iWant

5 nejlepších her pro retina displej

iWant

Displej s velkým rozlišením je jednou z hlavních domén nového iPhonu a iPodu touch. Umožňuje zobrazit neuvěřitelně jemné detaily, což lze pocítit hlavně v kategorii her. Co naplat, iPhone hry se pomalu ale jistě blíží svým konzolovým konkurentům, čehož jste si mohli všimnout už u dema Epic Citadel. Nicméně už teď najdeme v nabídce App Store několik výborných titulů, které se můžou pyšnit jemnou HD grafikou. Vybrali jsme z nich pro vás 5 nejlepších v rozmezí několika žánrů, přece jen každý má rád něco jiného.

Predators

Hra si bere předlohu z nedávno uvedeného filmu Predátoři, který se tentokrát neodehrává na Zemi, nýbrž právě na planetě predátorů. Jednoho z nich ovládáte a vaším cílem je zabíjení všudypřítomných lidí. Hra může z počátku připomínat Minigore nebo Guerilla Bob a nebyli byste daleko od pravdy, všechny tyto hry má na svědomí Chillingo.

Nicméně koncept Predators se přece jenom liší. Místo dvou virtuálních joysticků máte pouze jeden a v pravé části obrazovky zbylo místo na ikony akcí. Těch Predátor zvládá hned několik. Zpočátku si musíte vystačit pouze s drápy, s kterými ovšem můžete provádět různé kombinace od rozpůlení oběti po odtrhnutí hlavy jako trofeje. S dalším postupem ve hře si můžete zbraně za získané body přikupovat nebo vylepšovat. Nechybí zde nic z predátořího legendárního arzenálu včetně kopí a naváděných disků.

Nebyl by to ovšem predátor, kdyby se neuměl zneviditelnit. Autoři nezapomněli ani na termovizi, kterou lovec z vesmíru rovněž disponuje. Všech těchto vlastností můžete využít k lovu lidí a přitom se sám nestát lovnou zvěří.

Nepřátel je zde několik, od těch obyčejných s nožem, přes těžké ozbrojence až po snipery a bosse představující hlavní postavy z filmu. Čeká vás celkem 24 příběhových úrovní a nechybí ani oblíbený nekonečný survival mode. Predators tak nabízí velkou porci zábavy ve velice vydařené grafice za více než příznivou cenu.

Predators - 0,79 €


N.O.V.A. – Near Orbit Vanguard Alliance

V době vydání byla tato střílečka jednou z graficky nejvydařenějších her na iPhone vůbec. Tímto titulem se již hra pyšnit nemůže, nicméně HD upgrade opět přibližuje hru ke špičce.

N.O.V.A. se odehrává na jakýchsi umělých družicích, které lidem suplují domov, jelikož planeta země se již stala neobydlitelnou planetou. Vy, jako vysloužilý voják-hrdina Kal Wardin, jste opět povoláni, abyste zabránili invazi vesmírných monster, které začaly na tyto kolonie útočit.

Nová aktualizace přinesla i očekávané ovládání gyroskopem, který tak slouží pro přesnější míření, ovšem pro pohyb obecně budete stejně muset patlat po displeji. Nicméně ovládání je teď mnohem příjemnější.

Hra obsahuje celkem 13 dlouhých misí, kde se projdete vesmírnou lodí, džunglí, zasněženými horami nebo třeba městem vetřelců. Ty můžete bez milosti kosit šesti různými zbraněmi, popřípadě je zasypávat granáty.

Ačkoliv N.O.V.A. není úplně z nejnovějších titulů, stále si zachovává vysokou hratelnost a její koupě rozhodně litovat nebudete. Nové HD textury se sice stále nemůžou rovnat například Epic Citadel běžící na upraveném Unreal Engine, nicméně se stále jedná o úžasnou podívanou.

N.O.V.A. - 3,99 €


Real Racing

Real Racing je zatím nepřekonaným králem v silničních závodech, který za sebou nechal i silné tituly v čele s Need For Speed Shift. Jeho předností jsou především velice realistické závody s vyvedenou fyzikou aut a především úžasnou grafikou. Ta nyní povýšila do HD rozlišení iPhonu 4 a nasazuje tak ještě vyšší laťku než doposud.

Hra jistě potěší velkým počtem aut k výběru, kterých je rovných 48. Prohánět se s nimi můžete po 12 různých trasách v několika odlišných prostředích, kde se kromě klasického závodiště podíváte i do lesních nebo pouštních lokací.

