Zavřít reklamu

Operační systém iOS s každou svou verzí získává nové a nové možnosti, které však mnoho uživatelů reálně nevyužije. Je samozřejmě dobře, že se Apple snaží přinášet novou funkcionalitu třeba i starším zařízení, ale jeho geniální myšlenka se alespoň v těchto pěti případech spíše minula svým účinkem. 

Samozřejmě nemusím být pro dané funkce cílovou skupinou, třeba to máte jinak a jsou to pro vás důležité funkce a aplikace, bez kterých si nedokážete své používání iPhonu představit. Tento seznam tedy vychází čistě z mých zkušeností a zkušeností v mém okolí. Tak či onak se v každém ohledu jedná o hodně specifické záležitosti, které se tak nějak zapomenuly. Buď pro nejasné označení, nebo složité či vlastně zbytečné používání.

Slofies 

Toto označení Apple uvedl spolu s představením iPhonů 11 a mělo se jednat o velkou funkci, protože v tomto případě se nedá Applu upřít snaha o jistou její prezentaci. Vydal k ní i několik reklam, ale to bylo vlastně všechno. Ve skutečnosti se totiž jedná jen o zpomalená videa pořizovaná čelní kamerou. Nic víc, nic míň. Jenže nejspíš ani Apple nebral své označení vážně, protože Slofie v iOS nikde nenajdete. Chcete-li je tedy se svým iPhonem pořizovat, jednoduše se v prostředí Fotoaparátu přepněte na TrueDepth kameru a zvolte režim Zpomalený záběr.

Animoji 

A čelní kamera ještě jednou. Animoji přišly s iPhonem X, později se vyvinuly ještě v Memoji. Jedná se o jeden z příkladů, kdy měl Apple skutečně zábavnou myšlenku přinést něco zcela nového, co vypadalo skutečně efektně, a i to mnozí kopírovali (např. Samsung s jeho AR Emoji). Z počátku to vypadalo i na úspěšný trend, protože jasně odlišoval majitele bezrámečkových iPhonů od těch ostatních. Osobně ale neznám nikoho, kdo by je aktivně využíval, maximálně tak Memoji jen jako svou profilovou fotografii, tam to ale začíná i končí.

Samolepky v iMessage a App Store 

Animoji a Memoji se vážou i s jejich použitím v iMessage. Sem tam jsem se pokusil nějakou svou vtipnou podobiznu komusi odeslat, ale obvykle na takové reakce vlastně zapomenu, a používám pouze klasické emotikony či popřípadě reakce na zprávy. Protože mi ani jakékoli nálepky od kohokoli jiného nechodí, snadno se vlastně na jejich přítomnost zapomene. To samé platí i o celém App Storu pro Zprávy. Apple se zde snažil kopírovat chatovací služby a dokázal, že kde má úspěch jeden, nemusí mít úspěch i druhý. App Store v iMessage tak jde úplně mimo mé používání a nikdy jsem si v něm ani cíleně nenainstaloval nějakou aplikaci.

Klepnutí na záda iPhonu 

V Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk máte možnost definovat si funkci Klepnutí na zadní stranu. Můžete tak učinit pro poklepání nebo trojí klepnutí. Na výběr je skutečné množství funkcí, které váš iPhone na základě tohoto gesta provede. Ať už od spuštění Ovládacího centra, Fotoaparátu, Svítilny po pořízení snímku obrazovky nebo vypnutí zvuku. Funkce zní poměrně použitelně, ale neznám nikoho, kdo by ji vlastně reálně používal. Upřímně ani když o ní teď píši, tak nemám potřebu ji zkoušet. Člověk je zvyklý na nějaké mechanizmy, a kdyby jen omylem takové gesto provedl, příliš nechce, aby mu na to telefon vlastně reagoval.

Aplikace Kompas, Měření a Přeložit 

Apple nabízí širokou paletu svých aplikací. Např. takové Akcie jsem nepoužil vlastně nikdy, i když jsou v systému přítomny od jeho počátku. Věřím ale, že zrovna ty mohou zajímat mnoho uživatelů. U Kompasu, Měření a Přeložit je to jiné, u posledního řečeného tedy alespoň v našich končinách. Tato předkladatelská aplikace totiž podporuje jen 11 jazyků a čeština mezi nimi není. Také proto má titul v App Store hodnocení jen bídných 1,6 z 5 hvězd. A opravdu nikdo, koho znám, titul nevyužívá, i když jej má třeba nainstalovaný jen proto.

Oproti tomu Kompas už má hodnocení 4,4, ale to nic nemění na tom, že jeho funkcionalitu zastanou spíše navigační aplikace, a proto má jen opravdu mizivé použití. A pak je zde Měření s hodnocením 4,8. Jedná se sice o nejpoužitelnější a poměrně chytrou aplikaci, která naráží na prostý fakt toho, že ji má jen málo kdo jak využít, a když už, tak vlastně raději obvykle sáhne po ověřeném svinovacím metru. Tomu se přece jen věří na 100 %, kdežto spoléhat se na umělou inteligenci je to pořád s otazníky.

.