Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu s názvem Zpátky do minulosti zabrousíme do osmdesátých let minulého století. Připomeneme si zahájení provozu superpočítače Cray X-mp/48 a vydání operačního systému OS / 2 1.0.

Superpočítač Cray X-mp/48 (1985)

4. prosince roku 1985 zahájil svůj provoz superpočítač Cray X-mp/48. Provoz superpočítače byl spuštěn ve specializovaném centru pro zařízení tohoto typu v San Diegu v Kalifornii. Hodnota superpočítače Cray X-mp/48 činila 15 milionů dolarů, a stroj tehdy patřil mezi nejrychlejší počítače na světě. Nabízel výkon 400 MFLOPS, a sloužil jako nástupce předchozího modelu s názvem Cray-1.

Operační systém OS / 2 (1987)

4. prosince roku 1987 byl vydán operační systém OS / 2 verze 1.0. Jednalo se o software, na jehož vývoji původně spolupracovaly společnosti Microsoft a IBM. pod vedením softwarového inženýra z IBM Eda Iacobucciho. Operační systém OS / 2 měl sloužit jako nástupce systému PC DOS. První verze operačního systému OS / 2 byla pouze textová, grafické uživatelské rozhraní přišlo až o rok později s verzí OS / 2 1.1. Společnost IBM ukončila podporu tohoto systému až koncem prosince roku 2006.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více