Zavřít reklamu

Se světem technologií je neodmyslitelně spjatá řada různých vědních oborů včetně fyziky. Nový týden zahájíme dílem našeho seriálu o významných událostech v oblasti technologií, ve kterém bude řeč o udělení Nobelovy ceny za fyziku Albertu Einsteinovi. Zavzpomínáme ale také na vydání webového prohlížeče Mozilla Firefox 1.0.

Nobelova cena pro Alberta Einsteina (1921)

Vědec a vynálezce Albert Einstein vyhrál 9. listopadu roku 1921 prestižní Nobelovu cenu za fyziku. Nebylo to ovšem za teorii relativity, pro kterou je dodnes tolik známý. Cenu mu vyneslo vysvětlení fotoelektrického jevu, který spadá do oboru kvantové fyziky. Einstein byl oceněn také za svůj přínos pro teoretickou fyziku. Cenu obdržel až v následujícím roce – v průběhu procesu výběru v roce 1921 se totiž komise usnesla na tom, že nikdo z nominovaných nesplnil požadovaná kritéria.

Mozilla Firefox 1.0 (2004)

Mozilla Foundation vydala 9. listopadu roku 2004 webový prohlížeč Firefox verze 1.0. Firefox 1.0 nabízel lepší zpracování karet. Uživatelé dostali na výběr z více možností, co se týče otevírání webových odkazů, prohlížeč se vyznačoval také rychlejším chodem, funkcí účinného blokování vyskakovacích oken, bohatými možnostmi rozšíření a přizpůsbení nebo třeba správcem stahovaných souborů. Firefox 1.0 byl k dispozici také u nás, a díky spolupráci s projektem CZilla se tuzemští uživatelé dočkali například intuitivního ovládání v češtině nebo integrovaného vyhledávání Seznam.cz, Centrum.cz či Google.com.

Mozilla sidlo Wiki
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.