iWant

Kam se poděl HomeKit?

iWant

wwdc 2014 homekit

Je to už osm měsíců od chvíle, co Apple na konferenci WWDC představil novou platformu jménem HomeKit. Sliboval ekosystém plný chytrých zařízení rozličných výrobců a jejich jednoduchou spolupráci se Siri. Za oněch osm měsíců jsme se však zatím žádného závratného vývoje nedočkali. Proč tomu tak je a co vlastně můžeme od HomeKitu čekat?

Červen 2014 viděl kromě představení iOS 8, OS X Yosemite a nového programovacího jazyka Swift také dva nové ekosystémy: HealthKit a HomeKit. Na obě tyto novinky se od té doby tak trochu zapomnělo. HealthKit už sice získal určité obrysy v podobě iOS aplikace Zdraví, praktické využití je ale zatím omezené. Je to celkem logické – platforma je sice otevřena různým produktům, ale primárně čeká na spolupráci s hodinkami Apple Watch.

Zato u HomeKitu s podobným vysvětlením přijít nemůžeme. Sám Apple totiž vylučuje, že by se chystal představit jakékoli zařízení, jenž by fungovalo jako centrální hub pro HomeKit. Nabízí se myšlenka, že by v jádru nového ekosystému mohla stát Apple TV, ale i to kalifornská společnost vylučuje. Bude ji sice využívat pro vzdálené ovládání domácího příslušenství, ale mimo to má veškeré HomeKit prvky propojovat výhradně Siri v iPhonu či iPadu.

Proč tedy ani o víc než půlrok po představení zatím nevidíme žádné výsledky? Popravdě řečeno, tato otázka není tak úplně v pořádku – letošní veletrh CES totiž viděl zařízení pro HomeKit hned několik. Jak však podotýkají například redaktoři serveru The Verge, málokteré z nich byste chtěli v současném stavu používat.

Insteon Hub

Většina žárovek, zásuvek, větráků i dalších představených produktů se totiž setkává s hardwarovými i softwarovými problémy. „Ještě to není úplně hotové, Apple má před sebou pořád kus práce,“ nechal se slyšet jeden z vývojářů. Jedna z ukázek nového příslušenství se dokonce musela odehrávat pouze v rámci obrázkové prezentace. Představované zařízení se nepodařilo zprovoznit.

Jak je možné, že Apple nechá produkty v takovémto stavu vůbec vystavit na jednom z největších veletrhů? Možná bychom mohli namítnout, že kalifornská společnost CES nebere příliš vážně, ale i přesto jde o veřejné vystavení produktů určených pro jeho platformu. A v tomto směru by zcela určitě výrobky letos na něm představené nejraději neviděl veřejně vystavené ani u řadového zaměstnance iHome doma v garáži.

Oficiálně totiž ještě žádný z výrobků neschválil do prodeje. Program MFI (Made for i…), který byl dříve určen příslušenství pro iPody a později iPhony a iPady, totiž brzy obsáhne i platformu HomeKit a vyžaduje certifikaci. Podmínky pro jejich vydávání dokončil Apple až v loňském říjnu a o měsíc později pak tuto část programu oficiálně spustil.

Žádný ze zatím představených produktů tak není certifikovaný, a tak bychom je měli brát s rezervou. Tedy jako pouhou ukázku toho, jak by to nejdříve v druhé polovině tohoto roku (ale skutečně dobře asi ještě později) mohlo fungovat.

V současné době se navíc údajně vyskytují problémy s výrobou čipů, které by řádnou spolupráci se systémem HomeKit umožňovaly. Podle serveru Re/code je důvod celkem prostý – notoricky známý vybíravý či perfekcionistický přístup Applu.

withings-home-3

Společnost Broadcom už v tuto chvíli dodává výrobcům čipy, které iPhonům umožňují ovládat připojená zařízení skrze Bluetooth Smart a Wi-Fi, ale má problémy po stránce softwaru. Došlo tak k určitému zdržení a pro nedočkavé výrobce, kteří chtěli stihnout své prototypy příslušenství pro HomeKit ukázat veřejnosti, musela připravit provizorní řešení za použití staršího, již existujícího čipu.

Těm podle všeho Apple zelenou nedá. „Stejně jako u AirPlaye nastavil Apple v rámci zachování co nejlepšího uživatelského zážitku velmi tvrdá pravidla,“ tvrdí analytik Patrick Moorhead. „Větší prodleva mezi představením a uvedením na trh je sice na jednu stranu nepříjemná, ale vzhledem k tomu, že AirPlay funguje skvěle a všichni to vědí, dává to smysl.“ Analytik společnosti Moor Insights & Strategy navíc správně podotýká, že se Apple snaží vstoupit na pole, kde se zatím žádné firmě (byť pokusů byla již řada) příliš nedařilo.

Přesto můžeme očekávat množství výrobců, kteří si počkají a několik zařízení pro HomeKit pošlou na trh. „Počet našich partnerů, kteří jsou odhodláni prodávat HomeKit produkty, se k naší radosti stále zvyšuje,“ oznámila mluvčí Applu Trudy Mullerová.

Datum, kdy bychom mohli poprvé se Siri konverzovat o momentálním stavu kuchyňského dřezu, zatím kalifornská společnost neuvedla. Vzhledem k problémům, které přináší uspěchání produktů (teď si můžete pod vousy zakašlat iOS 8 a Yosemite), se ani není čemu divit.

Zdroj: Re/code, Macworld, Ars Technica, The Verge