Ovládání je velice variabilní, je zde několik možností, jak vaše auto řídit, na své by si tak měl přijít opravdu každý. Lze auto ovládat klasickým natáčením přístroje, dotykem vpravo/vlevo nebo třeba virtuálním volantem. Přidejte k tomu ještě dva pohledy kamery (z kokpitu a seshora) a máte výborný koktejl uživatelského prostředí se vším všudy.

Ve hře si můžete vybrat z pěti různých herních módů. Nejzajímavější je asi kariéra, kterou si postupně odemykáte všechny auta a tratě. Nechybí ani lokální a on-line multiplayer. Vaše úspěchy se rovněž zaznamenávají do on-line žebříčků a funguje zde i systém achievementů. To vše díky nově integrovanému Game Center. Jen škoda, že přes něj nefungují i on-line závody.

Hrát Real Racing je opravdový zážitek, jak po stránce grafiky, hratelnosti, zvukových efektů i skvělého soundtracku. Hra si nezadá ani s některými velkými tituly na konzole či PC a neměl by ji propásnout žádný fanoušek automobilových závodů, obzvláště majitel iPhone 4 či nového iPodu touch.

Real Racing - 3,99 €


Zen Bound 2 Universal

Zen Bound 2 je druhým pokračováním jedné z velice originálních puzzle her. Cílem v ní je provazem, jehož délka je omezená, omotat co nejvíce ploch dřevěného předmětu, většinou znázorňující nějaké zvíře, ale najdou se zde i jiné zajímavé útvary. Celkem jich zde máte k obvázání přes 100 kusů, rozdělených do jednotlivých „stromů“. Každý z těchto stromů znázorňuje jakýsi balíček úrovní a zpřístupňují se postupně v závislosti na získaných květinách z každé úrovně.

Dvě z těchto květin získáte snadno, třetí dosáhnete pouze při 100% pokrytí ploch. Což je u některých tvarů velice složitá záležitost. Příjemným zpestřením je relaxační 45 minutový soundtrack. Nově Zen Bound 2 podporuje i Game Center pro on-line achievementy, multiplayer nečekejte.

Ještě bych rád poukázal na poslední „strom“, který nese název „Tribute Tree“. Ten je zajímavý v tom, že v něm obmotáváte různé postavy z her od jiných nezávislých tvůrců, jmenovitě třeba Doodle Jump.

Zen Bound 2 - 2,39 €


Pinball HD

Hru Pinball mám rád už od dětských let, kdy jsem ji měl možnost hrát na opravdových stolech Postupem času se tato hra přesídlila spíše na obrazovky počítačů a dnes si je můžeme zahrát i na mobilním telefonu. Jednou z nejlepších her tohoto žánru je jistě Pinball HD.

Pinball HD je celá v 3D zobrazení, které jí velice sluší. Autoři měli naštěstí rozum a místo, aby vměstnali celý stůl na displej, zvolili pohyblivou kameru. Ta funguje opravdu na výbornou a nepůsobí při hře žádný zmatek i v případě, že se na stole objeví druhý míček. O to víc si můžete užít detailů, na které se vývojáři opravdu vyřádili.

Můžete si vybrat ze tří tematických stolů – Divoký západ, Džungle a Podvodní svět. Každý ze stolů je unikátní s různým rozvržením prvků, vlastní hudbou a zvukovými efekty. Každý z nich je opravdový kumšt, až někdy zapomenete, že hrajete pouze mobilní hru. Tento pocit umocňuje i skvělá fyzika, vše funguje a hýbe se jako na opravdovém stole v herně.

Vaše skóre se zaznamenává do on-line žebříčku a nechybí ani lokální multiplayer přes Bluetooth nebo WiFi. Ten jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet. Předpokládám ale, že hra probíhá současně a vyhrává ten s vyšším skóre.

Když jsem psal, že je hra celá ve 3D, myslel jsem tím se vším všudy. Pinball je asi první iPhone hra s 3D zobrazením, které můžete zapnout zvlášť v nastavení. Budete samozřejmě potřebovat 3D brýle, stačí ty obyčejné papírové s červeným a modrým sklíčkem. Pokud je nemáte, běžte si je honem koupit, jelikož vás čeká velice nevšední zážitek.

Pinball HD - 0,79 €


Závěrem bych chtěl říct, že tato multirecenze vznikala už před několika týdny a za tu dobu mohlo být vydáno spoustu dalších skvělých HD her. Mimo recenzované pětky rozhodně stojí za zmínku Spider-Man: Total Mayhem, Hero of Sparta 2 nebo Chaos Rings. Vysokého rozlišení se dočkaly také oblíbené casual hry Flight Control, Doodle Jump a Fruit Ninja. O tom ale třeba zase jindy…