iWant

Fantastical 2 – kalendář zrozený pro iOS 7

iWant

Fantastical byl mým kalendářem číslo jedna od chvíle, kdy vkročil do Mac App Store, potažmo App Store. Oblíbil jsem si jeho jednoduchost na Macu, kde působí jako šikovný pomocník v horní liště nabídek, a posléze také v iOS, kde je pro mě klíčová jeho jednoduchost spojená s rychlým zadáváním nových událostí. Flexibits se navíc nenechali zaskočit novým iOS 7 a právě vydali ještě lepší Fantastical pro iPhone, než dosud kdy byl.

fantastical2

Na poli kalendářů pro iOS se svádí urputné souboje, protože základní Kalendář mnohým uživatelům nedostačuje, a tak hledají alternativy. Navíc jak se říká, sto lidí, sto chutí, a tak se v App Store objevují kalendáře s různými funkcemi i zpracováním. Před dvěma týdny jsme přinesli recenzi Calendars 5, kalendáře pro náročnější uživatele. Fantastical se proti tomu mnohem více zaměřuje na jednoduchost a ve druhé verzi přichází se skvělým rozhraním, které dokonale zapadá do iOS 7.

Před rokem jsem skutečně psal, že „Fantastical je řešením pro relativně nenáročné uživatele“, nicméně aktuální druhá verze se snaží Fantastical povýšit a nabídnout i další funkce, které dosud byly uživatelům zapovězeny.

Jádro aplikace zůstalo zachováno, a tak až poprvé otevřete Fantastical 2, vkročíte do známého prostředí, leč modernějšího, plně přizpůsobeného pro iOS 7. A to neznamená jen odstraněné textury a zářivější barvy, ale také podporu aktualizace na pozadí, dynamického textu a 64bitového procesoru.

Porovnání nové a původní verze Fantastical.
Porovnání nové a původní verze Fantastical.

Fantastical 2 nabízí to, na co jsou uživatelé zvyklí z první verze, a přidává k tomu podporu připomínek, vylepšený parser pro vkládání nových událostí, nový světlý skin i týdenní přehled.

Základem celé aplikace zůstal měsíční pohled do kalendáře v horní části, pod kterým se nachází výpis nadcházejících událostí, a tažením prstu přepnutí do tzv. DayTickeru, jenž zobrazí jen ty dny, které skrývají události. A ve Fantastical 2 nově také připomínky. Systémové Připomínky jsou nyní plně integrovány do aplikace, což znamená, že je můžete ve Fantastical vytvářet i mazat, stejně jako organizovat do různých složek. Všechny připomínky se pak zobrazí mezi běžnými událostmi, takže o nich máte neustále přehled.

Při vytváření nové události si přepínacím tlačítkem vyberete, zda jde o událost, nebo připomínku, a poté již klasicky vyplníte podrobnosti o dané aktivitě. Fantastical 2 navíc přináší vylepšený parser, a tak ani nemusíte přepínací tlačítko používat, protože do textového pole stačí napsat todo, task či reminder a automaticky se začne vytvářet připomínka. Fantastical stále umí „číst“ zadaný text, takže se vůbec nemusíte pouštět do rozšířených možností a vše – datum, místo konání, čas, upozornění – zadat přímo v textu, aplikace si s tím již sama poradí.

Nadále sice není v tomto ohledu podporována čeština (vedle angličtiny si Fantastical 2 rozumí ještě s francouzštinou, němčinou, italštinou a španělštinou), nicméně velice primitivní anglická slovíčka by neměla dělat problém nikomu. A aby bylo zadávání nových událostí ještě jednodušší, přidali Flexibits pro čtyřpalcové displeje nad klasickou klávesnici speciální řádek s číslicemi, tečkou a dvojtečkou.

Při přetočení iPhonu se ve Fantastical 2 zobrazí klasický týdenní pohled, který mnozí uživatelé uvítají. A ti, co nejsou fanoušci výrazného kontrastu mezi bílou a černou, mohou použít nový světlý skin.

Fantastical 2 tedy rozhodně nepřichází jen s novým vzhledem, aby se zalíbil v iOS 7. Flexibits vzali aktualizaci zodpovědně a s novým systémem související funkce jako automatická aktualizace na pozadí, která výrazně zrychluje práci s aplikací, jsou vítanou novinkou. Připomínky rovněž mohou být pro mnoho uživatelů pomyslným jazýčkem na vahách, když se budou rozhodovat, jaký kalendář si pro iOS 7 pořídí.

Já zůstal Fantasticalu věrný i ten měsíc, kdy byla na iOS 7 k dispozici „zastaralá“ verze, a rád nyní vývojářům zaplatím za tu novou. Za kvalitu se to totiž vyplatí. Akční cena 2,69 eur navíc nepotrvá věčně.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/fantastical-2/id718043190?mt=8″]