Zavřít reklamu

Počítače nevypadaly vždy tak, jak je známe dnes. V dnešní části našeho „historického“ souhrnu zavzpomínáme na počítač Whirlwind, respektive na den, kdy byl tento stroj poprvé předveden v televizi. Psal se rok 1951, a zmíněný počítač se ukázal v jednom z tehdejších televizních pořadů. Ve druhé části článku si připomeneme akvizici Sun Microsystems.

Počítač Whirlwind v televizi (1951)

20. dubna roku 1951 byl v televizním pořadu Edwarda R. Morrowa s názvem “See It Now” představen počítač Whirlwind, který vznikl na půdě Massachusettského technologického institutu (MIT). Vedoucí příslušného projektu, Jay Forrester, popsal počítač jako “spolehlivý operační systém”. Jednalo se o číslicový počítač, jehož vývoj započal ve druhé polovině čtyřicátých let minulého století. Do provozu byl Whirlwind poprvé uveden v roce 1949. Počítač Whirlwind běžel pětatřicet hodin týdně, používal více než 5000 elektronek a 11 germaniových diod.

Sun Microsystems přechází pod Oracle (2009)

Společnost Oracle 20. dubna roku 2009 oznámila, že kupuje firmu Sun Microsystems. Cena tehdy činila 7,4 miliardy dolarů, součástí byly také akcie při ceně 9,50 dolarů za kus. V rámci odkupu získala společnost Oracle také procesory SPARC, programovací jazyk Java nebo MySQL a řadu dalších hardwarových i softwarových produktů. K oficiálnímu finálnímu dokončení celého obchodu došlo v průběhu druhé poloviny ledna roku 2010. Společnost Sun MIcrosystems byla založena v roce 1982 a její sídlo se nacházelo v kalifornské Santa Claře.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více