Zavřít reklamu

Apple zaznamenal ve třetím čtvrtletí roku 2021 mírný pokles ve svém vedoucím postavení na trhu chytrých hodinek. Může za to Samsung, který se zde prosadil se svým vydáním Galaxy Watch 4. A nutno říci, že právem.  

Sluší se poznamenat, že Apple Watch jsou stále nejprodávanějšími hodinkami světa. Meziročně si však pohoršily o 6 %, jak alespoň zmiňuje analýza společnosti Counterpoint Research. Důvodů může být několik. Jedním je jistě ten nejprozaičtější – lidé čekali na novou generaci, která se měla představit v září, což samozřejmě samotné prodeje zpomalilo.

Samsung vystrkuje růžky 

Druhým důvodem je rostoucí Samsung, který jisté procento Apple Watch z celkového koláče uzmul. Vděčí za to silné poptávce po jeho řadě Galaxy Watch 4, která viditelně přesvědčila o investici i ty uživatele, kteří dříve o koupi chytrých hodinek Samsungu neuvažovali. Rozhodnutí společnosti převést systém Tizen svých chytrých hodinek na Wear OS tak zvýšilo tržní podíl z mizerných 4 % ve druhém čtvrtletí na pěkných 17 % ve třetím čtvrtletí. Více než 60 % z celkových zásilek bylo navíc prodáno v Severní Americe a Evropě.

Po Applu a Samsungu následují produkty společností, jako jsou Amazfit, imoo a Huawei, který zaznamenal také patřičný pokles a to téměř 9 %. Jenže trh celkově roste, protože globální dodávky chytrých hodinek se meziročně zvýšily o 16 %. Je však nutné poznamenat, že ani Counterpoint nemá přehled o dodavatelských nebo maloobchodních řetězcích Applu a poskytuje pouze odhady založené na nezávislém výzkumu, takže čísla mohou být přece jen zkreslená.

Apple Watch

Apple nezveřejňuje údaje o prodejích Apple Watch, ale jeho kategorie Wearables, Home a Accessories vydělala ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí roku 2021 7,9 miliardy dolarů (jedná se o měsíce červenec, srpen, září). Předchozí rok to ve stejném období bylo 6,52 miliardy dolarů.

Třetí a pro Apple nelichotivý důvod 

Nadneseně řečeno, lidé přestávají mít o Apple Watch zájem. Od jejich uvedení v roce 2015 vypadají pořád stejně, decentně se mění jen velikost pouzdra a displeje, plus sem tam samozřejmě přicházejí nějaké ty nové, a pro mnohé zbytečné, funkce. Jenže držet 6 let stejný design je prostě kříž, pokud se tedy bavíme o spotřební elektronice.

Apple Watch jsou pořád ty nejlepší chytré hodinky, které si můžete k iPhonu pořídit. Jenže s minimální invencí, kterou do nich Apple vkládá, nemají stávající uživatele jednoduše důvod k upgradu na novější generaci, a tím se samozřejmě zpomalují prodeje. Stále stejný design a minimum nových funkcí také nemusí být motivací ke koupi hodinek všem těm, kteří by o nich teoreticky uvažovali, ale pořád je vidí jen jako to stejné zařízení, které tady bylo před rokem, dvěma, třemi. 

Přitom by stačilo poměrně málo. Stačilo by jen změnit design. Trh klasických hodinek třeba není nijak složitý. Vymýšlet v něm nové komplikace sice jde, ale stále pomaleji, a tak se prakticky mění jen design a popřípadě použité materiály. Apple na to jde sice barvičkami, ale ty jej nejspíše nespasí. Chce-li si udržet svou pozici, dříve či později mu stejně nezbude, než uvést další edici – ať už sportovní, odolnou nebo jakoukoli jinou. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Samsung konečně umožňuje díky WearOS platit hodinkami. Taky jeden z důvodů, který byl opomenut a je si myslím ten nejpodstatnější. Tizen to sice taky uměl, ale rozšíření bylo mizerné i ve světě.

    Jako fanoušek Applu a většiny jeho produktů Apple Watch taky odmítám. Měl jsem je 4 měsíce a s neskutečnou úlevou jsem je prodal. Vizuálně a funkcemi ok. Výdrž totální bída a ostuda!!! Pro někoho kdo pracuje 12-15h denně a chce měřit aktivity přes den a zároveň spánek je to nepoužitelné. Tím nemám na mysli sedět na zadku v kanceláři. Každému z okolí se líbí a odmítají jen kvůli výdrži a dají radši přednost konkurenci. Já osobně už to nechci vůbec od nikoho.

    Apple hlavně letos nepřišel s ničím, za co by stálo novou verzi kupovat. Se šestkama jsem naprosto v pohodě. No a ta výdrž, to je prostě problém no. Žádná extra baterie se do takového zařízení nevejde. Jedinou alternativou by byla baterie přímo v pásku. Kdysi se o to u Apple Watch nějaká společnost pokoušela, ale Apple jim to zatrhnul. Osobně jsem si myslel, že proto aby sám s něčím takovým později přišel, jak je jejich dobrým zvykem, ale ani po 5 letech nic. Přitom se to doslova nabízí. S baterií v pásku by ty hodinky vydržely klidně týden.

    Baterie v řemínku by dost omezila použití a střídání různých řemínků dle situace a nálady… tudy cesta nevede. Ne každému vyhovuje jeden originální řemínek

celý text

Čtěte více.