Zavřít reklamu

Apple zaznamenal ve třetím čtvrtletí roku 2021 mírný pokles ve svém vedoucím postavení na trhu chytrých hodinek. Může za to Samsung, který se zde prosadil se svým vydáním Galaxy Watch 4. A nutno říci, že právem.  

Sluší se poznamenat, že Apple Watch jsou stále nejprodávanějšími hodinkami světa. Meziročně si však pohoršily o 6 %, jak alespoň zmiňuje analýza společnosti Counterpoint Research. Důvodů může být několik. Jedním je jistě ten nejprozaičtější – lidé čekali na novou generaci, která se měla představit v září, což samozřejmě samotné prodeje zpomalilo.

Samsung vystrkuje růžky 

Druhým důvodem je rostoucí Samsung, který jisté procento Apple Watch z celkového koláče uzmul. Vděčí za to silné poptávce po jeho řadě Galaxy Watch 4, která viditelně přesvědčila o investici i ty uživatele, kteří dříve o koupi chytrých hodinek Samsungu neuvažovali. Rozhodnutí společnosti převést systém Tizen svých chytrých hodinek na Wear OS tak zvýšilo tržní podíl z mizerných 4 % ve druhém čtvrtletí na pěkných 17 % ve třetím čtvrtletí. Více než 60 % z celkových zásilek bylo navíc prodáno v Severní Americe a Evropě.

Po Applu a Samsungu následují produkty společností, jako jsou Amazfit, imoo a Huawei, který zaznamenal také patřičný pokles a to téměř 9 %. Jenže trh celkově roste, protože globální dodávky chytrých hodinek se meziročně zvýšily o 16 %. Je však nutné poznamenat, že ani Counterpoint nemá přehled o dodavatelských nebo maloobchodních řetězcích Applu a poskytuje pouze odhady založené na nezávislém výzkumu, takže čísla mohou být přece jen zkreslená.

Apple Watch

Apple nezveřejňuje údaje o prodejích Apple Watch, ale jeho kategorie Wearables, Home a Accessories vydělala ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí roku 2021 7,9 miliardy dolarů (jedná se o měsíce červenec, srpen, září). Předchozí rok to ve stejném období bylo 6,52 miliardy dolarů.

Třetí a pro Apple nelichotivý důvod 

Nadneseně řečeno, lidé přestávají mít o Apple Watch zájem. Od jejich uvedení v roce 2015 vypadají pořád stejně, decentně se mění jen velikost pouzdra a displeje, plus sem tam samozřejmě přicházejí nějaké ty nové, a pro mnohé zbytečné, funkce. Jenže držet 6 let stejný design je prostě kříž, pokud se tedy bavíme o spotřební elektronice.

Apple Watch jsou pořád ty nejlepší chytré hodinky, které si můžete k iPhonu pořídit. Jenže s minimální invencí, kterou do nich Apple vkládá, nemají stávající uživatele jednoduše důvod k upgradu na novější generaci, a tím se samozřejmě zpomalují prodeje. Stále stejný design a minimum nových funkcí také nemusí být motivací ke koupi hodinek všem těm, kteří by o nich teoreticky uvažovali, ale pořád je vidí jen jako to stejné zařízení, které tady bylo před rokem, dvěma, třemi. 

Přitom by stačilo poměrně málo. Stačilo by jen změnit design. Trh klasických hodinek třeba není nijak složitý. Vymýšlet v něm nové komplikace sice jde, ale stále pomaleji, a tak se prakticky mění jen design a popřípadě použité materiály. Apple na to jde sice barvičkami, ale ty jej nejspíše nespasí. Chce-li si udržet svou pozici, dříve či později mu stejně nezbude, než uvést další edici – ať už sportovní, odolnou nebo jakoukoli jinou. 

.