Zavřít reklamu

V dnešní době má mezilidská komunikace na dálku zcela jinou podobu, než jakou měla v polovině devatenáctého století, tehdejší vynálezy ale mají svou nepopiratelnou historickou hodnotu. Jedním z vynálezů, které výrazně přispěly k vývoji komunikace, je telegrafní služba, kterou si připomeneme v našem dnešním návratu do minulosti. Kromě toho zavzpomínáme také na zahájení prací na počítači LINC.

První telegrafní služba (1844)

24. května roku 1844 odeslal Samuel Morse svůj první telegram v morseovce. Zpráva byla odeslána po lince z Washingtonu D.C. do Baltimoru, autorem textu byla Anna Ellsworth – dcera Morseova přítele a vládního zmocněnce pro oblast patentů, která jako první podala Morsemu zprávu o tom, že jeho patent na telegraf byl úspěšně schválen. V zprávě stálu “What hath God wrought?”, tedy “Co stvořil Bůh?”. Netrvalo dlouho, a postupně došlo k rozšíření telegrafních linek nejen po Spojených státech, ale po celém světě.

¨

Zahájení prací na počítači LINC (1961)

Clark Begins z Massachusettského technologického institutu (MIT) zahájil v Lincolnově laboratoři zmíněného i institutu 24. května roku 1961 své práce na počítači LINC (zkratka pro výraz Laboratory Instrument Computer). Begins měl v plánu sestavit počítač, který by bylo možné využívat v oblasti biomedicínského výzkumu, a který by se mohl pochlubit snadným programováním i jednoduchou údržbou, schopností přímo zpracovávat biotechnické signály, a komunikovat v průběhu svého používání. Při své práci využil Begins svých předchozích zkušeností s vývojem počítačů Whirlwind nebo třeba TX-0. Beginsem vytvořený stroj se nakonec zapsal do historie jako jeden z raných příkladů uživatelsky přívětivých počítačů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více