Zavřít reklamu

Pro Apple Watch se najde řada využití. Ať už se jedná o zobrazování příchozích notifikací, rychlou a jednoduchou komunikaci nebo zkrátka pro ukazování času, ale mnoho lidí je kupuje také pro sport. Jako sportovní doplněk ostatně často pozicuje své hodinky i sám Apple. Sportovci Apple Watch často využívají pro měření tepové frekvence a nejnovější studie sportovních trackerů zjistila, že jablečné hodinky měří nejpřesněji.

Se studií přišli odborníci z clevelandské kliniky, kteří testovali čtyři oblíbená nositelná zařízení, která umí měřit srdeční tep. Jednalo se o Fitbit Charge HR, Mio Alpha, Basis Peak a Apple Watch. Uvedené produkty byly vystaveny zkoušce přesnosti na 50 zdravých a dospělých jedincích, kteří byli připojeni během aktivit jako běh a chůze na páse k elektrokardiografu (EKG). Dosažené výsledky hovořily jasně pro zařízení z dílen Applu.

Watch dosáhly až 90procentní přesnosti, což je nejvíce v porovnání se zbylými kandidáty, kteří naměřili hodnoty okolo 80 procent. To je pro Apple jako takový jedině dobře, a to důvodu, že jejich nová generace Series 2 míří právě na klientelu aktivních sportovců.

I když se výsledky mohou zdát jakkoliv úspěšné, tak se nedají rovnat s hrudním pásem se stejnou technologií, která zachycuje proudění elektrické aktivity od srdce. Ten je totiž umístěn mnohem blíže tomuto orgánu (nikoliv na zápěstí) a pochopitelně zaznamenává přesnější, ve většině případech téměř stoprocentně přesné hodnoty.

V rámci fyzicky náročnějších aktivit však spolehlivost naměřených informací u nositelných trackerů klesá. U některých až kriticky. K tomu se ostatně vyjádřil i doktor Gordon Blackburn, který měl studii na starosti. „Všimli jsme si, že všechna zařízení si nevedla v přesnosti měření tepové frekvence tak špatně, ovšem jakmile bylo přidáno na fyzické intenzitě, zaznamenali jsme mnohem větší odchylky,“ řekl a dodal, že některé produkty byly zcela nepřesné.

Podle doktora Blackburna je důvod takového selhání umístění trackerů. „Všechny technologie umístěné na zápěstí měří tep z průtoku krve, ale jakmile začne dotyčný intenzivněji cvičit, tak se může zařízení pohnout a tím tak ztratí kontakt,“ vysvětluje. Obecně si však stojí za názorem, že pro člověka bez výrazných zdravotních problémů je měření srdečního tepu na základě těchto trackerů bezpečné a poskytne poměrně směrodatné údaje.

Zdroj: TIME

Všechny články autora

Diskuze k článku

  okej a ako sparujem hrudny pas od Garminu s apple hodinkami? alebo sme opat narazili na nieco co pre co to opat nebude vhodny doplnok pre sportovca?

  Není mi známo, že by Watch podporovaly síť ANT+, není tedy pravděpodobné, že by někdy mohlo dojít ke spojení Hrudního pásu GARMIN vybaveného touto technologií a Watch, které ji nepodporují.

  Ve článku je napsáno, že Watch měří tyto údaje nejlépe. Pokud vím, tak hrudní pás od Garminu není bezchybný stějně jako Watch. Když není správně navlhčen nebo se moc pohybuje na kůži, neměří přesně nebo vůbec. Watch stačí utáhnout o jednu dírku, ayb se vůči ruce nepohybovaly a nestane se, že by přestaly měřit tep. Na co pak připojovat nepohodlný hrudní pás?

  Meri nejlepe z pouhych 4 testovanych: „testovali čtyři oblíbená nositelná zařízení, která umí měřit srdeční
  tep. Jednalo se o Fitbit Charge HR, Mio Alpha, Basis Peak a Apple Watch“.
  Nemam zkusenost s hrudnim pasem ale ten nejde „utáhnout o jednu dírku“?

  Mereni bylo provedeno „během aktivit jako běh a chůze na páse“, tedy ne venku v terenu. A v clanku se primo pise o tom ze hrudnimu pasu se hodinky nevyrovnaji.

  Hrudni pas je uplne jina technologie, pokud ti pri sportu nepada, nemusis ho utahovat moc ;-). Utahovat ho ale samozrejme jde.
  Souhlas, hrudni pasy jsou presnejsi – vzdy (alespon od renomovanych znacek. Nevim, jestli se neda uklohnit nejaky random generator v cine ;-) ). Hlavne na rozdil od mereni z ruky je mozne hrudak pouzit klidne i pri kruhovem treningu, nebo kdyz delas kliky atp. Pokud je zatizena ruka na ktere jsou hodinky, tak to mereni z ruky je uplne na nic.

  1. Hrudni pas je presnejsi protoze urcuje tepovku jinym zpusobem = jinou technologii, nez mereni na ruce, takze hrudni pasy by mely byt vzdy presnejsi.
  2. Skoda ze k mereni nepouzili prave Garmin hodinky se stejnou technologii (Garmin Vivoactive Optic), pripadne i cenovkou (Garmin Fenix 3 Optic), protoze Garmin je v prodejnosti hodinek hned za Applem. Nahoda? Nebo jenom odriznuti realne konkurence?
  3. Mereni z ruky je mene presne kvuli pouzite technologii, ale pro nektere druhy sportu uplne nepouzitelne (narozdil od hrudniho pasu). Typicky vsechno kde je ruka na ktere jsou hodinky v zatezi. Takze napriklad kliky. Beh a chuze je prave pro takovy test presnosti celkem idelani (coz taky urcite neni nahoda ;-) ).

celý text

Čtěte více.