iWant

Apple v oblasti umělé inteligence buď spí, nebo skrývá své karty

iWant

„Jsem pokorná osobní asistentka.“ Jedna z prvních vět, kterou virtuální hlasová asistentka Siri pronesla v říjnu 2011 v posluchárně Applu zvané Town Hall. Siri byla představena společně s iPhonem 4S a šlo zpočátku šlo o velkou věc. Siri měla již od začátku osobnost a mluvila jako skutečný člověk. Mohli jste s ní vtipkovat, vést konverzaci či ji použít jako osobního asistenta pro plánování schůzek nebo rezervaci stolu v restauraci. Během posledních pěti let však konkurence rozhodně nespala a v některých případech dokonce asistentku od Applu zcela převálcovala.

Exkurze do historie

Až do roku 2010 byla Siri samostatná aplikace pro iPhone s mozkem a osobním názorem. Siri pochází z projektu z roku 2003, který vedl SRI (Stanford Research Institute) za účelem vytvoření softwaru, který bude pomáhat s agendou vojenským důstojníkům. Jeden z hlavních inženýrů, Adam Cheyer, vnímal potenciál této technologie oslovit větší skupinu lidí, zejména v kombinaci s chytrými telefony. Z toho důvodu uzavřel partnerství s Dagem Kittlausem, bývalým manažerem z Motoroly, který v SRI zaujal pozici pracovníka pro styk s podnikatelským prostředím.

Myšlenka umělé inteligence byla převedena do podoby start-upu. Na počátku roku 2008 se jim podařilo sehnat 8,5 milionu dolarů na financování a mohli tak vybudovat komplexní systém, který brzy pochopil úmysl, ukrývající se za položenou otázkou či požadavkem, a reagoval tou nejpřirozenější akcí. Jméno Siri bylo zvoleno na základě vnitřního hlasování. Slovo mělo několik významových vrstev. V norštině to byla „krásná žena, která vás dovede k vítězství“, ve svahilštině naopak znamenala „tajemství“. Siri byla též Iris pozpátku a Iris byl název předchůdkyně Siri.

Pouze písemné odpovědi

Než tento start-up, za cenu okolo 200 milionů dolarů, získal Apple, neuměla Siri vůbec mluvit. Uživatelé mohli klást otázky hlasem i písemně, ale Siri odpovídala jen psanou formou. Vývojáři totiž předpokládali, že informace budou na obrazovce a lidé si je budou schopni přečíst dříve, než Siri promluví.

Jakmile se však Siri dostala do laboratoří Applu, přibylo hned několik dalších prvků, například schopnost mluvit ve více jazycích, byť česky bohužel neumí ani po pěti letech. Apple také Siri okamžitě mnohem více integroval do celého systému, kdy již hlasová asistentka nestála odříznuta v jedné aplikaci, ale stala se součástí iOS. Zároveň Apple otočil její fungování – již nešlo pokládat otázky písemně, zatímco sama Siri vedle textové odpovědi dokázala odpovědět i hlasem.

apple-iphone-4s-sir-tv-ad

Porodní bolesti

Představení Siri sice způsobilo pozdvižení, ale záhy přišlo hned několik zklamání. Siri měla obrovské problémy s rozeznáváním hlasů. Problémem byla i přetížená datová centra. Když uživatel promluvil, jeho otázka byla zaslána do obřích datových center Applu, kde byla zpracována, a odpověď byla odeslána zpět, načež ji Siri vyslovila. Virtuální asistentka se tak z velké části učila za pochodu a servery Applu musely zpracovávat obrovské množství dat. Výsledkem byly časté výpadky, v horším případě pak dokonce nesmyslné a chybné odpovědi.

Siri se tak rychle stala terčem různých komiků a Apple musel vynaložit velké úsilí, aby dokázal tyto prvotní nezdary zvrátit. Rozčarovaní totiž byli pochopitelně především uživatelé, kterým kalifornská firma nedokázala zaručit bezchybné fungování právě představené novinky, na které jí tolik záleželo. V Cupertinu proto na Siri pracovaly stovky lidí, a to takřka nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. Posilovaly se servery, ladily chyby.

Navzdory všem porodním bolestem ale bylo pro Apple důležité, že Siri nakonec dokázal odladit a spustit, protože si tím vypracoval solidní náskok před konkurencí, která se teprve chystala do těchto vod vyplout.

