Zavřít reklamu

Ken Thompson proslul zejména svou prací na vývoji operačního systému UNIX, a právě narození Kena Thompsona si připomeneme v našem dnešním článku. Kromě toho bude řeč také o tom, jak si společnost Apple zachránila akvizicí firmy NeXT svůj vlastní krk.

Narození Kena Thompsona (1943)

4. února roku 1943 se v New Orelans narodil Kenneth Thompson. Thompson vystudoval kalifornskou univerzitu v Berkeley, a podle jeho vlastních slov jej odjakživa fascinovala logika a aritmetika. Kenneth Thompson spolu s Dennisem Ritchiem vyvinul v AT&T Bell Laboratories operační systém UNIX. Podílel se také na na vývoji programovacího jazyka B, který byl předchůdcem jazyka C, a na vývoji operačního systému Plan 9. Ve společnosti Google se Thompson podílel také na vývoji programovacího jazyka Go, mezi jeho další zásluhy patří vznik počítačových textových editorů QED.

Akvizice NeXTu Applem (1997)

Společnost Apple 4. února roku 1997 úspěšně dokončila akvizici firmy NeXT, kterou si po odchodu z Applu založil Steve Jobs. Cena činila 427 milionů dolarů. Spolu s NeXTem získal Apple ještě velice výhodný bonus v podobě osoby Steva Jobse. Applu se v polovině devadesátých let dařilo velice špatně, a prakticky balancoval na pokraji krachu, zatímco na trhu začal pomalu vládnout Microsoft se svým operačním systémem Windows 95. NeXT kromě jiného přinesl záchranu v podobě základů pro budoucí operační systém Mac OS, klíčovou roli ale sehrál také samotný Steve Jobs, který postupně přijal roli prozatímního a nakonec i regulérního šéfa Applu.

Další události nejen z oblasti technologií

  • V České republice začala vysílat televize Nova (1994)
  • Mark Zuckerberg zakládá univerzitní web Thefacebook, ze kterého se později vyvinula populární sociální síť Facebook. (2004)
.