iWant

iWant

Apple konkurenci pro Amazon Echo nepotřebuje. Chce všudypřítomnou Siri

iWant

Po úspěchu Amazonu se svým reproduktorem Echo, do něhož vložil chytrou asistentkou Alexu, se v poslední době často spekuluje o tom, jestli ho nebude v podobném gardu následovat Apple s vlastní umělou inteligencí Siri. Google už tak ostatně učinil. Výrobce iPhonů má ale patrně trochu jiné plány.

Podle analytika Tima Bajarina, který napsal pro magazín Time článek „Proč Apple nevytváří konkurenta pro Amazon Echo“, má Apple sice se Siri podobné plány jako Amazon, aby jeho asistentka ovládala co možná nejvíce věcí, ale v trochu jiné podobě.

Navzdory úspěchu Amazonu, Apple nemá žádný zjevný zájem okopírovat Echo. Po mých rozhovorech s manažery Applu jsem došel k závěru, že je nejvíc zajímá přetvoření Siri ve všudypřítomného AI asistenta napříč zařízeními, než aby vytvářeli jediný produkt, sloužící jako zařízení pro Siri. Apple také velmi zajímá Siri jako řídící centrum pro chytrou domácnost, což dokazuje poslední působivé demo HomeKitu.

Tim Bajarin tu odkazuje na novou sekci Home na webu Applu, kde Apple ukazuje schopnosti HomeKitu a jak lze díky němu zautomatizovat celá domácnost. V přiloženém videu hraje roli v chytré domácnosti právě i Siri, která je přítomná jak na iPhonu, tak také třeba iPadu – tedy tam, kde je zrovna potřeba.

Je pravda, že vytvářet produkt podobný Echu od Amazonu nebo třeba Home od Googlu, v němž je místo Alexy Assistant, jen kvůli tomu, aby měl Apple v této kategorii také zástupce, smysl nedává. Proti Amazonu je kalifornský gigant ve zcela odlišné pozici, kdy podobný produkt pro rozšíření své asistentky mezi zákazníky nepotřebuje.

Siri je již nyní na milionech a milionech iPhonů, iPadů, zprostředkovaně také na Watch a kratší dobu už i na Macu. Myšlenka všudypřítomného asistenta, který není ztělesněn jediným produktem např. na kuchyňské lince, ale je vlastně všude, kde ho zrovna potřebujete, je tak již nyní reálná. Nejnovější iPhony už ani nepotřebujete brát do ruky, stačí jen zvolat příkaz „Hey, Siri“ a i jablečný telefon vám zareaguje stejně jako Echo.

Pro Apple tak dalším logickým krokem není nový „Siri produkt“, ale posouvání stávajícího ekosystému ve smyslu vylepšování hlasové asistentky, jejích schopností a možností interakce s ní ve všech produktech. Chytrá domácnost, jak ji Apple prezentuje ve svém videu, v čele s HomeKitem, aplikací Home a všudypřítomnou Siri, je scénář, kam Apple míří.

Na celou věc je tak třeba nahlížet jako na komplexní záležitost, nikoliv jen tak, že Amazon tu nyní boduje s chytrým reproduktorem a Apple spí. Že je třeba Alexa v některých ohledech schopnější než Siri, to už je pak jiná debata. Navíc by do tohoto souboje mohl promluvit Sonos.

Dieter Bohn v nesmírně zajímavém interview na The Verge zpovídal nového výkonného ředitele Sonosu Patricka Spenceho, který hovořil mimo jiné právě o současné situaci na poli chytrých asistentů a rozličných služeb, za nimiž stojí největší technologičtí hráči dneška: Amazon, Google či Apple.

Sonos platí za špičku v oblasti bezdrátových reproduktorů a tzv. multiroom systémů, u nichž se mohou zákazníci spolehnout na skvělou bezdrátovou komunikaci a vynikající zvuk. To je ovšem známá věc, na níž si značka vybudovala svou reputaci. Proto je zajímavější sledovat, jak se v poslední době Sonos staví ke vzájemně konkurenčním nejen streamovacím službám.

V reproduktorech od Sonosu totiž bez problémů spustíte písničky z Apple Music, Google Play Music nebo Spotify. Poslední jmenovaná služba navíc umí ovládat celý systém z vlastní aplikace. Pozoruhodné na tom všem je, že se Sonosu podařilo nalákat všechny konkurenční služby dohromady. Patrick Spence k tomu říká:

Myslím si, že se nám v tomto ohledu výborně daří. (…) Apple Music na Sonosu, to si myslím, že bylo pro mnoho lidí překvapení, pak jsme přidali Spotify, Google Play Music. Myslím, že jsme v unikátní pozici, kdy máme úžasnou základu uživatelů, na čemž dokážeme stavět.

Podívejte se, když jste Amazon, potřebujete být na co největším počtu zařízení, abyste získávali objednávky, že? Musíte se zamyslet nad tím, co je tou hlavní motivací. Pro Google, když nejste na každém zařízení, aby přes vás bylo možné vyhledávat, je to propáslá šance. Když se zamyslíte nad lidmi, kteří dnes Sonos mají, je to důvod, proč to bylo zajímavé pro Apple Music. To je, proč věřím, že je zajímavé mít k dispozici všechny hlasové služby.

Sonos proto také již od začátku, co Amazon představil Alexu, s touto firmou spolupracuje, aby dostal její asistentku na své produkty. Prozatím se tak podle Spenceho nestalo kvůli tomu, že Sonos s Amazonem pracují na co možná nejlepší integraci, která bude umět více než jen základní povely. Do budoucna tak bude pro Sonos jistě zajímavý i Google Assistant.

Podle nového šéfa Sonosu, který je však již ve firmě dlouhá léta, by neměla být překážka, když by chtěl jeden uživatel komunikovat s Alexou a druhý s Googlem. A taková je i ideální budoucnost Sonosu – jedno zařízení, na němž si uživatel bude moci pustit hudbu odkudkoliv a zeptat se jakéhokoliv asistenta.

Co se týče podpory vícero služeb, myslím si, že je to pro lidi velmi důležité. Když se zamyslíte nad domácností, panují tam různé preference. Mé děti používají Spotify, já používám Apple Music, používám Google Play Music, moje žena používá Pandoru. Potřebujete něco, co bude podporovat všechny tyhle služby. Myslím si, že to je situace, kdy ne všichni budou používat Alexu. Ne všichni budou používat Google Assistant. Já můžu používat jednu službu, moje žena druhou. To je místo, kde jsme v tomto odvětví v unikátní pozici.

Sonos se chce nadále zaměřovat na špičkové železo a nutkání spouštět vlastní streamovací služby nebo chytré asistenty rozhodně nemá. Smysl vidí firma právě ve využití dostupných nástrojů, které si jinde silně konkurují, ale v produktech Sonosu by v budoucnu mohli jednoduše koexistovat.

Sonos by se pak rázem mohl otevřít mnohem většímu počtu uživatelů, protože zatímco nyní se v jeho podání stále jedná především o produkty vyšší třídy s odpovídající cenovkou, v případě fungování jako univerzální reproduktor s přístupem ke všem jinak konkurenčním službám a asistentům by se mohl stát zajímavým hráčem i v této oblasti.