Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného Návratu do minulosti se opět svým způsobem podíváme do vesmíru. Na dnešní den totiž připadá výročí slavného letu kosmonauta Jurije Gagarina. Ve druhé části dnešního článku se pro změnu vrátíme do druhé poloviny sedmdesátých let minulého století, abychom si připomněli odchod Ronalda Waynea ze společnosti Apple.

Gagarin letí do vesmíru (1961)

Tehdy sedmadvacetiletý sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se stal prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Gagrina vynesla na oběžnou dráhu loď Vostok 1, která startovala z kosmodromu Bajkonur. Gagarin v ní obletěl planetu Zemi za 108 minut. Díky svému prvenství se Gagarin stal doslova celebritou, jednalo se ale zároveň také o jeho poslední kosmický let – o šest let později pouze figuroval coby případný náhradník Vladimira Komarova. Několik let po svém výletu do kosmu se Gagarin rozhodl, že se vrátí ke klasickému létání, v březnu roku 1968 ale zemřel při jednom ze cvičných letů.

Ronald Wayne opouští Apple (1976)

Jen pár dní po jejím založení se rozhodl společnost Apple opustit jeden z jejích tří zakladatelů – Ronald Wayne. Wayne při svém odchodu z firmy prodal svůj podíl za osm set dolarů. Za dobu svého krátkého působení v Applu zvládl Wayne například navrhnout její historicky první logo – kresbu Isaaca Newtona, sedícího pod jabloní, sepsat oficiální partnerskou dohodu firmy a napsat také uživatelský manuál k prvnímu počítači, který oficiálně vzešel z dílny firmy – Apple I. Důvodem pro jeho odchod z Applu byl mimo jiné jeho nesouhlas s některými částmi partnerské dohody a obavy z krachu, se kterým měl zkušenost již ze své předchozí praxe. Ronald Wayne sám později svůj odchod z Applu okomentoval slovy: ”Buď bych zkrachoval, nebo bych byl největším boháčem na hřbitově”.

Další události nejen z oblasti technologií

  • V Praze byla zahájena výstavba nového úseku metra linky A ze stanice Dejvická do stanice Motol (2010)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více