Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného Návratu do minulosti zamíříme nejprve do vesmíru, abychom si připomněli výročí vypuštění planetární sondy Pioneer 11. Ve druhé části tohoto článku pak bude řeč o příchodu operačního systému Microsoft Windows 3.1.

Vypuštění sondy Pioneer 11 (1973)

NASA vypustila 6. dubna roku 1973 do vesmíru svou sondu jménem Pioneer 11. Tato americká planetární sonda nesla také alternativní názvy Pioneer G nebo Pioneer-Saturn a jejím primárním účelem byl průzkum planet Jupiter a Saturn a také vnějších oblastí sluneční soustavy. Jednalo se také o první ze Země vypuštěnou planterání sondu, které se úspěšně podařilo dosáhnout oblasti Saturnu. V evidenci COSPAR nesla sonda Pioneer označení 1973-019A. Sonda Pioneer startovala z kosmodromu na Floridě, brzy po startu dosáhla rychlosti 14,3 km/sekundu.

Přichází Windows 3.1 (1992)

6. dubna roku 1992 vydala společnost Microsoft svůj operační systém Windows 3.1. Byl určený počítačům od společnosti IBM a kompatibilním strojům a uživatelům nabízel grafické uživatelské rozhraní. Jeho cena činila v přepočtu zhruba 3 300 korun, systém nabízel kromě jiného například podporu pro zvukové karty, MIDI a CD Audio, stejně jako pro Super VGA monitory s rozlišením 800 x 600 pixelů. Operační systém Windows 3.1 nesl v době svého vývoje kódové označení Janus a sloužil coby nástupce předešlého Windows 3.0. Microsoft vydával aktualizace operačního systému Windows 3.x až do představení Windows 95. Podpora všech 16-bitových verzí operačního systému Windows skončila v prosinci roku 2001.

Další události (nejen) ze světa technologií

  • Došlo k zahájení provozu na dráze Ostrava – Karviná (1909)
  • Trasa pražského metra na line A byla na jejím západním konci prodloužena o čtyři nové stanice – Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více