Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu o historických událostech v oblasti technologií se opět – byť jen velmi okrajově – otřeme o společnost Apple. Tentokrát to bude v souvislosti s historicky prvním setkáním kalifornského Homebrew Computer Clubu, mezi jehož členy patřili například také Steve Jobs a Steve Wozniak. Ve druhé části článku pak zavzpomínáme na den, kdy Michael Dell odstoupil z pozice ředitele společnosti Dell Computers.

První setkání Homebrew Computer Clubu (1975)

3. března roku 1975 se konalo historicky první zasedání Homebrew Computer Clubu. Sezení se odehrávalo v jedné z garáží v kalifornském Menlo Parku a zakladatelé klubu Fred Moore a Gordon French na něm přivítali zhruba tři desítky nadšenců do mikropočítačů (potažmo do elektroniky obecně). Předmětem debaty byl převážně počítač Altair, který byl v té době k dostání v podobě domácí “stavebnice”. Homebrew Computer Club byl nejen místem setkávání počítačových nadšenců, ale také líhní řady talentů a budoucích velkých jmen v technologickém průmyslu – namátkou můžeme jmenovat třeba Boba Marshe, Adama Osborna, Steva Jobse nebo třeba Steva Wozniaka.

Michael Dell opouští vedoucí pozici (2004)

Michael Dell, zakladatel a ředitel společnosti Dell Computers, oznámil 3. března roku 2004, že se rozhodl odstoupit ze své řídící pozice v Dellu a setrvat ve firmě pouze jako předseda jejího představenstva. Kormidlo ve firmě převzal po Dellovi dosavadní provozní ředitel Kevin Rollins. Rollins působil v čele společnosti až do konce ledna roku 2007, kdy po něm funkci opět převzal Dell, který se rozhodl vylepšit výkony Dell Computers na trhu.

.