Zavřít reklamu
iWant

Apple v oblasti umělé inteligence buď spí, nebo skrývá své karty

iWant

„Jsem pokorná osobní asistentka.“ Jedna z prvních vět, kterou virtuální hlasová asistentka Siri pronesla v říjnu 2011 v posluchárně Applu zvané Town Hall. Siri byla představena společně s iPhonem 4S a šlo zpočátku šlo o velkou věc. Siri měla již od začátku osobnost a mluvila jako skutečný člověk. Mohli jste s ní vtipkovat, vést konverzaci či ji použít jako osobního asistenta pro plánování schůzek nebo rezervaci stolu v restauraci. Během posledních pěti let však konkurence rozhodně nespala a v některých případech dokonce asistentku od Applu zcela převálcovala.

Exkurze do historie

Až do roku 2010 byla Siri samostatná aplikace pro iPhone s mozkem a osobním názorem. Siri pochází z projektu z roku 2003, který vedl SRI (Stanford Research Institute) za účelem vytvoření softwaru, který bude pomáhat s agendou vojenským důstojníkům. Jeden z hlavních inženýrů, Adam Cheyer, vnímal potenciál této technologie oslovit větší skupinu lidí, zejména v kombinaci s chytrými telefony. Z toho důvodu uzavřel partnerství s Dagem Kittlausem, bývalým manažerem z Motoroly, který v SRI zaujal pozici pracovníka pro styk s podnikatelským prostředím.

Myšlenka umělé inteligence byla převedena do podoby start-upu. Na počátku roku 2008 se jim podařilo sehnat 8,5 milionu dolarů na financování a mohli tak vybudovat komplexní systém, který brzy pochopil úmysl, ukrývající se za položenou otázkou či požadavkem, a reagoval tou nejpřirozenější akcí. Jméno Siri bylo zvoleno na základě vnitřního hlasování. Slovo mělo několik významových vrstev. V norštině to byla „krásná žena, která vás dovede k vítězství“, ve svahilštině naopak znamenala „tajemství“. Siri byla též Iris pozpátku a Iris byl název předchůdkyně Siri.

Pouze písemné odpovědi

Než tento start-up, za cenu okolo 200 milionů dolarů, získal Apple, neuměla Siri vůbec mluvit. Uživatelé mohli klást otázky hlasem i písemně, ale Siri odpovídala jen psanou formou. Vývojáři totiž předpokládali, že informace budou na obrazovce a lidé si je budou schopni přečíst dříve, než Siri promluví.

Jakmile se však Siri dostala do laboratoří Applu, přibylo hned několik dalších prvků, například schopnost mluvit ve více jazycích, byť česky bohužel neumí ani po pěti letech. Apple také Siri okamžitě mnohem více integroval do celého systému, kdy již hlasová asistentka nestála odříznuta v jedné aplikaci, ale stala se součástí iOS. Zároveň Apple otočil její fungování – již nešlo pokládat otázky písemně, zatímco sama Siri vedle textové odpovědi dokázala odpovědět i hlasem.

apple-iphone-4s-sir-tv-ad

Porodní bolesti

Představení Siri sice způsobilo pozdvižení, ale záhy přišlo hned několik zklamání. Siri měla obrovské problémy s rozeznáváním hlasů. Problémem byla i přetížená datová centra. Když uživatel promluvil, jeho otázka byla zaslána do obřích datových center Applu, kde byla zpracována, a odpověď byla odeslána zpět, načež ji Siri vyslovila. Virtuální asistentka se tak z velké části učila za pochodu a servery Applu musely zpracovávat obrovské množství dat. Výsledkem byly časté výpadky, v horším případě pak dokonce nesmyslné a chybné odpovědi.

Siri se tak rychle stala terčem různých komiků a Apple musel vynaložit velké úsilí, aby dokázal tyto prvotní nezdary zvrátit. Rozčarovaní totiž byli pochopitelně především uživatelé, kterým kalifornská firma nedokázala zaručit bezchybné fungování právě představené novinky, na které jí tolik záleželo. V Cupertinu proto na Siri pracovaly stovky lidí, a to takřka nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. Posilovaly se servery, ladily chyby.

