity modelů Pro. Ty totiž primárně vsázejí na svůj vysoký výkon, který je důležitý pro bezchybnou práci i v terénu, a perfektní displej. MacBooky Pro jsou obecně určeny především pro lidi, kteří se věnují úpravě videa či fotek, práci s 3D, programování a podobně. Není proto divu, že právě displej hraje takto důležitou roli. Z tohoto hlediska je proto nasazení Mini-LED panelu poměrně pochopitelné, i když v takovém případě stoupají náklady na samotné zařízení.

macbook air M2
Render MacBooku Air (2022) v nejrůznějších barvách (po vzoru 24" iMacu)

A právě proto je víceméně jasné, že se MacBook Air podobného vylepšení nedočká. Cílová skupina tohoto laptopu se totiž bez takovéto vymoženosti velice snadno obejde a jednoduše lze říct, že takto kvalitní displej zkrátka nepotřebuje. Namísto toho se Apple u MacBooku Air může zaměřit na úplně jiné vlastnosti. U něj je totiž klíčové, aby v malém těle dokázal nabídnout dostačující výkon a nadprůměrnou výdrž baterie. Obě tyto vlastnosti víceméně zajišťuje vlastní čipset z rodiny Apple Silicon.

.