iWant

iPad možná bude podporovat více uživatelů na jednom zařízení

iWant

Jednou z věcí, kterou se iPad stále ještě výrazně odlišuje od klasických počítačů, je nemožnost používání více uživatelských účtů na jednom zařízení. Často přitom jeden tablet používá třeba více členů domácnosti, což při existenci pouze jednoho účtu může vést ke zbytečnému chaosu v aplikacích, poznámkách, záložkách a otevřených stránkách v Safari a podobně.

Tohoto nedostatku si všiml také jeden iOS developer, který se rozhodl obrátit se svým přáním přímo na Apple. Učinil tak přes Bug Reporter, který umožňuje kromě ohlášení jakéhokoliv problému také odeslat pracovníkům Applu návrhy pro zlepšení jejich produktů. Přestože takto již dříve uporoznil na několik možných vylepšení, odpovědi se mu dostalo až na dotaz ohledně podpory více účtů:

Dobrý den, […]

toto je odpověď na Vaši zprávu ohledně bugu č. […]. Po podrobném šetření bylo stanoveno, že se jedná o známý problém, kterým se momentálně zabývají naši inženýři. Problém byl zanesen do naší databáze bugů pod jeho původním číslem […]

Děkujeme za Vaši zprávu. Velmi si vážíme, že nám pomáháte objevovat a izolovat bugy.

S pozdravem
Apple Developer Connection
Worldwide Developer Relations

Zajisté je sympatické vidět, že se Apple skutečně zabývá dotazy svých uživatelů, po přečtení zprávy se však nabízí možnost, že jde o pouhou automatickou odpověď, která se používá vždy, když někdo informuje o již známém problému. Na druhou stranu ale existuje několik vodítek, která naznačují tomu, že se v iPadu možnost přepínání uživatelských účtů skutečně objeví. Ještě před samotným představením první generace jablečného tabletu v roce 2010 přišel americký deník Wall Street Journal se zajímavou zprávou, ve které stálo, že podle jednoho raného prototypu designéři Applu vyvíjejí iPad tak, aby ho mohly sdílet celé rodiny či jiné skupiny lidí, včetně možnosti přizpůsobení systému jednotlivým uživatelům.

Apple multiuser patent

Apple se navíc již dlouhou dobu zajímá o technologii rozpoznávání obličejů. U zařízení se systémem iOS ji používá pro automatické ostření při fotografování, na počítačích zase aplikace iPhoto dokáže rozeznat, na kterých snímcích se vyskytuje stejná osoba. V roce 2010 si navíc firma nechala patentovat technologii pro „nízkoprahové rozpoznávání obličejů“ (Low Threshold Face Recognition). Ta má umožnit odemknutí zařízení bez nutnosti s ním jakkoli interagovat; podle patentu stačí, když zařízení jako iPhone nebo iPad pomocí přední kamery rozezná obličej jednoho z registrovaných uživatelů.

Apple multiuser patent

Vzhledem k tomu, že si Apple nechává patentovat velkou řadu funkcí, které se k uživateli dostanou až po delší době, anebo třeba vůbec ne, je těžké dopředu odhadovat, zda se někdy skutečně dočkáme podpory vícera uživatelských účtů na jednom zařízení.

Autor: Filip Novotný

Zdroj: AppleInsider.com, CultOfMac.com