Navzdory všem porodním bolestem ale bylo pro Apple důležité, že Siri nakonec dokázal odladit a spustit, protože si tím vypracoval solidní náskok před konkurencí, která se teprve chystala do těchto vod vyplout.

Prvenství Googlu

Aktuálně se zdá, že Applu buď ujíždí v oblasti umělé inteligence vlak, nebo skrývá všechny své karty. Při pohledu na konkurenci je zřejmé, že hlavními tahouny v tomto odvětví jsou aktuálně především firmy jako Google, Amazon nebo Microsoft. Podle serveru CB Insights bylo za posledních pět let více než třicet start-upů, které se věnují umělé inteligenci, pohlceno právě jednou z výše jmenovaných společností. Nejvíce jich skoupil Google, který za poslední dobu do svého portfolia přidal hned devět malých specializovaných firem.

Na rozdíl od Applu a dalších, nemá umělá inteligence od Googlu žádné jméno, ale nazývá se jednoduše Google Assistant. Jde o chytrého pomocníka, který je zatím dostupný na mobilních zařízeních pouze v nejnovějších telefonech Pixel. V okleštěné verzi se nachází i v nové komunikační aplikaci Allo, kterou se Google snaží zaútočit na úspěšné iMessage.

Assistant je další vývojovou fází Google Now, což byl na Androidu dosud dostupný hlasový asistent. Ten však oproti novému Assistantu nedokázal vést obousměrnou konverzaci. Na druhou stranu se i díky tomu naučil Google Now před několika týdny česky. U pokročilejších asistentů, využívající různé složité algoritmy pro zpracování hlasu, se toho v nejbližší době zřejmě nedočkáme, byť o dalších jazycích pro Siri se neustále spekuluje.

Podle výkonného ředitele Googlu Sundara Pichaie se v posledních deseti letech budovala éra stále lepších mobilních telefonů. „Následujících deset let naopak bude patřit osobním asistentům a umělé inteligenci,“ je přesvědčen Pichai. Assistant od Googlu je propojený se všemi službami, které firma z Mountain View nabízí, a tak nabízí všechno, co byste dnes od chytrého pomocníka čekali. Řekne vám, jaký budete mít den, co vás čeká, jaké bude počasí i jak dlouho vám potrvá cesta do práce. Ráno vám třeba přednese přehled nejnovějších zpráv.

google-assistant

Assistant od Googlu umí dokonce rozpoznávat a vyhledávat ve všech vašich fotografiích a pochopitelně se neustále učí a zlepšuje podle toho, jak často a jaké povely mu dáváte. V prosinci se navíc chystá Google otevřít celou platformu pro třetí strany, což by mělo využití Assistanta ještě rozšířit.

Google také nedávno koupil společnost DeepMind, zabývající se neuronovou sítí, na základě níž lze generovat lidskou řeč. Výsledkem je až o padesát procent reálnější projev, který se blíží lidskému podání. Samozřejmě můžeme namítat, že hlas Siri není vůbec špatný, ale i přesto je z něj slyšet umělý projev, typický právě pro roboty.

Reproduktor Home

Firma z Mountain View má navíc ještě chytrý reproduktor Home, ve kterém také sídlí již zmíněný Google Assistant. Google Home je malý válec se zkosenou horní hranou, na níž zařízení barevně signalizuje stav komunikace. Ve spodní části se pak skrývá velký reproduktor a také mikrofony, díky kterým je umožněna komunikace s vámi. Na Google Home, který může být umístěn kdekoliv v místnosti, pak stačí jen zavolat (hláškou „Ok, Google“ spustit Asisstant) a zadávat příkazy.

