iWant

Herní tip: Yuri

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Vzpomínáte si na bláznivou komedii Zděňka Trošky Slunce, seno, jahody a na herečku Valerii Kaplanovou, která hrála maminku staré Škopkové? Myslím tu, která celou dobu ležela venku v posteli a nezbedný synátor Škopkové ji jednou poslal do světa, tedy přesněji řečeno do centra Hoštic. Na tuhle scénu jsem si vzpomněl, když jsem poprvé spustil novou hru pro iOS a macOS Yuri. Hrdinou v této hře je malý kluk, který se probudí ve své posteli v nějakém fantastickém světě. Vaším úkolem je ho tímto světem bezpečně provést, aniž by se od postele odpoutal…

Yuriho mají na svědomí vývojáři z Fingerlab, přesněji řečeno dva francouzští bratři Ange a Aurélien Potierovi. Ange maloval postavičku Yuriho dlouhých deset let, přičemž původně vytvořil krátký komiks a film, na jehož základě nakonec vznikla tato hra. Vývojáři ji také doplnili originálním soundtrackem, který najdete v iTunes. V souvislosti s tím pak ještě stojí za to zmínit aplikaci DM1 – The Drum Machine, kterou má na svědomí také Fingerlab a většina soundtracku vznikla díky ní.

Kromě české komedie mi Yuri také připomíná iOS hry Limbo a Badland. Od každé si bere něco. Ve hře můžete očekávat temnou atmosféru jako v Limbu a tmavé prostředí jako v Badlandu. Tak či tak je jisté, že Yuri je artová záležitost, která potěší nejen dospělé hráče, ale i děti. Celkem na vás čeká deset levelů, která hravě zvládnete projít během dvou až tří hodinek. Zkušení hráči to zvládnou ještě rychleji.

Smysl však rozhodně není co nejrychleji proletět hrou, ale naopak objevovat skryté pasáže, krátké ukázky a úžasně zpracovaný svět. Yuri po celou dobu jezdí v posteli. Ovládáte ho pomocí dvou kurzorových šipek dopředu/dozadu a tlačítka pro výskok. Každý level je nějak tématicky zaměřený. Těšit se můžete na roztodivné nepřátele typu ryb, ježků, pavouků a všelijakého hmyzu a dalších živočichů. V cestě vám budou bránit i přírodní živly a nerosty.

 

Hra není nijak náročná, ale s velkou pravděpodobností budete přesto v každém kole několikrát začínat odznovu, než zjistíte, jaké všechny nástrahy na vás čekají. Naštěstí nemusíte začínat od začátku, ale vždy od nejbližšího místa vaší smrti. Postel je v určitých chvílích celkem krkolomná a taková jízda na žábě nebo plachtění propastí není žádná sranda. Na dlouho dobu jsem se zasekl i na divoké řece a vodopádech, které zdoláváte pomocí klády. Během každého kola také sbíráte malé kuličky, které ve výsledku nemají žádný účel. Pouze se sčítá konečný počet.

V případě, že máte poslední generaci Apple TV, získáte zakoupením Yuriho verzi i pro televizi. Yuriho postel pak můžete ovládat pomocí herního ovladač Nimbus od SteelSeries. Bonusem je i sada originálních nálepek pro Zprávy, a to vše za solidní tři eura, ať už nakupujete pro iOS nebo macOS. Osobně bych si tipl, že Yuri jakožto novinka letošního roku bude aspirovat na nějaké designové ocenění od Applu. Graficky je hra zvládnutá na jedničku a navíc bychom se měli do budoucna dočkat také dalších levelů.

Yuri
Yuri
Developer: Fingerlab
Price: 79,00 Kč
Yuri
Yuri
Developer: Fingerlab
Price: 79,00 Kč