iWant

Apple již slíbil nápravu chyby se zamrznutými iPhony s rokem 1970

iWant

Majitelé iPhonu v posledních dnech řeší netradiční problém, kdy změna data dokáže celý telefon zcela zablokovat. Na 64bitových iOS zařízení stačí nastavit jako aktuální datum 1. leden 1970 a jakmile daný iPhone nebo iPad vypnete, už ho nenastartujete. Apple již vyhlásil, že chystá opravu.

„Manuální změna data na 1. květen 1970 nebo dříve může způsobit, že se po restartování vaše iOS zařízení nezapne. Nadcházející aktualizace iOS však tento problém bude řešit. Pokud máte tento problém, kontaktujte podporu Applu,“ sdělila společnost ve svém oficiálním prohlášením a potvrdila, že na nápravě pracuje.

„Chyba 1970“ v tuto chvíli promění 64bitová iOS zařízení (iPhone 5S a novější, iPad Air a iPad mini 2 a novější) v nepoužitelný kus železa a nepomůže ani obnova přes iTunes či skrze DFU mód. Apple se k podstatě problému nijak nevyjádřil, nicméně programátor Tom Scott jedno možné vysvětlení předložil.

Scott na YouTube vysvětluje, že v unixovém čase má 1. 1. 1970 hodnotu 0 (00:00:00 koordinovaného světového času) a jedná se prakticky o takový „počátek“. Pokud bude datum nastavené takto blízko k nule či záporným hodnotám (to však u iOS zařízení nelze), zařízení to ze své podstaty nezvládnou, jelikož hodnoty dvacetinásobně předčí očekávanou existenci vesmíru. Podle Scotta iPhony a iPady nedokáží vstřebat tak vysoké číslo a zapříčiní Error 53.

Na základě informací z německého serveru Alfapage se může takový problém vyřešit otevřením zařízení a resetováním baterie. Tento krok je však velice riskantní a může výrobek trvale poškodit.

V případě této nepříjemnosti je nejlepší řešení kontaktování Apple podpory či návštěva autorizovaného Apple obchodu.

Zdroj: MacRumors
 • Mareček Pavlík

  Chtěl bych se zeptat jestli někdo nevíte co udělat s dotykem…iphon
  jsem měl v opravně když mi před měsícem fungoval špatně dotyk,otevírali
  se mi jiné aplikace než jsem chtěl nebo to psalo blbosti.Před pár dny
  jsem si iphon vyzvednul fungoval mi dobře,ale ted mi to zas trochu blbne
  sice méně,ale není to úplně nejlepší…přemýšlím že si dám mobil do
  továrního nastavení,ale byl bych radši kdyby mi poradil někdo kdo tomu
  trochu rozumí..

 • KaBa

  Pokud měnili display a dělá to zase, tak reklamace opravy. Nebo pokud je v záruce telefon tak reklamace telefonu.