Zavřít reklamu

Dnešní díl našeho seriálu o významných událostech v oblasti technologií si připomeneme hned dva momenty, které jsou nějakým způsobem spojené se softwarem. Prvním z nich bude vznik projektu GNU, druhou – o něco čerstvější – událostí bude představení operačního systému Mac OS X.

Projekt GNU (1984)

5. ledna roku 1984 byly naplno zahájeny práce na projektu GNU. Za tímto projektem primárně stál Richard Stallman, který kvůli jeho vývoji ukončil svou práci na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Stallmanovým cílem bylo vytvořit kompletně svobodný operační systém, který by mohli uživatelé využívat, šířit, upravovat a zveřejňovat své vlastní upravené verze zcela bez omezení – tyto myšlenky byly v dubnu následujícího roku uvedeny v GNU Manifestu. Stallman je také autorem názvu softwaru – jedná se o rekurzivní akronym věty “GNU’s Not Unix”.

GNU
Zdroj: Wikipedia

Představení Mac OS X (2000)

Společnost Apple představila 5. ledna roku 2000 svůj desktopový operační systém Mac OS X. Publiku, čítajícímu více než čtyři tisíce osob, ho na pódiu v rámci konference Macworld Expo představil Steve Jobs. Distribuce vývojářské verze tohoto operačního systému byla zahájena koncem ledna, v létě pak následovalo zahájení prodeje pro všechny uživatele. Nová verze operačního systému přinesla například známé uživatelské rozhraní Aqua, Dock s ikonkami aplikací, zcela nový Finder pro správu souborů a mnoho dalšího. Apple v rámci představení svého nového operačního systému také uvedl, že více než stovka vývojářský firem včetně Adobe, Macromedia nebo Microsoftu přislíbila plnou podporu této novinky.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více