Prvenství Googlu

Aktuálně se zdá, že Applu buď ujíždí v oblasti umělé inteligence vlak, nebo skrývá všechny své karty. Při pohledu na konkurenci je zřejmé, že hlavními tahouny v tomto odvětví jsou aktuálně především firmy jako Google, Amazon nebo Microsoft. Podle serveru CB Insights bylo za posledních pět let více než třicet start-upů, které se věnují umělé inteligenci, pohlceno právě jednou z výše jmenovaných společností. Nejvíce jich skoupil Google, který za poslední dobu do svého portfolia přidal hned devět malých specializovaných firem.

Na rozdíl od Applu a dalších, nemá umělá inteligence od Googlu žádné jméno, ale nazývá se jednoduše Google Assistant. Jde o chytrého pomocníka, který je zatím dostupný na mobilních zařízeních pouze v nejnovějších telefonech Pixel. V okleštěné verzi se nachází i v nové komunikační aplikaci Allo, kterou se Google snaží zaútočit na úspěšné iMessage.

Assistant je další vývojovou fází Google Now, což byl na Androidu dosud dostupný hlasový asistent. Ten však oproti novému Assistantu nedokázal vést obousměrnou konverzaci. Na druhou stranu se i díky tomu naučil Google Now před několika týdny česky. U pokročilejších asistentů, využívající různé složité algoritmy pro zpracování hlasu, se toho v nejbližší době zřejmě nedočkáme, byť o dalších jazycích pro Siri se neustále spekuluje.

Podle výkonného ředitele Googlu Sundara Pichaie se v posledních deseti letech budovala éra stále lepších mobilních telefonů. „Následujících deset let naopak bude patřit osobním asistentům a umělé inteligenci,“ je přesvědčen Pichai. Assistant od Googlu je propojený se všemi službami, které firma z Mountain View nabízí, a tak nabízí všechno, co byste dnes od chytrého pomocníka čekali. Řekne vám, jaký budete mít den, co vás čeká, jaké bude počasí i jak dlouho vám potrvá cesta do práce. Ráno vám třeba přednese přehled nejnovějších zpráv.

google-assistant

Assistant od Googlu umí dokonce rozpoznávat a vyhledávat ve všech vašich fotografiích a pochopitelně se neustále učí a zlepšuje podle toho, jak často a jaké povely mu dáváte. V prosinci se navíc chystá Google otevřít celou platformu pro třetí strany, což by mělo využití Assistanta ještě rozšířit.

Google také nedávno koupil společnost DeepMind, zabývající se neuronovou sítí, na základě níž lze generovat lidskou řeč. Výsledkem je až o padesát procent reálnější projev, který se blíží lidskému podání. Samozřejmě můžeme namítat, že hlas Siri není vůbec špatný, ale i přesto je z něj slyšet umělý projev, typický právě pro roboty.

Reproduktor Home

Firma z Mountain View má navíc ještě chytrý reproduktor Home, ve kterém také sídlí již zmíněný Google Assistant. Google Home je malý válec se zkosenou horní hranou, na níž zařízení barevně signalizuje stav komunikace. Ve spodní části se pak skrývá velký reproduktor a také mikrofony, díky kterým je umožněna komunikace s vámi. Na Google Home, který může být umístěn kdekoliv v místnosti, pak stačí jen zavolat (hláškou „Ok, Google“ spustit Asisstant) a zadávat příkazy.

Chytrého reproduktoru se můžete ptát na stejné věci jako na telefonu, umí pouštět hudbu, zjistit předpověď počasí, stav dopravy, ovládat vaši chytrou domácnost a mnoho dalšího. Assistant v Google Home se také samozřejmě neustále učí, přizpůsobuje se vám na míru a komunikuje se svým bratrem v Pixelu (později i v dalších telefonech). Když Home propojíte s Chromecastem, napojíte ho i na své multimediální centrum.

google-home

Google Home, který byl představen před několika měsíci, nicméně není nic nového. Google tím reaguje především na konkurenční Amazon, který s podobným chytrým reproduktorem přišel jako první. Je tak evidentní, že v oblasti chytré (nejen) domácnosti, ovládanou hlasem, vidí největší technologičtí hráči velký potenciál a budoucnost.

