iWant

5 důvodů proč si pořídit Dropbox

iWant

Dropbox je služba, která se v poslední době těší velké popularitě. Její využití má stále větší význam s přibývající podporou aplikací třetích stran. Pokud tedy patříte k té skupině lidí, kteří ještě účet na Dropboxu nevlastní, přečtěte si, co tento fenomén dnešní doby nabízí.

Jak Dropbox funguje

Dropbox je samostatnou aplikací, která se integruje do systému a běží na pozadí. V systému se potom jeví jako samostatná složka (V Macu ji najdete v levém panelu Finderu v Places), do které můžete vkládat další složky a soubory. Ve složce Dropbox se pak nachází několik speciálních složek, jako jsou Fotografie nebo složka Public (veřejná složka). Veškerý obsah, který do složky Dropbox nahrajete se automaticky synchronizuje s webovým úložištěm a odtud posléze s dalšími počítači, kde máte Dropbox propojený s vaším účtem (nyní si lze i nastavit, které složky se budou synchronizovat a které ne).

Značně tak eliminuje potřebu přenášet soubory mezi počítači flashdiskem a do velké míry řeší zálohování důležitých dokumentů. Limitující může být pouze velikost úložiště v závislosti na vašich potřebách a rychlost internetového připojení, zvláště pak rychlost odesílání dat (upload).

1. Nejlepší způsob posílání a sdílení souborů

Sdílení a posílání souborů je jedna z klíčových vlastností Dropboxu. Dropbox mi zásadním způsobem nahradil posílání souborů přes e-mail. Většina freemailových serverů limituje velikost příchozích a odchozích souborů. Máte-li třeba balík fotek o velikosti několik desítek či stovek megabytů, klasickou cestou ho poslat nemůžete. Jednou možností se jeví využití souborových hostingů, jako jsou Uložto nebo třeba Úschovna. Ovšem pokud máte nestabilní připojení, často se může stát, že nahrávání souboru selže a vy musíte čekat dalších několik desítek minut a modlit se, že se to alespoň napodruhé vydaří.

Posílání přes Dropbox je naproti tomu snadné a bez stresu. Jednoduše zkopírujete soubor(y), které chcete poslat, do veřejné složky a počkáte, až se sesynchronizuje s webem. To poznáte podle malé ikonky u souboru. Pokud se objeví zatržítko v zeleném kolečku, je hotovo. Kliknutím pravým tlačítkem a výběrem možnosti Dropbox můžete zkopírovat odkaz do clipboardu. Ten pak následně pošlete třeba přes e-mail a příjemce si pak může daný obsah stáhnout pomocí tohoto odkazu.

Další možností jsou pak sdílené složky. Konkrétní složku v Dropboxu si můžete označit jako sdílenou a poté přizvat jednotlivé lidi pomocí e-mailové adresy, kteří poté budou mít k obsahu složky přístup. Přistupovat k němu můžou pomocí vlastního účtu na Dropboxu nebo přes webové rozhraní. To je skvělým řešením pro studenty či pro pracovní týmy, kteří potřebují mít neustálý přístup k souborům rozpracovaného projektu.

Kopírování odkazu na soubor

2. Integrace aplikací

Jak roste popularita Dropboxu, roste i podpora aplikací třetích stran. Díky veřejně dostupnému API tak můžete provázat Dropbox účet s řadou aplikací na iOS i na Macu. Dropbox tedy může skvěle sloužit jako záloha databáze z 1Password nebo Things. Na iOS zase službu využijete pro synchronizaci aplikací PlainText a Simplenote, můžete zde ukládat soubory stažené přes iCab mobile nebo obsah kompletně spravovat třeba přes ReaddleDocs. Stále více aplikací v App Store službu podporuje a bylo by škoda nevyužít jejího potenciálu.

3. Přístup odkudkoliv

Kromě toho, že se vám složky automaticky synchronizují mezi počítači, můžete ke svým souborům přistupovat i pokud zrovna nemáte svůj počítač při sobě. Mimo desktopového klienta, který je dostupný pro všecny 3 nejrozšířenější operační systémy (Windows, Mac, Linux), můžete ke svým souborům přistupovat i z internetového prohlížeče. Na domovské stránce se jednoduše ke svému účtu přihlásíte a můžete se soubory pracovat stejně jako v počítači. Soubory lze přesouvat, mazat, nahrávat, stahovat, dokonce i odkud můžete získat odkaz na daný soubor (viz důvod č. 1).

