Zavřít reklamu

Někdo sdílí na sociálních sítích každý moment ze svého života, jiný si zase své soukromí pečlivě střeží a do světa pouští jen malé procento informací. Jste si ale jistí, že máte informace, o které se dělíte, plně pod kontrolou?

 Jediné kliknutí, desítky informací

Čím déle se na sociálních sítích pohybujete, tím těžší je určit, jak velké procento vámi sdílených informací může být veřejně dostupné. Společnost Supermo zveřejnila užitečný nástroj, s jehož pomocí můžete snadno a rychle zjistit, jak velké procento vašich osobních údajů v podstatě sdílíte nejen se zcela cizími lidmi, ale i s marketéry nebo dokonce zločinci.

„Ahoj! Věděli jste, že pokaždé, když navštívíte nějakou webovou stránku, odhalíte už pouhou návštěvou řadu informací o sobě? Webové stránky, které vám umožňují přihlášení prostřednictvím Facebooku, mohou sbírat všechny druhy informací, k nimž jste povolili přístup. Podívejte se, kolik informací o sobě pustíte dál, když kliknete na přihlašovací tlačítko.“

Přejděte na tuto stránku a přihlaste se prostřednictvím svého facebookového účtu. Po přihlášení se vám zobrazí přehled všech informací, které o sobě sdílíte veřejně, aniž byste o tom možná měli tušení – fotografie, na kterých jste označení, místo vašeho bydliště nebo pracoviště, zájmy, a řada dalších věcí. Tyto údaje sdílíte nejen s provozovatelem dané stránky, ale i s dalšími firmami nebo dokonce lidmi, kteří by vám potenciálně mohli uškodit.

Hlídat si soukromí

„Pokud jste kdykoliv na jakékoliv stránce klikli na možnost přihlášení pomocí Facebooku, automaticky jste tím dali svolení ke sdílení citlivých dat se stránkou, kterou jste navštívili. Mezi taková data může patřit dokonce i vaše adresa, místo vašeho zaměstnání, detaily, týkající se vašeho vztahu, místa, která jste nedávno navštívili nebo to, s kým se přátelíte.

Nejlepší způsob, jak zůstat v bezpečí, i když jste online, je pečlivě a vědomě sdílet pouze to, u čeho vám nevadí, že se to o vás dozví celý svět. Jakkoli může být lákavé se se všemi podělit o to, že s celou rodinou odjíždíte na víkend pryč, je důležité mít na paměti, že sdílením takovéto informace dáváte v podstatě světu vědět, že váš dům zůstává po tuto dobu bez dozoru.“

dd-composite-security-2

Napadlo vás v průběhu čtení tohoto článku, jak je ironické, že stránka, která vás má varovat před přílišným sdílením detailů z vašeho soukromí, po vás žádá přihlášení pomocí Facebooku? Provozovatelé stránky ujišťují uživatele, že informace, které stránka shromažďuje, jsou pečlivě odstraňovány ze záznamů, ale že existují stránky, u kterých přihlášením se pomocí Facebooku značně riskujete.

Zdroj: AnonHQ

.