Amazon už není jen sklad

Amazon už dávno není jen „skladem“ zboží všeho druhu. V posledních letech se snaží také o vlastní produkty. Chytrý telefon Fire byl sice velký propadák, ale čtečky Kindle se prodávají dobře a v poslední době boduje Amazon hlavně se svým chytrým reproduktorem Echo. Ten má v sobě také hlasovou asistentku, která se jmenuje Alexa a vše funguje na podobném principu jako Google Home. Amazon ovšem své Echo představil dřív.

Echo má podobu vysokého černého tubusu, v němž je ukryto několik reproduktorů, které hrají doslova na všechny strany, a tak může být dobře využit i na pouhé přehrávání hudby. Také chytré zařízení Amazonu reaguje na hlasové povely, když ho oslovíte „Alexa“, a umí vesměs to stejné co Home. Jelikož je na trhu Echo déle, prozatím je hodnocen jako lepší pomocník, nicméně můžeme očekávat, že Google bude chtít konkurenci co nejrychleji dohnat.

Proti Googlu má nicméně Amazon navrch také v tom, že k Echu představil ještě menší model Dot, který je nyní ve druhé generaci. Jedná se o zmenšené Echo, které je také výrazně levnější. Amazon předpokládá, že si uživatelé malých reproduktorů koupí více, aby je mohli rozmístit i do dalších místností. Tím pádem je pak Alexa k dispozici všude a pro jakýkoliv úkon. Dot lze koupit už za 49 dolarů (1 230 korun), což je velice příjemné. Prozatím je sice stejně jako Echo dostupný jen na vybraných trzích, ale můžeme očekávat, že Amazon bude postupně své služby rozšiřovat i do dalších zemí.

Právě něco takového, jako jsou Amazon Echo nebo Google Home, prozatím chybí v nabídce Applu. Letos v září se objevila spekulace, že na konkurenci pro Echo výrobce iPhonů pracuje, nicméně oficiálně známé nic není. Částečně tuto funkci dokáže suplovat nová Apple TV, která je vybavená Siri, a dokážete ji například nastavit tak, aby ovládala vaši chytrou domácnost, ale pohodlné jako u Echa nebo Home to není. Pokud se bude chtít Apple do boje o chytrou domácnost (a nejen obývák) zapojit, bude potřebovat být přítomný „všude“. Zatím ale nemá jak.

amazon-echo

Samsung se chystá k útoku

Pozadu navíc nechce zůstat ani Samsung, který taktéž plánuje vstup do pole s virtuálními asistenty. Odpovědí na Siri, Alexu nebo Google Assistant má být vlastní hlasový asistent, který vyvinula společnost Viv Labs. Tu založil výše zmíněný spoluvývojář Siri Adam Cheyer a v říjnu nově vyvinutou umělou inteligenci prodal právě Samsungu. Technologie od Viv má být podle mnohých ještě chytřejší a schopnější než Siri, a tak bude velice zajímavé sledovat, jak ji jihokorejská firma využije.

Hlasový asistent by se měl jmenovat Bixby a Samsung ho plánuje nasadit již do svého příštího telefonu Galaxy S8. Ten by prý dokonce mohl mít i speciální tlačítko právě pro virtuálního asistenta. Samsung navíc do budoucna plánuje jeho rozšíření také do hodinek a domácích spotřebičů, které prodává, a tak by se mohla jeho přítomnost v domácnostech postupně rychle rozšiřovat. Jinak se očekává, že bude Bixby fungovat jako konkurence a plnit na základě konverzace všemožné úkoly.

Cortana neustále sleduje vaší činnost

Pokud hovoříme o souboji hlasových asistentů, musíme zmínit také Microsoft. Jeho hlasová asistentka se jmenuje Cortana a v rámci Windows 10 ji najdeme jak na mobilních zařízeních, tak na PC. Proti Siri má Cortana výhodu v tom, že umí česky alespoň odpovídat. Navíc také Cortana je otevřena třetím stranám a je napojená na celou řadu populárních služeb Microsoftu. Jelikož Cortana neustále sleduje uživatelovu činnost, dokáže mu pak předložit co nejlepší výsledky.

cortana

Na druhou stranu má proti Siri zhruba dvouletý skluz, jelikož přišla na trh později. Po letošním příchodu Siri na Mac poskytují obě dvě asistentky na počítačích podobné služby a bude do budoucna záležet na tom, jak obě firmy své virtuální pomocníky zdokonalí a kam až je pustí.

