Zavřít reklamu

Ani v dnešním souhrnu historických událostí z oblasti technologií rozhodně nebude nouze o jablečné produkty – zavzpomínáme například na iPhony 6 a 6 Plus, iPad Pro nebo na Apple TV. Kromě toho si ale také připomeneme objevení „skutečného“ počítačového bugu.

Skutečný počítačový “bug” (1947)

Když se 9. září roku 1947 řešil na půdě Harvardovy univerzity problém s počítačem Harvard Mark II (známým též jako Aiken Relay Calculator), našla se uvnitř stroje uvízlá můra. Pracovníci, kteří měli opravu na starost, zanesli do příslušného zápisu, že se jednalo o “první případ, kdy byl v počítači nalezen reálný brouk (but = brouk, v angličtině též název, označující chybu v počítači). Nejednalo se sice o první případ, kdy byl ve spojení s problémy na počítači použit výraz “bug”, od té doby ale získal na popularitě výraz “debugging”, používáný k označení procesu odstraňování chyb na počítačích.

Zahájení prodeje PlayStation (1995)

9. září roku 1995 se v Severní Americe začala prodávat herní konzole Sony PlayStation. PlayStation se nejprve začala prodávat ve své domovině v Japonsku, a to počátkem prosince roku 1994. Rychle si získala řadu oddaných fanoušků po celém světě, a směle tak mohla konkurovat konzolím Sega Saturn a Nintendo 64. Postupem času se PlayStation dočkala řady vylepšení a aktualizací.

iPhone 6 a 6 Plus (2014)

Společnost Apple představila 9. září roku 2014 své smartphony iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Obě novinky se po stránce designů i rozměrů výrazně lišily od předchozího iPhonu 5S. Jejich součástí byla řada nových funkcí a vylepšení včetně platebního systému Apple Pay a příslušného NFC čipu pro bezkontaktní platby. Spolu s oběma iPhony představila cupertinská společnost také své chytré hodinky Apple Watch.

iPad Pro a Apple TV (2015)

9. září roku 2015 byl světu představen zbrusu nový 12,9-palcový iPad Pro. Výrazně rozměrnější (a také nákladnější) tablet byl určen především profesionálům z tvůrčích oborů, a umožňoval kromě jiného také práci s Apple Pencil. Další novinkou byla pak nová generace Apple TV s novým typem ovladče, který byl vybaven touchpadem. Kromě toho společnost Apple představila i dvojici nových iPhonů – modely 6S a 6S Plus, které mimo jiné disponovaly funkcí 3D Touch.

.