Zavřít reklamu

K dějinám technologií bohužel patří i nepříjemné události. Jednou takovou je havárie Apolla 13, ke které došlo v první polovině dubna roku 1970, a kterou si připomeneme v našem dnešním návratu do minulosti. V jeho druhé části pak zavzpomínáme na spor Metallica vs. Napster.

Havárie Apolla 13 (1970)

13. dubna roku 1970 došlo při letu Apolla 13 k výbuchu jedné z jeho kyslíkových nádrží a následnému závažnému poškození servisního modulu. Let Apollo 13 byl v pořadí sedmým pilotovaným letem, který byl součástí vesmírného programu Apollo. Vinou zmíněného výbuchu se bohužel Apollu nepodařilo dokončit jeho misi, kterou bylo třetí přistání lidské posádky na povrchu měsíce, a došlo také k ohrožení životů členů jeho posádky. Pracovníci řídicího střediska v Houstonu naštěstí vyvinuli fungující nouzové scénáře, s jejichž pomocí se podařílo dopravit posádku v pořádku zpět na Zemi. Zmíněné události se později staly inspirací pro film Apollo 13 s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Metallica vs. Napster (2000)

Thrashmetalová skupina Metallica se 13. dubna roku 200 rozhodla zažalovat tehdy populární P2P platformu Napster, kterou ve své žalobě obvinila z porušování autorských práv a dokonce také vydírání. Napster se v té době stal trnem v oku také řadě jiných hudebníků, a k žalobě Metallicy se tak posléze připojil například rapper Dr. Dre. Dlouho na sebe nenechala čekat ani žaloba ze strany Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA). Soud dal žalující straně ze zřejmých důvodů za pravdu, a Napster tak musel posléze svůj provoz ukončit. Popularita Napsteru nicméně předznamenala postupný přechod od kupování fyzických hudebních nosičů k pořizování hudby digitální cestou.

Témata: , ,
.