Apple a rozšířená realita

Mezi zmíněnými technologickými soky, a několika dalšími, je pak třeba zmínit ještě jednu oblast zájmu, která je nyní velice trendy – virtuální realita. Trh pomalu zaplavují různě propracované produkty a brýle, které virtuální realitu simulují, a byť je vše teprve na začátku, už nyní velké firmy v čele s Microsoftem nebo Facebookem do virtuální reality mohutně investují.

Microsoft má chytré brýle Hololens, Facebook zase před dvěma lety koupil populární Oculus Rift. Google naposledy představil po jednoduchém Cardboardu vlastní VR řešení Daydream View a do boje se zapojilo i Sony, které s poslední herní konzolí PlayStation 4 Pro ukázalo také vlastní VR headset. Virtuální realita je využitelná v mnoha oblastech a i tady zatím všichni teprve přicházejí na to, jak ji správně uchopit.

A ani tady není po Applu vidu ani slechu. Kalifornský gigant v oblasti virtuální reality buď významně zaspal, nebo velmi dobře skrývá své úmysly. To by u něj ostatně nebylo nic nového ani překvapivého, nicméně pokud má prozatím podobné produkty jen ve svých laboratořích, je otázka, jestli nepřijde na trh příliš pozdě. Do virtuální reality a hlasových asistentů nyní investují jeho konkurenti velké peníze a sbírají cennou zpětnou vazbu od uživatelů, vývojářů a dalších.

Zůstává ale otázka, jestli Apple vůbec virtuální realita v této rané fázi tolik zajímá. Výkonný ředitel Tim Cook už několikrát uvedl, že mu přijde nyní zajímavější tzv. rozšířená realita, kterou v poslední době rozšířil fenomén Pokémon GO. Zatím ale není vůbec jasné, jak by se měl Apple v AR (augmented reality) angažovat. Objevily se spekulace, že se má stát rozšířená realita významnou součástí příštích iPhonů, v posledních dnech se dokonce znovu začalo mluvit o tom, že Apple testuje chytré brýle, které by s AR či VR pracovat.

Tak či tak, Apple zatím zarytě mlčí a konkurenční vlaky již dávno opustily stanici. Amazon zatím drží prvenství v roli asistenta v domácnosti, Google rozjíždí činnost doslova na všech frontách a nesmírně zajímavé bude sledovat, jakou cestou se vydá Samsung. Microsoft zase věří virtuální realitě a Apple by tak minimálně z tohoto pohledu měl reagovat hned na celou řadu produktů, jimiž zatím vůbec nedisponuje. Jen zlepšovat Siri, což je ostatně stále rozhodně třeba, už nebude v příštích letech stačit…

 • kk

  musim rict, ze sem tenhle clanek necetl celej, preskakal sem ho ocima

  ten duvod je zrejmy. AI se venuju profesionalne 10+ let a tohle je tak povrchni, amaterskej a naivni clanek, ze kdybyste byl moje dite, tak vas profackuju a to sem svoje dite vzivote neprofackoval

  pokud uz pisete o necem o cem nemate nejmensi poneti(nebo poneti tak povrchni jak predvadite v tomhle clanku), tak to pro lasku bozi a pro blaho vsech navstevniku tohodle webu nepublikujte, a nechte to lezet na svym lokalnim disku. diky

  s pozdravem

  kk

  • Petr Stejskal

   A jak to tedy je? Celkem by mě zajímal Váš pohled.

