Zavřít reklamu

Pro Apple Watch se najde řada využití. Ať už se jedná o zobrazování příchozích notifikací, rychlou a jednoduchou komunikaci nebo zkrátka pro ukazování času, ale mnoho lidí je kupuje také pro sport. Jako sportovní doplněk ostatně často pozicuje své hodinky i sám Apple. Sportovci Apple Watch často využívají pro měření tepové frekvence a nejnovější studie sportovních trackerů zjistila, že jablečné hodinky měří nejpřesněji.

Se studií přišli odborníci z clevelandské kliniky, kteří testovali čtyři oblíbená nositelná zařízení, která umí měřit srdeční tep. Jednalo se o Fitbit Charge HR, Mio Alpha, Basis Peak a Apple Watch. Uvedené produkty byly vystaveny zkoušce přesnosti na 50 zdravých a dospělých jedincích, kteří byli připojeni během aktivit jako běh a chůze na páse k elektrokardiografu (EKG). Dosažené výsledky hovořily jasně pro zařízení z dílen Applu.

Watch dosáhly až 90procentní přesnosti, což je nejvíce v porovnání se zbylými kandidáty, kteří naměřili hodnoty okolo 80 procent. To je pro Apple jako takový jedině dobře, a to důvodu, že jejich nová generace Series 2 míří právě na klientelu aktivních sportovců.

I když se výsledky mohou zdát jakkoliv úspěšné, tak se nedají rovnat s hrudním pásem se stejnou technologií, která zachycuje proudění elektrické aktivity od srdce. Ten je totiž umístěn mnohem blíže tomuto orgánu (nikoliv na zápěstí) a pochopitelně zaznamenává přesnější, ve většině případech téměř stoprocentně přesné hodnoty.

V rámci fyzicky náročnějších aktivit však spolehlivost naměřených informací u nositelných trackerů klesá. U některých až kriticky. K tomu se ostatně vyjádřil i doktor Gordon Blackburn, který měl studii na starosti. „Všimli jsme si, že všechna zařízení si nevedla v přesnosti měření tepové frekvence tak špatně, ovšem jakmile bylo přidáno na fyzické intenzitě, zaznamenali jsme mnohem větší odchylky,“ řekl a dodal, že některé produkty byly zcela nepřesné.

Podle doktora Blackburna je důvod takového selhání umístění trackerů. „Všechny technologie umístěné na zápěstí měří tep z průtoku krve, ale jakmile začne dotyčný intenzivněji cvičit, tak se může zařízení pohnout a tím tak ztratí kontakt,“ vysvětluje. Obecně si však stojí za názorem, že pro člověka bez výrazných zdravotních problémů je měření srdečního tepu na základě těchto trackerů bezpečné a poskytne poměrně směrodatné údaje.

Zdroj: TIME
.