Zavřít reklamu

Poslední díl našeho „historického“ seriálu v tomto týdnu bude bohužel krátký, pojednává ale o jedné velmi zásadní události. Dnes totiž zavzpomínáme na den, kdy byl konečně oficiálně vydán dlouho očekávaný operační systém Windows 1.0. S příliš vřelým přijetím zejména ze strany odborníků se sice nesetkal, jeho vydání mělo ale pro budoucnost Microsoftu velký význam.

Windows 1.0 (1985)

Společnost Microsoft vydala 20. listopadu roku 1985 dlouho očekávaný operační systém Windows 1.0. Jednalo se o historicky první grafický operační systém pro osobní počítače, který byl vyvinutý Microsoftem. MS Windows 1.0 byl 16-bitový operační systém s dlaždicovým zobrazováním oken a omezenými funkcemi multitaskingu. Windows 1.0 se nicméně setkal spíše se smíšenými reakcemi – podle kritiků tento operační systém nevyužíval naplno svůj potenciál a jeho systémové požadavky byly příliš náročné. Poslední aktualizace Windows 1.0 byla vydána v dubnu roku 1987, společnost Microsoft ale v jeho podpoře pokračovala až do roku 2001.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu byl na nosné raketě Proton vypuštěn do vesmíru první modul vesmírné stanice ISS Zarja (1998)
.