Zavřít reklamu

Komunikace může mít mnoho podob. Většina z nás si v průběhu uplynulého roku zvykla na hlasové a videohovory. Google ale na své nedávné vývojářské konferenci představil ještě pokročilejší podobu virtuální komunikace. Jedná se o konverzaci v prostředí připomínajícím virtuální realitu, ke které ale nejsou zapotřebí VR nebo AR brýle. Kromě této novinky se v našem dnešním souhrnu dne budeme zabývat společným projektem Samsungu a Googlu a vylepšeními pro platformu Zoom.

Samsung a Google spojují síly, vyvinou společně nový operační systém

Společnosti Samsung a Google tento týden oznámily, že spojují své síly, aby společně vytvořily vlastní platformu s prozatímním názvem Wear. Mělo by se jednat o nový operační systém určený pro nositelná zařízení jako jsou třeba chytré hodinky. Nový systém by měl nabídnout řadu nových funkcí a vylepšení jako je třeba výrazně delší životnost baterie hodinek, hladší a svižnější chod, rychlejší načítání aplikací (včetně Spotify v offline režimu) nebo přítomnost předinstalovaných aplikací. Kromě uživatelů budou ze sjednoceného systému těžit také vývojáři, pro které bude tvorba softwaru výrazně jednodušší a lepší. Nový operační systém by si měl najít cestu nejen do chytrých hodinek z dílny společnosti Samsung, ale také do nositelné elektroniky z produkce Googlu. Uživatele pak jistě potěší možnost využívat platební systém Google Play i na hodinkách od Samsungu.

Zoom přinese vylepšení v komunikaci

Přestože se svět pomalu ale jistě vrací k běžnému režimu a řada lidí se ze svých domovů přesouvá zpět do kanceláří, firmy, které mají na starost nejrůznější komunikační platformy, rozhodně nezahálí. Výjimku v tomto směru netvoří ani tvůrci Zoomu. Ti včera oznámili, že budou svou komunikační platformu i nadále vylepšovat. Mezi chystané novinky bude patřít například možnost využívat Zoom pro účely vícedenních událostí nebo třeba k výhradně písemné komunikaci ve formě chatu. Funkce, které budou cílit zejména na podniky, by měly v Zoomu být uvedené do provozu v průběhu letošního léta. Tvůrci Zoomu se snaží svou platformu v poslední době co nejvíce přizpůsobit i větším podnikům a akcím jako jsou třeba větší konference nebo webináře. V rámci vylepšení se uživatelé dočkají také možnosti zúčastnit se písemné konverzace před samotným zahájením hromadných událostí. Zoom se těmito novinkami snaží co nejvíce vzbudit dojem reálných setkání, konferencí a seminářů.

3D videochat od Googlu

U videohovorů ještě nějakou dobu zůstaneme. Vzhledem k pandemické situaci si řada lidí musela v průběhu posledního roku chtě nechtě zvyknout na komunikaci prostřednictvím platforem typu Skype, Zoom nebo Google Meet. Hodiny a hodiny videokonferencí nebo virtuálních vyučovacích hodin mohou mít ale na psychiku lidí také negativní vliv, nemluvě o tom, že tento styl komunikace nemůže nahradit “živé” setkávání. Google proto vyvinul projekt s názvem Starline, který má uživatelům v budoucnu pomoci dodat komunikaci na dálku o něco lidštější rozměr. Projekt Starline představuje zcela nový způsob virtuální komunikace, který působí, jako kdyby se vyloupl ze sci-fi filmu.

Uživatelé v něm sedí před zařízením, které vypadá jako okno. V tomto okně vidí svůj protějšek ve 3D zobrazení a životní velikosti, navíc s ním mohou komunikovat úplně stejně jako kdyby se obě strany viděly tváří v tvář, a to včetně gest a mimiky. Projekt Starline pracuje s technologiemi, jako je počítačové vidění, strojové učení, prostorový zvuk a další. Je pochopitelné, že z důvodů technické náročnosti se výsledek projektu Starline rozhodně nerozšíří na masové úrovni, rozhodně se ale jedná o zajímavý počin, který stojí za to sledovat.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více