Zavřít reklamu

Dropbox je stále nejoblíbenější cloudové úložiště a nástroj pro synchronizaci souborů přes internet, ostatně je pro to mnoho důvodů. Služba nabízí zdarma základní úložiště 2 GB, to je však možné si rozšířit i o několik jednotek až desítek gigabajtů a my vám ukážeme jak.

Proč i dnes preferovat právě Dropbox?
Mezi hlavní přednosti Dropboxu vždy patřil fakt, že je dokonale multiplatformní. Můžete si jej spustit v internetovém prohlížeči, nainstalovat na Mac OS X, Windows, i Linux a k dispozici je uživatelům také poměrně povedená aplikace pro iPhone, iPad, Android i Blackberry.

V mnoha aspektech je Dropbox rychle doháněn konkurencí, jako je Microsoft SkyDrive, Box.net, SugarSync nebo úplně nový Google Drive, ale o svou pozici leadera nejspíš hned tak nepřijde. V jeho prospěch mluví i obrovská rozšířenost mezi aplikacemi pro iOS a Mac. Dropbox je integrován do velkého množství softwaru určeného pro zařízení od Applu a například v případě textových editorů  iA Writer a Byword je Dropbox mnohdy lepším synchronizačním pomocníkem než samotný iCloud. Skvělá je také možnost provázat Dropbox s iCloudem a využívat tak potenciál obou úložišť.

Kapacita Dropboxu a možnosti jejího navýšení

Možnosti rozšíření jsme už trochu nakousli v článku Pět důvodů proč si pořídit Dropbox. Stále platí, že verze zdarma nabízí 2 GB prostoru, což je v porovnání s konkurencí poměrně málo, a placená verze úložiště je dražší než u konkurenčních poskytovatelů. Nicméně základní prostor lze zdarma rozšířit několika způsoby, a to až na hodnotu několika desítek gigabajtů. Ostatně rekord v naší redakci je 24 GB místa zdarma.

K prvnímu navýšení prostoru vašeho vlastního internetového úložiště o 250 MB dojde ihned poté, co splníte sedm základních úkolů, které vás mají naučit Dropbox používat. Nejprve musíte prolistovat krátký kreslený manuál, který seznamuje se základy ovládání a hlavními funkcemi. Dále máte za úkol nainstalovat si aplikaci Dropboxu do svého počítače, do jiného počítače, který používáte, a nakonec na jakékoli přenosné zařízení (chytrý telefon nebo tablet). Dalšími dvěma úkoly je prosté vložení jakéhokoli souboru do složky Dropboxu a následně jeho sdílení s vaším známým. Nakonec musíte k používání Dropboxu přizvat jakéhokoli dalšího uživatele.

 

Zmíněné šíření Dropboxu mezi zbytek populace je také další možností získávání prostoru pro svá data a rozhodně se vyplatí. Za každého nového uživatele, který si Dropbox nainstaluje pomocí vašeho referenčního linku, totiž získáte 500 MB prostoru. Stejný počet megabajtů získá i onen nováček. Tento způsob navyšování je omezen horní hranicí 16 GB.

Dalších 125 MB navíc dostanete za propojení vašeho Facebookového účtu s účtem na Dropboxu. Stejný příděl získáte za propojení s účtem na Twitteru a dalších 125 MB za “následování” Dropboxu na této sociální síti. Poslední možností k rozšíření o tuto sumu je krátká zpráva tvůrcům, ve které sdělujete, proč milujete právě Dropbox.

K těmto zaběhlým možnostem přibily i další dva způsoby, jak k pár gigabajtům prostoru přijít. Prvním z nich je účast v soutěži zvané Dropquest, jejíž druhý ročník letos probíhá. Jedná se o zábavnou hru, kde podle instrukcí na webu plníte nejrůznější logické úkoly nebo luštíte šifry a hádanky. Některé ze čtyřiadvaceti úkolů jsou pak zaměřené na pokročilejší práci s Dropboxem, jako je vyvolávání starší verze souboru, třídění složek a podobně. Některé úkoly jsou skutečně těžké, skoro až neřešitelné. Nejvyšší příčky jsou pro letošek obsazené, ale každý, kdo oněch dvacet čtyři úkolů splní, získá 1 GB prostoru. Na internetu jsou samozřejmě k dispozici různé návody a řešení letošního i loňského Dropquestu, ale pokud jste alespoň trošku soutěživí a ovládáte základy anglického jazyka, rozhodně doporučujeme Dropquest si zkusit vyřešit.

Prozatím poslední možností, jak přijít až k dalším 3 GB prostoru, je využití nové funkce Dropboxu – nahrávání fotek a videí. Možnost nahrát z jakéhokoli zařízení fotografie a video rovnou do Dropboxu je možná až od příchodu nejnovější verze Dropboxu (1. 4. 3). Kromě toho, že se jedná o užitečnou novinku, budete navíc za její použití štědře odměněni. Za první vloženou fotografii nebo video získáte 500 MB. Stejný příděl pak dostáváte za každých 500 MB nahraných dat, až do výše 3 GB. K tomuto zisku tedy v zásadě stačí na iPad nebo iPhone nahrát 10–20 minut dlouhé video, poté ho připojit k počítači a nechat dělat Dropbox své.

Pokud jste Dropbox zatím nevyzkoušeli a máte o tuto zkušenost nyní zájem, můžete použít tento referenční odkaz a ihned začít s 500 MB navíc.
 
Máte také problém k řešení? Potřebujete poradit nebo třeba najít tu správnou aplikaci? Neváhejte a kontaktujte nás přes formulář v sekci Poradna, příště zodpovíme třeba právě váš dotaz.

.