Zavřít reklamu

Rok 2017 vypadal v roce 2017 jednoznačně úspěšně. iPhone slavil 10 let, Apple Watch dostaly Series 3, přišly nové iPady Pro a Apple TV 4K, portfolio iMaců se rozrostlo o profesionální stroj a oznámeny byly také dva zbrusu nové produkty – HomePod a AirPower. O čtyři roky později ale světlo mnoha těchto produktů značně pohaslo. 

Bezdrátová nabíječka AirPower nespatřila světlo světa 

AirPower měla být bezdrátová nabíječka na bázi Qi, která měla umět současně nabíjet iPhone, Apple Watch a AirPody. Její vnitřní struktura se tak skládala ze tří cívek, kdy měla každá nabíjet jedno zařízení. Mohla to být revoluce v bezdrátovém nabíjení, jenže Apple nedokázal vyřešit přehřívání nabíječky a po dvou letech od představení její vývoj ukončil.

A v tom byl právě ten problém. Apple tuto nabíječku představil – kdyby tak neučinil, nestal by se terčem narážek, vtipů a samozřejmě kritiky za to, že ukazuje světu produkt, který nemá dotažený. Společnost se nicméně poučila a o 3 roky později přišla s přepracovaným zařízením. Jedná se o nabíječku MagSafe Duo, která sice umí současně nabíjet jen iPhone a Apple Watch, za to ale funguje tak, jak skutečně má.

iMac Pro bez budoucnosti 

I když měl iMac Pro stejný design jako celá řada těchto all-in-one počítačů, odlišoval se vesmírně šedou povrchovou úpravou (kterou dostaly i periferie – klávesnice, myš a trackpad) a samozřejmě hardwarovými parametry. Mělo se jednat o alternativu pro profesionály, kteří nechtějí Mac Pro a jednalo se o skutečně výkonný stroj. S vůbec prvním procesorem Intel Xeon v počítačích Mac zahrnoval až 18jádrový procesor, 128 GB RAM a 4 TB flash úložiště.

Když Apple na WWDC19 oznámil nový Mac Pro s Pro Display XDR, přestal být iMac Pro považován za výhodnou koupi. Vaz mu definitivně srazily nové Apple Silicon čipy, kterými by mělo být celé portfolio iMaců oživeno. Zde už by iMac Pro s procesorem Intel ztrácel význam úplně (Apple se navíc chce od jeho čipů co nejdříve oprostit). Protože budou novinky uživatelsky konfigurovatelné, není jasné, co by měl mít model Pro navíc, aby se od nich odlišil. Apple jej tak definitivně ukončil, zatím bez možnosti brzkého návratu do portfolia. Smutné na tom je, že řada iMac Pro čítala jen jediný model, který tu navíc s námi byl jen pouhé čtyři roky. Celá tato vývojová větev se tak ve světle aktuálního přerodu společnosti zdá jako zbytečná – i když by možná nějaký profesionál používající iMac Pro mohl mnohé namítat. 

Předražený HomePod 

Věrní uživatelé původního HomePodu, který byl také v roce 2017 představen, jej považují za nejvíce nepochopené zařízení společnosti. V každém případě se jedná kvalitní reproduktor s výkonnými basy, dobrými funkcemi prostorového zvuku a stereofonního režimu s podporou Siri. Jistě, zde byste mohli namítat, že Siri neumí česky, ale berme produkt s ohledem na to, kde byl oficiálně dostupný (což u nás nebyl a není). Apple na něm pracoval 5 let a kvůli jeho testům vystavěl i speciální vývojové centrum… a aby to všechno zaplatil, nastavil HomePodu vysokou cenovku 349 dolarů, což bylo skutečně hodně. Protože bylo a pořád je v segmentu chytrých reproduktorů hodně levnější konkurence poskytující srovnatelnou kvalitu, o prodejní trhák se tedy nejednalo. Proto jej společnost později také zlevnila na 299 dolarů.

S příchodem HomePodu mini v loňském roce pak původní HomePod nemohl dosahovat dobrých prodejů, protože jednoduše všichni zákazníci sáhli po novějším a menším zařízení za 99 dolarů. Díky vzájemnému propojení si mohli navíc koupit více těchto zařízení a využít je o poznání efektivněji. HomePod byl tedy ukončen, Apple své zákazníky odkazuje na HomePod mini a my se ptáme, jestli se ještě někdy nějakého chytrého reproduktoru společnosti vůbec dočkáme. Rozhodně by totiž byla škoda nechat takový potenciál dočista umřít. Nejspíše se nikdy nebude jednat o kdo ví jak enormní prodeje, produkt jako takový ale skvěle dotváří celý ekosystém společnosti, a to i s ohledem na chytrou domácnost jedoucí na platformě HomeKit, které může být HomePod centrem. 

HomePod mini koupíte zde

homepod mini pár

Na řadě jsou Apple Watch Series 3 a Apple TV 4K 

Apple Watch Series 3 společnost stále prodává, i když je představila právě v roce 2017. Jedná se o nejdostupnější hodinky Applu, které byly a jsou skutečně úspěšné. Zde se tedy rozhodně nejedná o kritiku jako spíše o předpověď, že by už mohly z portfolia Applu letos na podzim odejít. S příchodem Series 7 by totiž mohly vyklidit pole a jejich místo by zastoupil modernější model SE. Ten by mohl zároveň zlevnit na aktuální cenu Series 3. Hlavním limitem této série je především už pomalý procesor S3 ale také pouze 8 GB úložného prostoru, který mnohdy neumožní instalace novějšího watchOS z nedostatku volného úložiště.

Apple Watch Series 3 koupíte zde

Dalším zařízením, které již potřebuje aktualizaci (nebo ukončení?) a bylo v roce 2017 uvedeno na trh, je Apple TV 4K. Je totiž mnohem dražší než konkurence v podobě Chromecastu a mnoho jejích funkcí už zastává většina novějších televizí. Ty tak umí nejen AirPlay, ale také nabízejí přístup do služby Apple TV+. Tento hardware Applu tak potenciálně boduje jen u těch, kteří chtějí i ze své „hloupé“ televize udělat televizi „chytrou“, a těch, kteří chtějí na své televizi hrát hry z přítomného App Store včetně těch ze služby Apple Arcade. Ti by jistě ocenili lepší ovladač.

Apple TV 4K koupíte zde

Další střípky z 2017 

  • MacBook Pro přinesl druhou (a pořád stejně špatnou) generaci motýlkové klávesnice. 
  • MacBook Air dostal aktualizaci hardware, zachoval si ale stejný design i stejně špatné rozlišení displeje. 
  • Byla představena druhá generace iPadu Pro se Smart Keyboard. Ta ve své 12,9“ variantě trpěla špatným připojením skrze Smart konektor. Apple to řešil výměnou kus za kus. 
  • Výroční iPhone X sice ukázal budoucí design telefonů bez tlačítka plochy, zároveň ale trpěl poruchovostí základní desky. iPhone 8 však společnost prodávala do doby, než představila z ní vycházející iPhone SE 2. generace a jednalo se tak jistě o úspěšný model. 
.