Zavřít reklamu

K technologiím již nějakou dobu neodmyslitelně patří 3D tisk. Dnes uplynulo šest let od chvíle, kdy se na palubě Mezinárodní vesmírné stanice podařilo úspěšně nainstalovat a zprovoznit 3D tiskárnu. Kromě toho si v dnešním díle našeho „historického“ seriálu připomeneme narození Norberta Wienera.

Narodil se Norbert Wiener (1894)

26. listopadu roku 1894 se narodil Norbert Wiener. Norbert Wiener byl americký matematik a filozof, a je dodnes označován za zakladatele kybernetiky. Výraz “kybernetika” Wiener použil ve svém díle Kybernetika aneb Řízení a sdělování u organismů a strojů. Norbert Wiener se narodil v Columbii ve státě Missouri, a odmalička byl považován za zázračné dítě. Ve čtyřech letech uměl číst, v roce 1906 maturoval na Ayer High School. Ve svých jedenácti letech nastoupil ke studiu matematiky na Tufts College, o tři roky později získal bakalářský titul. Wiener kromě jiného studoval zoologii na Harvardově univerzitě, filozofii na Conrellově univerzitě, a v osmnácti letech se stal doktorem filozofie. V roce 1919 začal Wiener vyučovat matematiku na MIT, v roce 1933 získal prestižní Bôcher Memorial Prize.

3D tiskárna na Mezinárodní vesmírné stanici (2014)

26. listopadu roku 2014 posádka Mezinárodní vesmírné stanice oficiálně oznámila, že se jí podařilo úspěšně nainstalovat a zprovoznit 3D tiskárnu. 3D tiskárna v prostorách Mezinárodní vesmírné stanice má pomoci se snížením nákladů, je totiž možné na tisknout vybrané součástky. Doprava materiálu na Mezinárodní vesmírnou stanici může být leckdy složitá a finančně nákladná, některé komponenty jsou zase na přepravu příliš velké.

Témata: ,
.