Zavřít reklamu

V dnešní době pokládáme za samozřejmé, že máme v rámci televizního vysílání na výběr z obrovské spousty televizních stanic z celého světa, a obsahová nabídka je opravdu bohatá. Vždy tomu ale tak nebylo – dnes si připomeneme první televizní vysílání v USA, které se zdaleka nepodobalo vysílání, jaké známe dnes. Řeč bude ale také o patentování prvního bezdrátového telegrafu.

Patent bezdrátového telegrafu (1897)

2. července roku 1897 si třiadvacetiletý Guglielmo Marconi nechal v Anglii úspěšně patentovat “bezdrátové telegrafické zařízení”. Marconi, celý jménem Marchese Guglielmo Marconi, byl fyzik, vynálezce, politik a podnikatel italského původu, a dodnes je pokládán za vynálezce bezdrátového telegrafu – a to i přesto, že si stejné zařízení nechal ještě dříve patentovat Nikola Tesla. Tomu byl ale příslušný patent přiznán až po jeho smrti. Několik týdnů po uznání patentu založil Marconi společnost Wireless Telegraph and Signal Co. Ltd.

První televizní vysílání v USA (1928)

2. července roku 1928 bylo spuštěno vysílání první standardní televizní stanice ve Spojených státech. Stanice nesla název W3XK a fungovala pod křídly společnosti Jenkins Television Corporation. Vysílání zpočátku tvořily pouhé záběry siluet, postupem času ale stanice přešla na vysílání klasických černobílých snímků, a to pětkrát do týdne. Společnost Jenkins Television Corporation provozovala svou činnost do roku 1932, kdy byla odkoupena společností Radio Corporation.

Zdroj Zdroj: earlytelevision.org

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více