iWant

Apple už letos neprozradí, kolik prodal za první víkend nových iPhonů

iWant

Začátky prodejů nových zařízení Applu jsou skoro vždy velkou událostí. V jeho moderní historii se na tomto vývoji podílely hlavně iPhony, přičemž významnou částí celé události zatím vždy bylo ohlášení prvních prodejních čísel. To se letos změní.

Zatím každá další generace iPhonu se (přinejmenším při startu) prodávala rychleji než předchozí. To může ovlivňovat několik faktorů:

  • o iPhony je vskutku čím dál tím větší okamžitý zájem,
  • Apple rozšiřuje počet trhů, kde je iPhone při spuštění prodeje dostupný,
  • Apple je rok od roku schopen vyrobit více iPhonů rychleji.

I přes poslední bod se iPhony už dlouho krátce po začátku prodeje vyprodají. Tentýž scénář Apple očekává i letos, a proto se rozhodl, že prvotní prodejní čísla nezveřejní, protože nabídka prý nebude schopna uspokojit poptávku a představy o poptávce budou tímto zkreslené.

Apple říká, že prodejní čísla „už nejsou reprezentativní jednotkou“ úspěchu. Nejpodstatnější částí této citace je asi slovo „už“, protože prvotní nabídka iPhonů přece už dlouho není schopna uspokojit poptávku.

Druhou interpretací je, že Apple se připravuje na možnost, kdy by prodejní čísla nových iPhonů rekordy již nelámala. I kdyby se tak nestalo letos, může to být příprava na vzdálenější budoucnost. Z racionálního hlediska lze očekávat, že rychlost prodejů prostě nemůže stoupat donekonečna, ale v krátkých zprávách a titulcích novin racionální úvahy často mnoho místa nemají.

Zdroj: The Verge