   • kk

    z verejne dostupnych informaci (tedy bereme autorovu domenku, ze apple vazne dela v AI nejakej pokrok ale nikomu ho nerika, coz je neobvykle protoze bezne firmy co delaji AI a vymysli nove veci publikuji vedecke studie, .. ano s nejakym casovym odestupem, ale publikuji, a apple nic takoveho zatim neudelal)

    tak pokud to muzeme hodnotit jen z verejne dostupnych informaci. tak google assistant a cortana, jsou pro google a microsoft okrajove zalezitosti jejich AI vyzkumu. pro apple je SIRI jejich celej AI vyzkum. tyhle tri firmy (a muzeme tam prihodit treba i IBM, Amazon, Baidu…) jsou nesrovnatelny. Apple AI vyzkum v porovnani s nima, proste neni.

    na clanku mi predevsim vadi ty marketingovy kecy ktery se neslucujou s realitou. napr>

    „“Siri měla již od začátku osobnost a mluvila jako skutečný člověk. Mohli jste s ní vtipkovat, vést konverzaci…““ < siri samozrejme nema osobnost, vsecky vtipky a kecy jsou predskriptovany jak v kdejaky PC hre (normalne bych to nezminoval protoze je to vsem jasny, ale tady jde o AI a ta teoreticky osobnost mit muze, takze by se melo uvest na pravou miru, ze siri toho neni prikladem)

    ""komplexní systém, který brzy pochopil úmysl, ukrývající se za položenou otázkou či požadavkem, a reagoval tou nejpřirozenější akcí"" < nesmysl, siri prelozi speech to text, z textu se snazi pochopit co cloveka zajima (tim ze extrahuje klicova slova), a pokud na to ma skript a databazi, tak i odpovi. rozhodne nereaguje nejprirozenejsi akci a nerozezna umysl uzivatele (to ostatne casto nevi ani lidi, kdyz se jich nekdo na neco zepta, proc se ten clovek na to pta)

    ""Google také nedávno koupil společnost DeepMind, zabývající se neuronovou sítí, na základě níž lze generovat lidskou řeč. "" < neni to nedavno, jsou to 2 roky, coz je v IT dlouha doba. a rict ze deepmind se zabyva neuronovou siti je jako rict ze google se zabyva informatikou. ano, je jasne ze google nekoupil zemedelske druzstvo. neuronove site dela kde kdo, deepmind dela algoritmy na deeplearning. jeho pouziti je univerzalni, mimo jine i tedy zlepseni reci jak rozpoznavane tak generovane, ale i rozpoznavani fotek apod (proste optimalizace neuronovych siti pro slozitejsi ukoly)

    ""Amazon už dávno není jen „skladem“ zboží všeho druhu. V posledních letech se snaží také o vlastní produkty. "" < mozna tak poslednich 10 let? to je jako rict ze apple v poslednich letech uz nevyrabi jen ipody. amazon neni a nikdy nebyl sklad, je to IT firma, nekdo ji oznacuje jako novodoby IBM. rict ze amazon nekdy byl "sklad", je na facku (kterou by si autor mel sam dat)

    • Tomáš

     Stále som však nepochopil, prečo máte tak silnú potrebu rozdávať facky? To že niekto napíše článok je predsa fajn. Aspoň na tomto servri. Diskusie sú o tom, že sa k tomu vyjadríte a doplníte svoje skúsenosti. Chytrosť autora by mala byť v tom, že si z vašich pripomienok vezme dôležité ponaučenie a dosiahne toho, že obohatí naše a aj svoje skúsenosti. Ale vaša forma je natoľko arogantná a hlučná, že cez ňu len ťažko počujem zaujímavý obsah, ktorý nám tu chcete povedať. Myslím, že takýmto prístupom vás už z princípu ľudia začnú ignorovať. Sledujem vaše príspevky už nejaký čas a stále v nich vidím viac arogancie, povrchnosti a vzájomných urážok, ako niečo konštruktívne, čo vo vás niekde hlboko určite je. Zamyslite sa človeče a začnite prispievať. Prestaňte urážať a byť agresívny.

     • kk

      nikdy jste neslysel „mel by sis nafackovat“?

      je to zdurazneni toho, ze nekdo dela nakou blbost co by delat nemel

      a autor, na castecne vzdelavacim webu, siri nepravdy

      a ja nikomu zajimavej obsah predavat nechci, jen jsem reagoval na otazku co je na tom clanku spatne (a spatne je tam vic veci, byly to priklady)

      • m2

       a to můj soused zase říká „jdi za dveře a nafackuj si sám, nešetři se, děláš to pro sebe“

       tak příště rovnou konstruktivně a bez facek, bude to fajn. bez flamu.

