iWant

Apple slaví dekádu iPhonu, ale na některých kolejích mu ujíždí vlak. Chystá něco velkého?

iWant

Poslední týden se v technologickém světě nesl ve znamení veletrhu CES v Las Vegas a také desátých narozenin, které oslavil iPhone. Zatímco v Cupertinu se vcelku oslavovalo, veletrh v Las Vegas ukázal, že Apple by měl zřejmě zabrat i v dalších odvětvích.

Deset let od představení prvního iPhonu, které provedl na Macworldu 9. ledna 2007 Steve Jobs, v pondělí připomínala většina nejen technologických magazínů. Úspěch jablečného telefonu je zcela bezprecedentní a po právu se více než jedna miliarda prodaných iPhonů za jednu dekádu připomíná.

Ruku v ruce s obrovskou popularitou iPhonu se každoročně konala také zmíněná Consumer Electronics Show, na níž sice Apple už čtvrtstoletí oficiálně nevystupuje, ale službu mu tu dělala většina vystavujících firem, protože pro jeho produkty – a zejména iPhony – přinášela každoročně nekonečný zástup příslušenství. Letos ale jakoby se trend změnil.

ces2017-apple

Letošního veletrhu se tradičně účastnil Ota Schön z Hospodářských novin, který své dojmy popsal výmluvně:

Apple začíná ztrácet kontrolu nad americkým trhem. Výrobci se už nechlubí propojením se Siri a HomeKitem. Místo toho nabízejí propojení s asistentkou Alexa od Amazonu a spolupráci se službami, které jsou dostupné i na Androidu. Veletrh CES tak potvrdil, že Apple je aktuálně mimo hlavní proud inovací.

I když Apple na veletrhu CES tradičně nevystavuje, rozdíl ve vlivu firmy byl masivní. Novinky se rovnou představují s aplikacemi pro Android, i při prezentaci softwaru a služeb je Android mnohem častější, a to v Americe, kde je podíl iOS a Androidu vyrovnaný.

Situace na veletrhu CES nemusí mít nijak vypovídající hodnotu, co se týče výkonů nebo budoucnosti Applu, nicméně je to rozhodně zajímavý ukazatel. Je třeba přiznat, že ani tradiční nekonečná dávka příslušenství pro všechno, co na sobě má logo nakousnutého jablka, letos zdaleka nebyla tak zajímavá a nepoutala tolik pozornosti.

Incipio ukázalo obal, který vrací do iPhonu 7 sluchátkový jack, Griffinu se příliš nepovedlo nahradit MagSafe a jestli se uchytí opravdu mohutná dokovací stanice DEC od OWC pod nový MacBook Pro, je velká neznámá. Mezi nejpovedenější kousky tak patří snad jen ověřené doky od Henge Docks a pro sportovce je zajímavá varianta s Apple Watch na paži.

V loňském roce získával poměrně velkou pozornost HomeKit. Platforma Applu pro internet věcí a ovládání chytré domácnosti byla představena už před téměř třemi lety, ale nástup, který by se i vzhledem k vývoji v této oblasti právě na CES čekal, letos vůbec nenastal. Spíše si bohužel můžeme pokládat podobnou otázku jako před dvěma lety.

Ne že by se v Las Vegas žádné novinky napojené na HomeKit neobjevily, ale jednalo se především o rozšíření současných produktů, jako jsou nejpopulárnější žárovky a světla všeho druhu, termostaty, zámky nebo detektory kouře a podobné senzory. Z nových kategorií se významněji prosadily jen kamery.

Nejeden by očekával, že po takové době bude Apple Online Store nabízet více než jen 13 produktů pro HomeKit (americký jich má 26). Alza má v kategorii HomeKit 62 položek, ale drtivá většina z nich jsou opět jen obdobné žárovky nebo lampy. I to je vcelku dobrá ilustrace, jaký je stav HomeKitu.

homekit-badge

Toto řešení Applu na CES významně zastínila především hlasová asistentka Alexa ukrytá v Echu od Amazonu, která je paradoxně velmi podobně stará jako HomeKit. Zažívá ale mnohem rychlejší nástup a obliba podobného řešení zejména ve Spojených státech výrazně roste. Amazon Echo v sobě má hlasovou asistentku, jež neustále poslouchá například v kuchyni a plní vaše příkazy. A mimo jiné se dokáže jako HomeKit napojit na chytré spotřebiče a chytrou domácnost obecně.

Jacob Kastrenakes z The Verge o letošním účinkování HomeKitu na CES napsal:

Co HomeKitu nadále chybí, je určité nadšení, jaké se nyní vytvořilo kolem Alexy od Amazonu – hlasové asistentky, ale také nástroje pro ovládání a automatizaci domácnosti. Můžete namítnout, že pomalý a stabilní přístup Applu a jeho důraz na bezpečnost jsou cenné. Chytrá domácnost zůstává okrajovým trhem, který je stále ve velmi rané fázi, co se týče funkcionality.

Ale v tuto chvíli je tu také argument, že Alexa je uvnitř ledniček a je schopná kontrolovat trouby, myčky a vysavače, zatímco HomeKit jen přidává další elektrické zásuvky. A tento fakt může dát Amazonu náskok.

Fakt, že lze s HomeKitem nyní ovládat hlavně světla, zásuvky a termostaty, zatím skutečně nemusí být tak dramatický, protože chytrá domácnost a její možnosti se teprve rozšiřují, ale letošní CES jasně naznačil, kam směřují další kroky a Apple u toho chybí.