Navíc zde máte i bonusové funkce, jako je sledování událostí na účtu. Víte tak, kdy jste co nahráli, smazali atd. Dalším způsobem, jak lze k účtu přistupovat jsou mobilní aplikace. Klient Dropboxu je dostupný pro iPhone i iPad, stejně tak i pro telefony s Androidem. Nabízí se i aplikace třetích stran, které umí Dropbox naplno využít – ReaddleDocs, Goodreader a řada dalších.

Dropbox pro iPhone

4. Zálohování a zabezpečení

Kromě toho, že jsou soubory uloženy na webu, jsou zároveň zrcadleny i na dalším serveru, který zaručuje, že jsou vaše data při výpadku stále k dispozici a umožňuje i další skvělou vlastnost – zálohování. Dropbox totiž neukládá jen poslední verzi souboru, ale poslední 3 verze. Dejme tomu, že máte textový dokument a po nechtěném výmazu podstatné části textu ještě dokument uložíte.

Za normálních okolností není cesty zpět, ale díky zálohování tak můžete původní verzi na Dropboxu obnovit. Pokud si navíc pořídíte placený účet, bude Dropbox ukládat všechny verze souborů. Stejné je to i v případě vymazání souborů. Jestliže soubor v Dropboxu vymažete, ještě nějakou dobu je poté na serveru uchováván. Stalo se mi, že jsem omylem z pracovní složky vymazal důležité fotografie (a recykloval), což jsem zjistil až po týdnu. Díky zrcadlení smazaných souborů se mi povedlo všechny smazané položky obnovit a ušetřil jsem si spoustu dalších starostí.

Co se týče bezpečí vašich dat, není se čeho obávat. Všechny soubory jsou zakódovány SSL šifrováním a pokud někdo nezná přímo vaše heslo, nemá se jak k vašim datům dostat. Navíc k souborům na vašem účtu nemají přístup ani zaměstnanci Dropboxu.

Webové rozhraní Dropboxu

5. Je zdarma

Dropbox nabízí několik typů účtu. První možností je účet zdarma limitovaný 2 GB. Dále si pak můžete pořídit úložiště o velikosti 50 GB za 9,99 $ měsíčně/99,99 $ ročně či 100 GB za 19,99 $ měsíčně/199,99 $ ročně. Ovšem účet zdarma si můžete několika způsoby rozšířit až do velikosti 10 GB. Jak na to? Jedním způsobem jsou různé reference na sociálních sítích, které najdete na této stránce. Tak si rozšíříte prostor o dalších 640 MB. Dalších 250 MB získáte navštívením tohoto odkazu. Pokud rádi procvičujete své mozkové závity a vládnete angličtinou, pak se můžete zúčastnit zajímavé hry Dropquest, po jejíž dokončení navýšíte prostor celkem o 1 GB.

Poslední a nejvýhodnější možností jsou reference vašim přátelům. Pomocí speciálního odkazu, který jim můžete zaslat e-mailem, budou přeneseni a registrační stránku a pokud se zaregistrují a nainstalují klienta do svého počítače, oni i vy získáte 250 MB navíc. Tedy za 4 úspěšné reference získáte další 1 GB místa.

Pokud jste si tedy ještě Dropbox nepořídili, velice doporučuji tak učinit. Jedná se o neobyčejně užitečnou službu s řadou výhod a žádným háčkem. Jestli byste si chtěli hned založit nový účet a zároveň ho rozšířit o dalších 250 MB, můžete využít tento referenční link: Dropbox

 • sie65

  Len mám taký dotaz, ako sa autorovi podarilo urobiť, že má jednotlivé zložky finderu hore ako Taby ? to by som chcel, dosť by sa mi to hodilo, mohol by mi pls niekto poradiť, ako to zapnúť ? veľká vďaka :)

 • Diky moc za zajimavy clanek, neco obdobneho jsem hledal. Mam totiz asi 3-4 pocitace, kde fut neustale neco mezi nimi taham. GoogleCal me vyresil pred nedavnem problem synchronizace pracovniho kalendare, Opera synchronizace prohlizecu, todle je dobra vec pro sdileni dat, uvidime jak se to uchyti. Jen ten Droquest uz je bohuzel uzavren, ale ze se to otevre nekdy v budoucnu.

 • Já si myslím, že 2 GB jsou pro data v pohodě.

 • bronczek

  Jen me u Dropboxu stve to, ze kdyz si tam poslu fotky z iPh4, ztrati kvalitu, pricemz mam nastaveno HQ. Kvuli tomu jsem ho skoro prestal pouzivat.

  • Zkuste používat ReaddleDocs nebo Goodreader, ty tam fotky pošlou tak jak jsou.