Chytrého reproduktoru se můžete ptát na stejné věci jako na telefonu, umí pouštět hudbu, zjistit předpověď počasí, stav dopravy, ovládat vaši chytrou domácnost a mnoho dalšího. Assistant v Google Home se také samozřejmě neustále učí, přizpůsobuje se vám na míru a komunikuje se svým bratrem v Pixelu (později i v dalších telefonech). Když Home propojíte s Chromecastem, napojíte ho i na své multimediální centrum.

google-home

Google Home, který byl představen před několika měsíci, nicméně není nic nového. Google tím reaguje především na konkurenční Amazon, který s podobným chytrým reproduktorem přišel jako první. Je tak evidentní, že v oblasti chytré (nejen) domácnosti, ovládanou hlasem, vidí největší technologičtí hráči velký potenciál a budoucnost.

Amazon už není jen sklad

Amazon už dávno není jen „skladem“ zboží všeho druhu. V posledních letech se snaží také o vlastní produkty. Chytrý telefon Fire byl sice velký propadák, ale čtečky Kindle se prodávají dobře a v poslední době boduje Amazon hlavně se svým chytrým reproduktorem Echo. Ten má v sobě také hlasovou asistentku, která se jmenuje Alexa a vše funguje na podobném principu jako Google Home. Amazon ovšem své Echo představil dřív.

Echo má podobu vysokého černého tubusu, v němž je ukryto několik reproduktorů, které hrají doslova na všechny strany, a tak může být dobře využit i na pouhé přehrávání hudby. Také chytré zařízení Amazonu reaguje na hlasové povely, když ho oslovíte „Alexa“, a umí vesměs to stejné co Home. Jelikož je na trhu Echo déle, prozatím je hodnocen jako lepší pomocník, nicméně můžeme očekávat, že Google bude chtít konkurenci co nejrychleji dohnat.

Proti Googlu má nicméně Amazon navrch také v tom, že k Echu představil ještě menší model Dot, který je nyní ve druhé generaci. Jedná se o zmenšené Echo, které je také výrazně levnější. Amazon předpokládá, že si uživatelé malých reproduktorů koupí více, aby je mohli rozmístit i do dalších místností. Tím pádem je pak Alexa k dispozici všude a pro jakýkoliv úkon. Dot lze koupit už za 49 dolarů (1 230 korun), což je velice příjemné. Prozatím je sice stejně jako Echo dostupný jen na vybraných trzích, ale můžeme očekávat, že Amazon bude postupně své služby rozšiřovat i do dalších zemí.

Právě něco takového, jako jsou Amazon Echo nebo Google Home, prozatím chybí v nabídce Applu. Letos v září se objevila spekulace, že na konkurenci pro Echo výrobce iPhonů pracuje, nicméně oficiálně známé nic není. Částečně tuto funkci dokáže suplovat nová Apple TV, která je vybavená Siri, a dokážete ji například nastavit tak, aby ovládala vaši chytrou domácnost, ale pohodlné jako u Echa nebo Home to není. Pokud se bude chtít Apple do boje o chytrou domácnost (a nejen obývák) zapojit, bude potřebovat být přítomný „všude“. Zatím ale nemá jak.

amazon-echo

Samsung se chystá k útoku

Pozadu navíc nechce zůstat ani Samsung, který taktéž plánuje vstup do pole s virtuálními asistenty. Odpovědí na Siri, Alexu nebo Google Assistant má být vlastní hlasový asistent, který vyvinula společnost Viv Labs. Tu založil výše zmíněný spoluvývojář Siri Adam Cheyer a v říjnu nově vyvinutou umělou inteligenci prodal právě Samsungu. Technologie od Viv má být podle mnohých ještě chytřejší a schopnější než Siri, a tak bude velice zajímavé sledovat, jak ji jihokorejská firma využije.

