Zavřít reklamu

Funkce Zpřístupnění usnadňují používání chytrých zařízení uživatelům s nejrůznějšími handicapy. Není to tak dávno, co tyto funkce nebyly tolik samozřejmou součástí smartphonů, tabletů a počítačů, čím dál více ale naštěstí dochází k jejich postupnému rozšiřování a nejsou jen výsadou výrobků od Applu. Výchozí nastavení displeje iPhonu nemusí nutně vyhovovat všem uživatelům. Pro někoho může být písmo příliš malé, pro někoho zase příliš tenké, někomu nemusí vyhovovat výchozí barevné nastavení displeje. Apple naštěstí myslí na všechny uživatele i s jejich potřebami a případnými handicapy, a v nastavení nabízí široké možnosti přizpůsobení displeje. V dnešním článku se na tyto možnosti podíváme o něco podrobněji.

Inverze barev

Některým uživatelům více vyhovuje zobrazení textu na tmavém pozadí, ale tmavý režim jako takový není stoprocentně vyhovující. V takovém případě zamiřte do Nastavení -> Zpřístupnění -> Displej a velikost textu. Pro jednoduchou chytrou inverzi přepněte tlačítko u položky “Chytrá inverze” do polohy “zapnuto”. Barvy na vašem displeji budou v tomto případě převrácené, výjimku tvoří média a vybrané aplikace s tmavým motivem. Pro inverzi všech barev na displeji aktivujte tlačítko u položky “Klasická inverze”.

Práce s barvami, filtry a další nastavení

Pokud máte problémy s vnímáním barev, nabízí váš iPhone řadu možností, kterými si můžete jeho užívání zpříjemnit a usnadnit. Část těchto nastavení uvidíte hned na hlavní stránce Nastavení -> Zpřístupnění -> Displej a velikost textu. Jedná se o následující body:

  • Snížit průhlednost – aktivací tohoto nastavení redukujete průsvitnost a rozostření prvků na displeji tak, aby byl pro vás obsah lépe čitelný
  • Vyšší kontrast – aktivací tohoto prvku zvýšíte barevný kontrast mezi pozadím a popředím aplikace
  • Odlišit bez barvy – pokud hůře vnímáte odlišné barvy, aktivací tohoto nastavení nahradíte vybrané prvky uživatelského rozhraní vašeho iPhonu alternativním prvky pro jejich lepší rozpoznání

Filtry barev

K lepšímu a snazšímu rozlišení barev na displeji vašeho iPhonu skvěle poslouží také možnosti zapnutí filtrů barev. S filtry barev si můžete pohrát v Nastavení -> Zpřístupnění -> Displej a velikost textu -> Filtry barev. V horní části obrazovky naleznete panel se třemi různými druhy zobrazení filtrů. Přejetím prstem po displeji doleva nebo doprava vyberte zobrazení filtrů, které vám nejvíce vyhovuje, a na kterém co nejzřetelněji uvidíte příklady změn. Poté pod tímto panelem aktivujte položku “Filtry barev”. Po aktivaci si můžete na obrazovce všimnout celkem pěti možností nastavení filtrů barev v závislosti na konkrétní poruše barvocitu (filtr červené/zelené pro protanopii, filtr zelené/červené pro deuteranopii, filtr modré/žluté pro tritanopii, dále barevné tónování a stupně šedi). Po nastavení vyhovující filtru můžete přizpůsobit jeho intenzitu na posuvníku pod seznamem filtrů, odstín upravíte ve spodní části obrazovky.

Omezení pohybu

Pokud vám vadí efekty pohybů na displeji vašeho iPhonu (iluze naklánění tapet nebo ikonek aplikací, animace a efekty v různých aplikacích, efekty zvětšení, přechody a další podobné jevy), můžete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Pohyb můžete aktivovat funkci s názvem “Omezit pohyb”. V této sekci můžete podrobněji přizpůsobit jednotlivé prvky tohoto nastavení – upřednostnit efekt prolínání, zapnout či vypnout přehrávání efektů zpráv nebo aktivovat či deaktivovat možnost přehrávání ukázek videí.

Další přizpůsobení displeje

Pokud máte problémy s vnímáním textu ve výchozím nastavení na vašem iPhonu, můžete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Displej a velikost textu aktivovat následující alternativy:

  • Tučný text pro tučné zobrazení textu v uživatelském rozhraní
  • Větší text (s možností nastavení konkrétní velikosti textu)

Dále máte v iPhonu možnost následujících nastavení:

  • Tvar tlačítek pro přidání tvaru určitým tlačítkům
  • Snížit průhlednost pro zlepšení kontrastu
  • Vyšší kontrast pro zvýšení kontrastu mezi popředím a pozadím aplikací
  • Snížit bílý bod pro snížení intenzity světlých barev

Zvětšení obsahu displeje

Pro někoho může být problematické pohodlně vnímat některé menší prvky na displeji iPhonu. Pokud máte s touto záležitostí problémy, spusťte Nastavení -> Zpřístupnění -> Zvětšení. Zde můžete aktivovat položku “Zvětšení” a aktivovat tak možnost přiblížení celé obrazovky poklepáním třemi prsty, posunutí tažením třemi prsty a změnu zvětšení poklepáním a tažením třemi prsty. Aktivací položky “Sledovat zaměření” spustíte možnost sledování vybraných položek, kurzoru a vámi psaného textu. Aktivace režimu chytrého psaní automaticky zvětší okno po aktivaci klávesnice. Nastavit zde můžete také filtr zvětšení nebo úroveň maximálního přiblížení.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.