 • PJ

  Dropquest uz skoncil. Bezi uz jen pro ty co zacali drive.
  Tato cesta rozsireni tedy padla.
  btw: Myslim take, ze 2 GB jsou v pohode.
  PJ

 • Vlastimil

  Kdo chce poslat pozvánku není problém..napište zde maila a vyděláme na to všichni……

 • Marián Černý

  Len by som chcel upozornit, ze co sa tyka zabezpecenia, tak je to zalozene na dovere. Na jednu stranu je super, ze sa to sifruje pomocou AES-256 na zaklade hesla k uctu, na druhej strane heslo zadavate v klientskej aplikacii a nie je problem, aby ta aplikacia poslala heslo „zamestnancom dropboxu“.

  Ale dakujem za clanok… O dropboxe som vedel, ale zalozil som si ucet ho az po precitani.

 • Sedun

  přestal jsem používát.
  Z neznámých příčin mi to přestalo přehrávat všechny MP4 videa, ale když to otevřu odkazem v browseru (co mi dá dropbox) nebo to uložím do jíné aplikace do iPodu, tak to chodí. Takže je to problém Dropboxu – nepřehrává mi ukoložená a synchronizovaná (offline) videa MP4. Zkusil jsem vymazat synchronizovat znovu – nepomáhá ( a přitom to fungovalo).

 • MUDr.Nudl

  Dropbox pouzivam uz asi rok, je to super – bez ironie.
  ak sa idete registrovat a chcete mat hned o 250MB viac, tak sa registrujte cez tuto stranku:
  http://db.tt/xV4KYSj

 • Jindra Saur

  Dropbox by byla super sluzba, pokud by si clovek mohl nainstalovat serverovou cast na vlastni server. Nesverim svoje data a data klientu sluzbe, kterou nemam pod kontrolou. Na to jsem moc paranoidni…

 • SteveJSF

  Dropbox velice rád používám, integrace do Mac OS X je super a spolu s Automatorem mi to dělá skvělou službu.

  Jen řeším jednu věc, o které si už myslím, že prostě nejde, ale třeba mi to někdo pomůžete rozlousknout. V Public mám jeden PDF soubor, k němuž přistupuje několik mých známých, kteří nepoužívají Dropbox. Skoro každý den ho aktualizuju a občas bych tu aktualizaci někomu rád svěřil – to už tedy musí být Dropbox user. Jak umožnit sdílení toho souboru tak, aby byl zároveň stále veřejně dostupný ostatním?

  • M!ke

   Vytvor zložku a potom ju daj zdieľať cez mailovú pozvánku. Myslím, že sa to volá „zdielať s kolegami“. Potom sa im tá zložka bude automaticky zobeazovať v ich dropbox priečinku

   • SteveJSF

    No to jo, ale nebude verejne pristupna pro non-dropbox uzivatele, coz je moje zasadni podminka. Chci, aby urcity soubor videl kazdy, kdo k nemu zna odkaz. Ten tedy musi byt v Public, jinak to nejde. Ale zase v Public nejde nic sdilet. :-(

 • Rudi

  No já to požívám jako nouzovku na sdílení nedůležitých dat jako odkazy přes mail.

  http://db.tt/ydnHDDf

  Větší důvěru mám k iDisku v návaznosti na iWeb v rámci mé služby MobileMe.

 • jarda

  taky klidne poslu pozvanku, hodte sem mail nebo ICQ, zdar

 • David

  Kdo budete potřebovat 250MB navíc, můžete jít o tudy

  http://db.tt/vLTxb1Z

  Jinak já používám již od doby kdy byl ještě beta a spokojenost nejvyšší … Iphone, NTB, PC a šikovné je i sdílení adresářů, tedy kdy se obsah synchronizuje u dalších uživatelů ..

 • HexeH

  No nevím jak vy, ale svěřit citlivá data, ať již zašifrovanému Dropboxu, mi připadá dosti lehkovážnné. Je to spíš taková hračka jako facebook a vše takové podobné internetové. Tyto všechny služby se mi líbí, ale vidím v nich napozadí dvousečnou zbraň. Ať mi nikdo neříká, pokud by se nedejbože stal tvůrcem nějaké podobné světové služby, že by ji nezneužil pro sebe. Lidé by měli být patřičně varováni předem, než takto např nasdílí 1Pass databázi atp. Rád bych Dropboxu věřil, ale fakt úplně nemohu.

 • CHOZE

  Také „Dropbox“ již delší dobu využívám a 100%tně doporučuji… Ulehčí vám to neustálé přesouvání souborů mezi např. MacBookem a iMacem…

 • max

  Kde zjistím emailovou adresu, na kterou se dá poslat fotka na Dropbox.
  Mám svuj dropbox – jak poslat mailem na dropbox? Na jakou adresu?

 • Tomáš

  skuste SugarSync