Stále více schopná a integrovaná se pochopitelně nestává jen Alexa od Amazonu, ale útočit chce se také Google se svým Assistantem v Home nebo Samsung s vlastní hlasovou asistentkou. U nich si můžeme být integrací právě do ledniček a dalších podobných produktů téměř jisti. Apple prozatím mlčí a přestože jeho HomeKit funguje dobře, může tím ztrácet uživatele.

Ruku v ruce s tím jde také stav Siri, hlasové asistentky Applu. Souboj není jen o tom, jakým zařízením budeme ovládat světlo nebo pračku, ale především jak – a Amazon i Google jsou přesvědčeni, že hlasem. Jejich hlasoví asistenti již dříve zrozenou Siri dohnali a nyní vstupují do dalších oblastí, zatímco Siri zůstává uzavřená v iPhonu, potažmo iPadu nebo nově Macu. I to může firmy od podpory HomeKitu brzdit, protože nevědí, jakou budoucnost vůbec Apple pro Siri maluje.

amazon-echo

Právě v souvislosti s Amazonem Echo či Google Home se již spekulovalo, že Apple chystá vlastního hlasového asistenta pro domácnosti, ale zatím pro to žádné kroky neučinil. Šéf marketingu Applu Schil Philler mimo jiné na toto téma při příležitosti 10. narozenin iPhonu hovořil se Stevenem Levym a uvedl, že je podle něj důležité, že je Siri v každém iPhonu:

„To je velmi důležité a jsem rád, že se náš tým rozhodl před lety Siri vytvořit. Myslím si, že s tímto konverzačním rozhraním děláme víc než kdokoliv jiný. Osobně si myslím, že nejlepší inteligentní asistent je stále ten, který je neustále s vámi. Mít u sebe iPhone, k němuž můžu mluvit, je lepší než něco, co mi stojí v kuchyni nebo je přidělané někde na zdi.“

Na doplňující Levyho otázku, že Amazon nevidí Alexu jen jako hlasové rozhraní spojené s jediným zařízením, ale spíše jako všudypřítomný cloudový produkt, který vás může kdykoliv a kdekoliv poslouchat, Schiller odvětil:

„Lidé zapomínají na hodnotu a význam displeje. Jedna z největších inovací iPhonu za posledních deset let byl displej. Displeje jen tak neodejdou. Stále rádi pořizujeme fotky a někde se na ně musíme podívat, a to mi hlas bez displeje neobstará.

Komentáře Phila Schillera jsou zajímavé hned ze dvou důvodů. Jednak jde o jednu z mála zmínek představitelů Applu o této oblasti a jednak mohou naznačit, co tu Apple zamýšlí. Odmítnutí současného konceptu Amazonu Echo nemusí znamenat, že by Apple podobní chytří asistenti například do domácnosti nezajímali. Ostatně se už loni objevily spekulace, že by i další generace Echa mohla mít velký displej pro ještě větší možnosti využití. A právě to by mohla být cesta Applu.

Prozatím tady ale Apple zkrátka stejně jako v dalších oblastech mlčí. Letošní CES nebyl jen o chytré domácnosti, ale také o virtuální realitě, která jako nový segment v technologickém světě také začíná nabírat na obrátkách. Zatímco většina relevantních firem se již nějakým způsobem zapojila, Apple vyčkává. Podle slov svého výkonného ředitele Tima Cooka ho zajímá hlavně rozšířená realita, ale co to znamená, zatím nevíme.

Může to být opět účinná strategie Applu, kdy přijde až později s vítězným koktejlem a třeba Amazon Echo a jeho Alexu (nebo kohokoliv jiného) porazí, nicméně na to nemůže spoléhat. U hlasových asistentů i virtuální reality je z velké části klíčová zpětná odezva a neustálé zlepšování na základě reálného užívání těchto produktů, což Apple ve svých laboratořích rozhodně nasimulovat nemůže.

Vedle tradičních produktů, jako jsou iPhony, iPady nebo MacBooky, se tak před Applem otevírá celá řada dalších oblastí, kam by mohl svými produkty vstoupit. V souvislosti s desátými narozeninami iPhonu je dobré připomenout i to, že ve stejný den byla představena také vůbec první Apple TV. Na rozdíl od světa telefonů se ale Applu zatím několikrát prorokovanou revoluci v našich obývacích pokojích s televizemi provést nepovedlo.

Možná že ale Apple tyto kategorie přehlíží z toho důvodu, že se soustředí ještě na něco jiného, co zcela vyčerpává jeho zdroje i kapacity. Nebylo by to poprvé, co se kalifornská firma do některých oblastí nepustila z vlastního přesvědčení, že za to nestojí, a raději soustředila pozornost jinam. Klidně by mohlo jít o tolik propíraný automobilový projekt, ale tady se zatím pohybujeme opravdu jen na bázi spekulací.

Pokud Apple oblast chytré domácnosti šířeji, než je současný Homekit, nezajímá nebo nemá v plánu proniknout do atraktivního světa VR nebo AR, bude muset mnoho uživatelů hledat řešení u konkurence. Apple by se tu však opomenutím těchto kategorií mohl připravit o skvělou příležitost, jak dále rozšířit svůj ekosystém, jak ještě více propojit svá zařízení a jak do všeho ještě více uvrtat uživatele, což mimo jiné přináší zisk.