       • kk

        tak deal.

        ja se pokusim priste bez facek, a budu doufat ze autor se priste pokusi psat jen o tom o cem rozumi

        • Rozhodně děkuji za Váš názor a pohled odborníka, zvlášť když je to Váš obor obživy. Každopádně souhlasím s Tomášem (viz. čtvrtý příspěvek směrem nahoru), není potřeba za každou cenu ukazovat své ego v plné palbě a ohánět se otcovskými postoji, kterými akorát házíte negativní světlo na svoji osobu. Vaše názory (bez flame) beru a souhlasím s nimi. Na druhou stranu princip novinařiny není být odborníkem na vše, ale udělat si za kratší čas nějaký názor, nastudovat co nejvíce dostupných (zahraničních) zdrojů a na základě toho sestavit nějaký smysluplný text, který vyvolá nějakou reakci a rozproudí diskuzi. Troufám si tvrdit nebo aspoň se o to snažím, že jsem odborníkem na Apple jako takový. Tenhle článek pro mě znamenal velkou vývzu v podobě orientace na konkurenci a studování pramenů.
         Tak či tak díky za názor, budu si to pamatovat. Případně pokud chcete, klidně můžete sám něco napsat, po dohodě by se určitě šlo domluvit i na nějakém uveřejněním…když to bude mít souvislost s Applem :-)

    • qoyi

     Tohle se nečetlo špatně. Co takhle celý článek o problematice? Mnoho lidí by to uvítalo.

     • kk

      je neco konkretniho co vas zajima?

      jestli vas AI zajima trosku hloubeji, proc si neprecist ucebnici?

      Artificial Intelligence: A Modern Approach od russell a norvig(nejlepe vybrat co nejnovejsi verzi co je dostupna)

      zakladni uvod do AI (prestoze by vam zarucil v kdejaky IT firme rovnou job), prestoze nejaky veci se nepouzivaj, vsichni ocekavaj ze pokud AI delate tak tuhle knizku znate a s takovym predpokladem i pisou ostatni prace, tzn abyste mohl pokrocit dal, potrebujete znat tuhle knihu

      po precteni toho, budete moct vzit do ruky temer jakoukoliv specializovanou knizku nebo studii na tema AI a vedet o cem je rec

  • Rolls-royce

   Kk = kokot?

  • m2

   Pane jo, za takového tátu bych se jako jeho dítě opravdu styděl. Mít tátu co nenapíše nic konstruktivního a jen tak emotivně vyzvrací. Jak píše Petr Stejskal, hoďte sem, nebo přímo do redakce váš názor otče. Velmi tád si ho přečtu a porovnám.

  • Jiri Kysela

   Bohužel se mi špatně zařadily příspěvky pro vás, kk. Snad je najdete, a třeba ne, je to asi fuk :-)

 • Tomáš

  Díky za zaujímavý článok. Hlavne sa mi páčilo zhrnutie toho, čo všetko je aktuálne na trhu. Skvelé boli aj priložené odkazy na videá.

 • Nikto

  Zaujimavy clanok avsak beriete do uvahy aj toto varovanie? http://www.dsl.sk/article.php?article=19084

 • Apple spí nejenom v oblasti umělé inteligence.

 • Karel Marel

  Je pravděpodobné, že Apple něco chystá, když už odstřelil „WiFi produkty“. Takže lze očekávat, že přijde s něčím podobným, jako představil Google, ale bude to 5x dražší a bude to umět polovinu věcí, ale bude to pěkné, ale očekávám, že to třeba aTV4 nenahradí.

 • Jiri Kysela

  Pro kk:
  Nu, podle vašich příspěvků žádný „odborník na AI“, jak vás tu někteří titulují, a za kterého se vydáváte, nejste. Případně u vás zvítězila nezvladatelná nutnost trollování a nesnášení Apple.

  • Jiri Kysela

   Ostatně můj komentář potvrzují i zprávy z NIPS 2016 v Barceloně týkající se Apple. Jistě jako odborník tuto pravidelnou konferenci navštěvujete nebo aspoň sledujete, že ano :-)

   Milá redakce, nemůžete znát všechno, to žádný člověk. Ale veřejných zdrojů ohledně Apple a AI (i když AI je příliš všeobjímající disciplína) je dost, a nedá mnoho práce si zjistit skutečný stav věcí.