Zavřít reklamu

Mezi uživateli Apple produktů je bezesporu nejoblíbenějším prohlížečem nativní Safari. Někteří z nich se ale přesto spoléhají na konkurenci, které pak kraluje Chrome, Opera a Firefox. A právě poslední jmenovaný z nich se nyní dočkal zásadní aktualizace, kdy přinesl značnou změnu designu pro platformy Mac, Windows, Linux a také i pro iOS a Android. Tento čerstvý update přináší minimalistický design, příjemnější práci s kartami, zjednodušený adresní řádek a řadu dalších novinek.

Tou hlavní je změna designu. Společnost Mozilla totiž tentokrát vsadila na takzvaně svěží, jednoduchý a nerozptylující vzhled, který jednoznačně uvítá majoritní část uživatelů. Zároveň si plně uvědomuje důležitost soukromí a bezpečí, a proto přináší integrované funkce i do této oblasti. Díky tomu je nyní možné procházet web anonymněji, vyhnout se souborům cookies a takzvaným trackerům. Co se týče zmiňovaného designu, vývojáři údajně vsadili na postřehy samotných uživatelů. Zanalyzovali rozptylující elementy, nadbytečná kliknutí a obecně čas, který byl doslova ztracen nad zbytečnostmi, přičemž výsledky těchto poznatků překlopili do podoby aktuální aktualizace s označením Firefox 89.

Mezi další změny se pak zařadila úprava adresního řádku a menu. Když se nad tím totiž zamyslíte, právě adresní řádek je poměrně nenápadným místem, na kterém ale přesto všichni po zapnutí prohlížeče začínají. Přesně proto se dočkal zjednodušení a měl by se nyní snadněji používat. Aby pak navíc došlo k redukci zbytečných položek, sjednotily se některé části. Výsledkem pak je jednodušší menu. Firefox poté ještě zjistil, že větší polovina uživatelů má neustále otevřené přinejmenším 4 karty. Z tohoto důvodu byla na místě lehká úprava jejich designu, díky čemuž nově aktivní karta příjemně září a oproti ostatním je tak výraznější. Karty se nad adresním řádkem jakoby vznáší, což přirozeně vyvolává efekt, že se nejedná o statické položky a tedy s nimi můžete pohybovat, případně je organizovat.

Na iPhonu a iPadu je pak Firefox optimalizován tím způsobem, aby jeho používání bylo co možná nejjednodušší. Firefox 89 pro Mac, Windows a Linux si můžete stáhnout z oficiálního webu. Verze pro iOS a iPadOS s označením 34 je již nyní dostupná na App Storu. Prohlížeč je samozřejmě k dostání zcela zdarma.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.