Zavřít reklamu

V první části našeho dnešního návratu do minulosti zabrousíme do druhé poloviny padesátých let minulého století. Právě tehdy se totiž odborníkům podařilo úspěšně zprovoznit první program napsaný v programovacím jazyce Fortran. V druhé části se přesuneme již do bližší minulosti, a to konkrétně do roku 2000, kdy společnost Microsoft představila operační systém Pocket PC 2000.

První program ve FORTRANu (1957)

V naších “historických” článcích často zmiňujeme programovací jazyk FORTRAN. Dnes si připomeneme den, kdy se odborníkům na výpočetní techniku podařilo úspěšně rozběhnout první program, napsaný ve FORTRANu – pokud nepočítáme interní testování na strojích od IBM. Jednalo se o jednoduchý program, jehož úkolem bylo v textu nalézt chybějící čárku v interpunkci. Název programovacího jazyka FORTRAn byl zkratkou a kombinací slov “Formula” a “Translator”, a dlouhou dobu patřil mezi nejpoužívanější programovací jazyky.

Pocket PC (2000)

19. dubna roku 2000 vydala společnost Microsoft svůj operační systém pro PDA jménem Pocket PC 2000. Operační systém byl určen pro stejnojmenná PDA, a byl založen na operačním systému Windows CE 3.0. V průběhu svého vývoje nesl tento operační systém kódové označení Rapier, a měl sloužit coby nástupce operačního systému Palm PC. Kromě PDA si Palm PC našlo cestu i do několika mobilních telefonů. Tento operační systém nabízel podporu rozlišení 240 x 320 pixelů, paměťových karet CompactFlashj a MultimediaCard, a umožňoval také přenos souborů pomocí Infračerveného záření (IR). Součástí Pocket PC 2000 byla také řada integrovaných aplikací z dílny Microsoftu.

PocketPC 2000
Zdroj: Wikipedia

Další události nejen z oblasti technologií

  • V pořadu Tracey Ullman Show si svou premiéru odehrál první díl animovaného seriálu Simpsonovi (1987)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více