Zavřít reklamu

Kopírování nejrůznějších produktů jinými výrobci není ve světě technologií nijak neobvyklé. Dnes si připomeneme jeden takový případ – příchod počítače Franklin Ace, který v lecčems zkopíroval technologie od Applu. V druhé části našeho článku zavzpomínáme na den, kdy byla registrována doména Yahoo.com.

Přichází Franklin Ace (1980)

Společnost Franklin Electronic Publishers představila 18. ledna roku 1980 v průběhu veletrhu CP / M svůj nový počítač s názvem Franklin Ace 1200. Počítač byl osazený 1MHz procesorem Zilog Z80 a disponoval 48K RAM, 16K ROM, jednotkou pro 5,25-palcové diskety a čtyřmi sloty pro další rozšíření. Počítač, jehož cena tehdy činila v přepočtu zhruba 47,5 tisíce korun, se ale začal prodávat až o čtyři roky později, a do povědomí veřejnosti se zapsal zejména tím, že jeho výrobci zkopírovali od Applu ROM a kód operačního systému.

Registrace Yahoo.com (1995)

18. ledna roku 1995 došlo k oficiální registraci domény yahoo.com. Tato webové stránka původně nesla poněkud zdlouhavý název “David and Jerry’s Guide to the World Wide Web”, její provozovatelé – studenti Stanfordovy univerzity David Filo a Jerry Yang – ale nakonec dali přednost zkratce pro výraz “et Another Hierarchical Officious Oracle”. Yahoo se brzy stalo populárním portálem pro vyhledávání, ke kterému postupně přibyly služby jako Yahoo Mail, Yahoo News, Yahoo Finances, Yahoo Groups, Yahoo Answersi a další. V roce 2007 došlo k integraci Yahoo a platformy Flickr, v květnu roku 2013 přešla pod Yahoo také blogovací platforma Tumblr.

Další události nejen z oblasti technologií

  • V žebříčku časopisu Billboard se poprvé objevuje kapela Beatles se skladbou I Want To Hold Your Hand, a to na 45. místě.

Diskuze k článku

    Franklin Ace 1200 (stejně jako jeho předchůdce Franklin Ace 1000) měl procesor MOS 6502 – jinak by pochopitelně neměl co od Apple kopírovat. Z80 bylo možno až v pozdějších letech dokoupit jako rozšiřovací kartu (podobně jako u Apple II) a Zilog svůj Z80 nikdy na 1MHz netaktoval. Z80 vs. 6502 jsou (byly) dva opoziční tábory a uvést při představení stroje z té doby daný kus s procákem konkurenčního tábora je diplomaticky řečeno faux pas.

celý text

Čtěte více