Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o významných událostech na poli technologií si po nějaké době opět připomeneme výročí, spojené s se společností Apple. Na dnešní den totiž připadá výročí představení Powebooku 100. Řeč ale bude třeba také o žárovce Thomase A. Edisona nebo patentu na feritovou paměť.

Žárovka Thomase A. Edisona (1879)

Thomasu A. Edisonovi se 21. října roku 1879 podařilo završit 14 měsíců testování své pokusné elektrické žárovky. První pokusná žárovka sice vydržela svítit jen 13,5 hodiny, v tehdejší době se ale jednalo o poměrně velký úspěch. Edison vylepšil 50 let starou technologii k výrobě bezpečných a ekonomicky šetrných žárovek.

Patent na feritovou paměť (1949)

Americký fyzik čínského původu An Wang si 21. října roku 1949 nechal patentovat takzvanou feritovou paměť. První myšlenka na využití ferromagnetických materiálů pro realizaci pamětí se zrodila v roce 1945 v hlavách J. Prespera Eckerta a Jeffreyho Chuana Chu z pensylvánské univerzity Moore School. V případě Wangova patentu se nicméně nejednalo o paměť, jak ji známe dnes, ale o druh obvodu, používající tehdy dvou feritových jader na jeden bit.

Magnetic Core Memory fb
Zdroj

Powerbook od Applu (1991)

Společnost Apple představila 21. října roku 1991 svůj přenosný laptop s názvem Powerbook 100. Počítač byl představen na počítačovém veletrhu COMDEX v Las Vegas, a měl představovat low-endový model z trojice prvních souběžně vydaných jablečných PowerBooků. Notebook Powerbook 100 byl osazen 16MHz procesorem Motorola 68000 a opatřen devítipalcovým monochromatickým pasivním Matrix LCD monitorem. PowerBook – respektive celá produktová linie – se u uživatelů setkal s překvapivě příznivou odezvou, a v průběhu prvního roku vynesl společnosti Apple více než jednu miliardu dolarů.

.