Hlasový asistent by se měl jmenovat Bixby a Samsung ho plánuje nasadit již do svého příštího telefonu Galaxy S8. Ten by prý dokonce mohl mít i speciální tlačítko právě pro virtuálního asistenta. Samsung navíc do budoucna plánuje jeho rozšíření také do hodinek a domácích spotřebičů, které prodává, a tak by se mohla jeho přítomnost v domácnostech postupně rychle rozšiřovat. Jinak se očekává, že bude Bixby fungovat jako konkurence a plnit na základě konverzace všemožné úkoly.

Cortana neustále sleduje vaší činnost

Pokud hovoříme o souboji hlasových asistentů, musíme zmínit také Microsoft. Jeho hlasová asistentka se jmenuje Cortana a v rámci Windows 10 ji najdeme jak na mobilních zařízeních, tak na PC. Proti Siri má Cortana výhodu v tom, že umí česky alespoň odpovídat. Navíc také Cortana je otevřena třetím stranám a je napojená na celou řadu populárních služeb Microsoftu. Jelikož Cortana neustále sleduje uživatelovu činnost, dokáže mu pak předložit co nejlepší výsledky.

cortana

Na druhou stranu má proti Siri zhruba dvouletý skluz, jelikož přišla na trh později. Po letošním příchodu Siri na Mac poskytují obě dvě asistentky na počítačích podobné služby a bude do budoucna záležet na tom, jak obě firmy své virtuální pomocníky zdokonalí a kam až je pustí.

Apple a rozšířená realita

Mezi zmíněnými technologickými soky, a několika dalšími, je pak třeba zmínit ještě jednu oblast zájmu, která je nyní velice trendy – virtuální realita. Trh pomalu zaplavují různě propracované produkty a brýle, které virtuální realitu simulují, a byť je vše teprve na začátku, už nyní velké firmy v čele s Microsoftem nebo Facebookem do virtuální reality mohutně investují.

Microsoft má chytré brýle Hololens, Facebook zase před dvěma lety koupil populární Oculus Rift. Google naposledy představil po jednoduchém Cardboardu vlastní VR řešení Daydream View a do boje se zapojilo i Sony, které s poslední herní konzolí PlayStation 4 Pro ukázalo také vlastní VR headset. Virtuální realita je využitelná v mnoha oblastech a i tady zatím všichni teprve přicházejí na to, jak ji správně uchopit.

A ani tady není po Applu vidu ani slechu. Kalifornský gigant v oblasti virtuální reality buď významně zaspal, nebo velmi dobře skrývá své úmysly. To by u něj ostatně nebylo nic nového ani překvapivého, nicméně pokud má prozatím podobné produkty jen ve svých laboratořích, je otázka, jestli nepřijde na trh příliš pozdě. Do virtuální reality a hlasových asistentů nyní investují jeho konkurenti velké peníze a sbírají cennou zpětnou vazbu od uživatelů, vývojářů a dalších.

Zůstává ale otázka, jestli Apple vůbec virtuální realita v této rané fázi tolik zajímá. Výkonný ředitel Tim Cook už několikrát uvedl, že mu přijde nyní zajímavější tzv. rozšířená realita, kterou v poslední době rozšířil fenomén Pokémon GO. Zatím ale není vůbec jasné, jak by se měl Apple v AR (augmented reality) angažovat. Objevily se spekulace, že se má stát rozšířená realita významnou součástí příštích iPhonů, v posledních dnech se dokonce znovu začalo mluvit o tom, že Apple testuje chytré brýle, které by s AR či VR pracovat.

Tak či tak, Apple zatím zarytě mlčí a konkurenční vlaky již dávno opustily stanici. Amazon zatím drží prvenství v roli asistenta v domácnosti, Google rozjíždí činnost doslova na všech frontách a nesmírně zajímavé bude sledovat, jakou cestou se vydá Samsung. Microsoft zase věří virtuální realitě a Apple by tak minimálně z tohoto pohledu měl reagovat hned na celou řadu produktů, jimiž zatím vůbec nedisponuje. Jen zlepšovat Siri, což je ostatně stále rozhodně třeba, už nebude v příštích letech stačit…